

Підготовка до служби в армії РФ: мілітаризація дітей в окупованому Криму через ДТСААФ
Після окупації Криму в 2014 році Росія одразу ж розпочала цілеспрямовану мілітаризацію дітей та молоді на тимчасово окупованій території України (ТОТ). Цей вплив триває й досі, а з 2022 року лише посилився. До процесу залучено широке коло окупаційних відомств, дитячо-молодіжних рухів та організацій, які впроваджують та координують ідеологічне та військово-патріотичне виховання. Однією з таких структур є «Добровільне товариство сприяння армії, авіації і флоту Росії» (скорочена назва – ДТСААФ*).
* Повна назва організації на ТОТ АР Крим - регіональне відділення загальноросійської громадсько-державної організації “Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії” Республіки Крим
На ТОТ АР Крим відділення цієї організації очолює Андрій Олександрович Попов, який є активним представником окупаційної влади у питанні військово-патріотичного виховання молодих людей та підготовки їх до служби в армії РФ.
ДТСААФ в окупованому Криму впроваджує навчальні курси для учнів, проводить військово-польові збори, організовує конкурси та ігри з військової підготовки, а також формує мобілізаційний резерв із кримських підлітків. Залучення дітей та молоді на ТОТ АР Крим до мілітаристських заходів подається як «патріотичне виховання» та є частиною цілеспрямованої стратегії підготовки майбутніх солдатів для російської армії.
Одним із напрямів, які останнім часом ДТСААФ активно розвиває на ТОТ АР Крим, є навчання з керування безпілотними літальними апаратами (БПЛА). Детальніше про цю та іншу діяльність організації, її роль у мілітаризації дітей та молоді, а також про керівника, розповімо в цій статті.
ЩО ТАКЕ ДТСААФ РОСІЇ?


Вперше організація з назвою «Добровільне товариство сприяння армії, авіації і флоту Росії» (рос. ДОСААФ – «Добровольное общество содействия армии, авиации и флоту России») була створена в СРСР у 1951 році. Вона займалася підготовкою кадрів для армії, військово-патріотичним вихованням, а також навчанням технічних професій для народного господарства, що мають військово-прикладне значення. На той час, товариство налічувало 240 тисяч первинних організацій та близько 11,5 мільйонів учасників. ДТСААФ стало спадкоємцем попередніх структур, таких як ТСОАВІАХІМ (Товариство сприяння обороні, авіаційному та хімічному будівництву), що існувало ще з 1920-х років. На сайті організації рік 1927 вказано, як рік заснування ДТСААФ і зазначено, що товариству виповнюється 98 років у 2025 році.
Після розпаду СРСР правонаступником у Росії стала організація РОСТО (Російська оборонна спортивно-технічна організація), яка після реорганізації у 2009 році відновила свою попередню назву — ДТСААФ. Нині це загальноросійська громадсько-державна структура, що налічує понад 266 400 учасників (станом на 2023 рік) і займається наступним:
- організацією військово-патріотичного виховання (зокрема, проведення заходів, спрямованих на пропаганду історико-культурних, військово-героїчних традицій, любові до вітчизни, готовності до захисту батьківщини)
- сприянням державним органам у:
- проведенні молодіжної політики
- проведенні заходів з мобілізаційної підготовки в інтересах оборони РФ
- підготовкою громадян до військової служби та навчанням основам оборони;
- підготовкою військово-облікових спеціалістів для ЗС РФ та інших силових структур
- проведенням заходів для підтримки військових навичок у цивільного населення
- проведенням заходів Всеросійського фізкультурно-спортивного комплексу«Готовий до праці та оборони» та інше.
З 2020 по 2023 р.р. товариство брало участь в організації та проведенні 295 оборонно-спортивних оздоровчих таборів у які було залучено понад 41 тис. дітей щорічно.
Фінансування ДТСААФ
Бюджет ДТСААФ має змішану структуру, яку умовно можна поділити на два основні джерела надходження:
- Державне фінансування (федеральний, регіональний та місцевий бюджети):
- субсидії на виконання окремих державних повноважень та надання послуг для державних потреб;
- кошти отримані за виконання державного замовлення та участь у цільових програмах;
- майнові внески РФ на реалізацію довгострокових програм
- Власні надходження:
- вступні та членські внески фізичних та юридичних осіб;
- добровільні майнові внески та пожертвування;
- доходи від освітньої, господарської, підприємницької діяльності та цивільно-правових угод;
- надходження за надання послуг юридичним і фізичним особам;
- відрахування за проведення лекцій, виставок, фестивалів, аукціонів, спортивних та інших масових заходів, лотерей (в рамках статуту ДТСААФ) та інше.
У 2024 році товариство відзвітувало про те, що його надходження у 2023 році зросли на 9,16% у порівнянні з 2019 роком. Водночас субсидії з федерального бюджету РФ скоротилися на 9,12%, що свідчить про те, що фінансування ДТСААФ у 2023 році більшою мірою забезпечувалося за рахунок власних джерел.
Попри це, організація продовжує отримувати значну державну підтримку. Зокрема, субсидії з федерального бюджету у 2025 році становлять 1 447,9 млн рублів, і це лише частина державного фінансування. Також відділення ДТСААФ в регіонах отримують кошти з регіональних і місцевих бюджетів, що підкреслює його важливу роль у мілітаризаційній політиці РФ.
Указ Путіна: початок перезапуску ДТСААФ
У 2024 році обговорювалося питання реформування ДТСААФ: у серпні Міноборони РФ спільно з ДТСААФ підготували проєкт закону, що регулює діяльність товариства. Ця ініціатива була продиктована «геополітичною ситуацією», а також «необхідністю посилити роль держави в діяльності організації». Законопроєкт, зокрема, передбачав пряме фінансування з федерального бюджету (не за рахунок виділення субсидій) і розширення військових спеціальностей. Втім на момент підготовки статті, він так і не був прийнятий.


