fbpx
Переселенці мають право на житлово-комунальні субсидії - картинка 1

Переселенці мають право на житлово-комунальні субсидії

Ганна Рассамахіна, юрист спеціалізованої громадської приймальні у справах Криму Центру громадянської просвіти «Альменда» розповідає про надання субсидії для внутрішньо переміщених осіб на оплату житлово-комунальних послуг.

Як виявилось ця тема затребувана серед переселенців, але по ній надзвичайно мало достовірної інформації. На сьогоднішній день не має жодного нормативного акту, який окремо регулює надання субсидій переселенцям. Для цієї категорії громадян існують загальні норми, які діють уже давно – це положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування затрат на оплату житлово-комунальних послуг».

У цьому положенні вимушеним переселенцям буде цікавий пункт 6, який регулює надання субсидій особам незареєстрованим у тому житлі, на яке надається грошова допомога.

У пункті 6 положення йдеться про те, що в окремих випадках, на підставі рішень районної держадміністрації або виконавчого органу міської чи районної ради, або створеної ними комісії та на підставі акту обстеження житлово-комунальних умов домогосподарства субсидії можуть призначитися  особі,  яка не зареєстрована але проживає у житлі  на підставі договору оренди.

Що виходить з цієї норми. По-перше, у внутрішньо переміщеної особи повинен бути заключний договір оренди з власником житла. По-друге, субсидія призначається після акту обстеження житлово-побутових умов.

Відразу виникають питання, зокрема, яким повинен бути цей договір оренди житла. Нажаль, практика надання житлових субсидій, у нашому випадку, не поширена у державі і тому управління соціального захисту населення самі не до кінця чітко розуміють як застосовувати на практиці цю норму. Більше того, роз`ясеня Міністерства соціальної політики з цього приводу теж не має.

І так, що ж вдалося дізнатися про вимоги до договору оренди.

По-перше, у договорі повинні бути вказані всі особи, які проживають   в орендованій квартирі або будинку. По-друге, договором повинно бути окремо передбачено, що орендатори самостійно сплачують за всі використані комунальні послуги.

Всі управління соцзахисту вимагають щоб цей договір був зареєстрований. Управлінню буде достатньо, якщо договір оренди житла буде зареєстрований у ЖЕКу за місцем проживання. На договорі обов`язко повинна бути печатка ЖЕКу і підпис директора.

Питання, що виникають у переселенців, які намагаються оформити собі подібну субсидію:

Власники житла найчастіше ніде не хочуть показувати цей договір оренди. Вони побоюються, що їм доведеться платити податок з доходів фізичних осіб у розмірі 15% на суму отриману ними від здачі у найм житла. Це побоювання марне: ЖЕК не передає інформацію до податкової інспекції про здачу житла.

Особові рахунки, які укладаються з постачальниками комунальних послуг. Раніше такі рахунки обов’язково укладалися з отримувачем субсидій, наразі цього не вимагають. Адже зараз субсидія призначається на конкретний об’єкт нерухомості.

Якщо ви зібрали весь необхідний пакет документів, але вам все одно відмовили у субсидії, то рекомендую написати заяву на ім`я начальника управління соцзахисту,  у якому попросити роз’яснення щодо відмови у наданні субсидії.

Нагадуємо, що безкоштовну юридичну допомогу кримчани та жителі Донбасу можуть отримати за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8 з понеділка по середу з 14.00 до 19.00. Також можна звернутися за консультацією на гарячу лінію: 050-14-02-565. Графік роботи: понеділок- п’ятниця з 9.00 до 18.00.