fbpx

Открытое обращение Центра Гражданского Просвещения “Альменда”

Анексія Російською Федерацією українського Криму не припинила війну. Захопивши територію, Росія продовжила війну за людей. І одним з основних напрямків стала освіта.

Щороку кримські школи завершують біля 15 тисяч випускників. І для них Росія впроваджує нечувані преференції (пільги):

  • Вже третій рік поспіль для кримчан відміняється ЄДЕ (Єдиний Державний Екзамен, аналог українському ЗНО). Кримські випускники мають можливість вступати до російських вузів за співбесідою.
  • Для кримських випускників Росія виділяє бюджетні місця у вузах. В 2015 році на 14,5 тисяч кримських випускників було виділено 16 тисяч місць в російських вузах.
  • Запроваджуються спеціальні освітні програми. Вже другий рік діє програма «Кримський випускник». Російські вузи направляють прийомні комісії до окупованого Криму. Студенти-кримчани отримують підйомні, кошти на авіасполучення, ноутбуки, додаткову стипендію.

Проте випускники з шкіл окупованого Криму не поспішають до Росії. У 2015 році всього біля тисячі кримчан поїхали до російських вузів. Окрім того суттєво зріс попит на середньо-спеціальну освіту, що змусило російську владу суттєво збільшити кількість місць у професійно-технічних закладах окупованого Криму. Все більше надходить інформації про невизнання дипломів вузів анексованого Криму як у світі, так і в Росії.

Для вступу до українських вузів у учнів з окупованого Криму існує три шляхи:

  • Переїхати до материкової України та стати ВПО, продовживши навчання в школах України. Проте більшість кримських сімей не мають можливості відправити дитину й забезпечити їй належні умови для навчання в школі.
  • Отримати середню освіту за допомогою дистанційного навчання. Але українська освіта не готова для впровадження дійсної дистанційної освіти – відсутнє законодавче, методичне та технічне забезпечення.
  • Отримати документ про середню освіту за допомогою екстернату. Цей шлях вимагає величезних моральних, матеріальних та фізичних зусиль. Учню з окупованого Криму потрібно здати біля 18 екзаменів, перебуваючи на території материкової України.

Результати діяльності Міністерства освіти і науки України  стала вступна компанія 2015 року. За інформацією МОН до українських вузів вступило 293 випускника, які мають кримську прописку.

Не зважаючи на величезні перепони, сьогодення показує бажання громадян України з окупованого Криму отримувати українську освіту. За даними МОН восени 2015 року до українських шкіл було зараховано 2277 кримчан (лист №1/11 – 17713 від 07.12.2015).

Таким чином сьогодні потрібно надати всебічну допомогу випускникам з окупованого Криму для можливості отримання української освіти

  • Забезпечити підготовку учнів за напрямками їх майбутньої спеціалізації для навчання в українських вузах.
  • Дати знання, уміння та навички з українознавчого блоку (історія України, українська мова та література, правознавство, географія та інші).
  • Надати можливість спростити процедуру отримання українських документів про середню освіту.
  • Спростити процедуру для вступу до українських вузів (Таврійського університету).
  • Забезпечити конституційні освітні права громадян України, які мешкають в тимчасово окупованому Криму.

Инфографика-образование