Та все ж зміни відбулися: 3 лютого 2025 року В. Путін приймає указ «Питання Загальноросійської громадсько-державної організації “Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії”». Мета його прийняття – «консолідація зусиль держави та суспільства, спрямованих на створення умов для підвищення ефективності підготовки громадян до військової служби, розвиток військово-патріотичного виховання, формування патріотизму та підвищення престижу військової служби». Відповідно до цього акту, координацію діяльності ДТСААФ від імені держави здійснює Міністерство оборони РФ. Мінімальний вік вступу було знижено з 18 до 14 років, що, на нашу думку, є частиною стратегії ранньої мілітаризації молоді, зокрема й на ТОТ. Крім того, закріплено склад наглядової ради з представників Адміністрації Президента, Міністерства оборони, Мінпросвіти, Мінспорту, Мінфіну, Мінекономрозвитку та Федерального агентства з управління держмайном, а також інших федеральних органів виконавчої влади, у яких передбачена військова служба. До виключної компетенції ради належить контроль за витратами коштів, виділеними ДТСААФ з федерального бюджету та інших джерел.
Згідно з указом, Міністерству оборони РФ та іншим федеральним органам, у яких передбачена військова служба, доручено:
- надавати підтримку ДТСААФ у військово-патріотичному вихованні громадян, включно з дітьми і молоддю;
- залучати товариство до заходів у період мобілізації та воєнного часу, підготовки призовників і резервістів, проведення навчань і тренувань щодо мобілізаційного розгортання та виконання мобілізаційних планів.
Зі слів заступника міністра оборони РФ Юнус-Бека Євкурова, в умовах проведення т.зв. «СВО», ДТСААФ має зайняти провідну роль у підвищенні рівня та якості підготовки громадян до військової служби.
Зміни в організації: новий голова і плани на майбутнє


У березні 2025 року відбувся VIII Позачерговий з’їзд ДТСААФ, на якому було обрано нового голову товариства. Ним став Денис Добряков, колишній голова міського округу Рибінськ та в.о.голови ДТСААФ. Новопризначений керівник зазначив, що зараз у перспективі збудувати плани розвитку до 2030 року. Головні зміни стосуватимуться військово-облікових спеціальностей, що викладаються у структурі: їхню кількість планується збільшити вдвічі, нові спеціальності будуть пов’язані з безпілотною авіацією, комп’ютерними технологіями, робототехнікою та іншими сучасними напрямами.
За словами Добрякова, надалі у структурі з’являться додаткові представники Міноборони Росії, які контролюватимуть якість навчання, а також майновий комплекс організації.
Як бачимо, лютневий указ Путіна про «перезапуск» ДТСААФ безпосередньо пов’язаний із війною проти України. Військова підготовка завжди була частиною діяльності організації, але тепер цей процес значно посилився, і робота товариства фактично зосереджена на формуванні кадрів для участі в т.зв. «СВО». Зниження віку вступу до 14 років, що дозволяє залучати підлітків до освоєння військових спеціальностей і патріотичного виховання на ранніх етапах, передача ДТСААФ під контроль Міноборони та розширення військових спеціальностей підтверджують цілеспрямоване формування мобілізаційного резерву, в тому числі за рахунок дітей та молоді на ТОТ. Ці зміни перетворюють ДТСААФ на один із головних інструментів для залучення молодих людей до війни.
Кримське відділення ДТСААФ
Статутом ДТСААФ закріплено, що діяльність організації поширюється на всю територію Росії та здійснюється через регіональні (міжрегіональні), місцеві та первинні відділення, філії та представництва. Вже у вересні 2014 року (рік окупації АР Крим), ДТСААФ зареєструвало там своє відділення, після чого почало активно розширювати військово-патріотичні програми для місцевої молоді.
У 2017 році його очолив Андрій Попов, який є головою відділення дотепер. За його керівництва було оновлено навчальну автомобільну техніку, а також налагоджено щорічну підготовку курсантів за військово-обліковими спеціальностями на виконання державного замовлення Міноборони РФ.


На сайті організації вказано, що на ТОТ АР Крим діє 24 місцеві відділення, які об’єднують 136 первинних осередків і понад 2 тисячі членів. Також у структурі працюють 11 освітніх організацій та понад 30 військово-патріотичних клубів і об’єднань. Кримське відділення ДТСААФ надає послуги з навчання/отримання нової кваліфікації на військові спеціальності збройних сил РФ. Андрій Попов, як керівник товариства, проводить «бесіди» з молоддю, яка навчається на військову спеціальність, нагадуючи молодим людям «про важливість обраного ними шляху – шляху захисника батьківщини» (прим. РФ).
У 2019 році була сформована наглядова рада кримського відділення, головою якої став Сергій Аксьонов, очільник окупаційної влади Криму. За його рішенням товариству виділяється субсидія з бюджету т.зв. «Республіки Крим».


Загалом кримське відділення ДТСААФ виконує ті ж завдання, що й товариство на федеральному рівні, з тою відмінністю, що його повноваження обмежені лише територією окупованого Криму.
ХТО ТАКИЙ АНДРІЙ ПОПОВ?


Попов Андрій Олександрович народився 25 березня 1970 року в селі Воїнка,АР Крим, Україна (на той момент – УРСР).
Трудову діяльність розпочав у 1988 році як електрогазозварювальник на підприємстві «КПО Хімпром». Після дворічної служби у повітряно-десантних військах ЗС СРСР повернувся до цивільного життя, продовживши працювати зварником у різних кооперативах. У 1992 році став заступником директора приватного малого підприємства «Скіф», а невдовзі очолив його. У 1995–2017 роках займав керівні посади в декількох компаній, зокрема ТОВ «БудІнвестХолдинг», ЗАТ «П.Ф.К.-Дім» і ТОВ «П.Ф.К.-Дім». У 2016–2017 роках обіймав посаду керівника проєктів у дирекції проєктів ДТСААФ Росії на ТОТ АР Крим та Севастополя.
Попов підтримав окупацію Криму Росією та від самого початку співпрацював із російськими військовими. Він брав участь у блокуванні та роззброєнні українських військ на території АР Крим, організовував так звані «загони самооборони» в Красноперекопську та Сімферополі та співпрацював із командуванням російських повітряно-десантних військ. Ця діяльність була помічена російськими структурами, що згодом вплинуло на призначення його на керівні посади в кримське відділення ДТСААФ та інші «ветеранські» організації (зокрема, «Кримська спілка ветеранів десантних військ і підрозділів спеціального призначення “Південний рубіж”»), які фактично слугують рупорами мілітаризації. «За довгу та плідну співпрацю у військово-патріотичному вихованні молоді», отримав лист-подяку від т.зв. «головного управління слідчого комітету РФ по “Республіці Крим”», що свідчить про його активну співпрацю з окупаційною владою у цій сфері.




Як зазначалося вище, з 2017 року Попов очолює кримське відділення ДТСААФ, а з 2023 року паралельно обіймає посаду директора «Сімферопольської об’єднаної технічної школи Кримської регіональної громадської організації ДТСААФ».
У грудні 2024 року стало відомо, що стосовно Андрія Попова порушене кримінальне провадження. Йому повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни) та ч. 3 ст. 436-2 КК України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, з використанням медіа). Зокрема, у повідомленні Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя йдеться, що підозрюваний «безпосередньо організовує та здійснює пропаганду служби у збройних силах та інших військових формуваннях РФ серед мешканців Криму, у тому числі, дітей та підлітків».
КРИМСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ ДТСААФ: МІЛІТАРИЗАЦІЯ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ
Програми військово-патріотичного виховання кримського відділення ДТСААФ, за керівництва Андрія Попова, включають низку заходів, спрямованих на формування у дітей та молоді лояльності до Росії та підготовку їх до служби в ЗС РФ. Серед них:
- П’ятиденні польові збори для допризовної молоді, організовані спільно з російськими військовими. Такі збори влітку 2024 року проводилися за тематичними програмами: «Морська піхота – там де ми, там перемога!», яка була присвячена військово-морському флоту РФ; «Ніхто, крім нас!», до дня повітряно-десантних військ РФ. Дітей навчали основам військової підготовки, таким як: розбирання та збирання автоматів, стрільба, стройова підготовка та інші види військової практики;




- спартакіади для допризовної молоді, в рамках яких діти проходять військову підготовку, яка включає стрільбу, стройову підготовку та практичні навички з розбирання та збирання АК.
- реалізації програми “Без терміну давності” у дитячому таборі “Артек” (ТОТ АР Крим), де було розгорнуто низку локацій, зокрема: виставка авіамоделей техніки; інтерактивний тир (пістолет, автомат по лазерним мішеням); стрільба з пневматичної гвинтівки; майстер-класи з початкової військової вогневої підготовки тощо;
- участь в організації проведення регіональних етапів військово-патріотичних ігор, таких як “Зірниця 2.0”, де діти з ТОТ АР Крим демонструючи свої навички у вогневій підготовці, інженерії та протидії безпілотникам.
Це лише частина мілітаристських заходів, які проводить кримське відділення ДТСААФ для дітей та молоді.
Навчання з управління безпілотниками
Окрім військово-патріотичних заходів, ДТСААФ Криму активно впроваджує програми з підготовки операторів БПЛА. У 2024 році ДТСААФ на ТОТ АР Крим вперше випустила операторів БПЛА і продовжує це робити надалі. Зокрема, здійснює підготовку діючих військовослужбовців за професією «Фахівець з експлуатації безпілотних авіаційних систем, що включають одне або кілька безпілотних повітряних суден з максимальною злітною масою 30 кг і менше».




З грудня 2024 року товариство розпочало проведення в окупованому Криму (м. Сімферополь) навчальних практикумів для учнів шкіл: протягом чотирьох днів дітей навчають керувати безпілотниками. Програма включає не лише тренування на симуляторах, а й практичне освоєння FPV-дронів. Варто зазначити, що таку модель дронів Росія активно використовує у війні проти України.
Станом на березень 2025 року такий практикум проводиться вже вп’яте, що свідчить про його системний характер. Як повідомив Попов, інструктори кримського відділення ДТСААФ планують провести такі практикуми для 192 учнів восьми шкіл на ТОТ АР Крим і завершити навчання всіх дітей до кінця травня. Фінальні змагання будуть приурочені до святкових заходів, пов’язаних із «перемогою у великій вітчизняній війні», що є складовою російської пропаганди, що виправдовує сучасну агресію проти України.
Діти, які успішно проходять навчання, отримують сертифікат на проходження навчання за основною програмою професійної підготовки за фахом «Спеціаліст з експлуатації безпілотних авіаційних систем з максимальною злітною масою до 30 кг». Тобто це не просто гра, а підготовка дітей до потенційного отримання військової спеціальності.
Андрій Попов особисто бере участь у таких заходах, виступаючи перед дітьми та підкреслюючи перспективи розвитку безпілотної авіації.


Коли ми говоримо про мілітаризацію, індоктринацію та знищення української ідентичності дітей та молоді на ТОТ, слід завжди пам’ятати: за цими діями стоять конкретні люди. Ті, хто свідомо співпрацює з країною-агресором (місцеві жителі) або ж ті, хто приїхав з Росії на ТОТ. Вони щодня докладають зусиль, щоб українські діти забули свою культуру, історію та мову й виросли покірними солдатами, готовими воювати проти власної держави.
Одним із таких є Попов Андрій Олександрович, який після окупації Криму став ключовою фігурою у мілітаризації кримської молоді. Від створення локальних загонів «самооборони» до впровадження масштабних освітніх і військово-патріотичних програм – його діяльність та діяльність очолюваного ним кримського відділення ДТСААФ спрямовані на формування покоління, вихованого у дусі відданості російській армії та ідеології. ДТСААФ на ТОТ АР Крим відіграє в цьому процесі особливу роль: через нього організовуються навчання з військової підготовки, популяризуються армійські цінності, дітей та молодь вчать сприймати війну як частину свого обов’язку перед Росією і готують їх до служби в армії РФ. Саме через такі структури та їх керівників закріплюється окупаційний контроль, а Крим перетворюється на регіон, де молоде покоління росте в системі координат, де Україна сприймається як ворожа держава.
Такі особи, як Попов, безпосередньо причетні до знищення української ідентичності дітей і мають понести за це покарання.
Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.