Валентина Потапова на публічній дискусії Укрінформ про мілітаризацію
«Росія на окупованих територіях намагається стерти українську ідентичність молоді та замінити її на російську, використовуючи для цього мілітаризацію» – зазначила Голова ЦГП “Альменда” Валентина Потапова на панельній дискусії в Укрінформі на тему: «Цілеспрямована мілітаризація освіти, мови, культури та інша зброя «руського міра» на тимчасово окупованих територіях».
Валентина розповіла про те чому для Росії важливо знищити українську ідентичність саме у молоді: «Коли Росія захопила Крим, то для неї постало завдання «Що робити з дітьми, які народилися при Україні і які вважали своєю Батьківщиною Україну». Працюючи над розбудовою громадянського суспільства в Криму в 2009-2014 рр., ми бачили ті зміни, які відбуваються з молоддю, яка вже не пам’ятала Радянський Союз і відчували себе громадянами України. Щоб вони не перешкоджали діям «путінської Росії», потрібно було стерти їх українську ідентичність і замінити її російською».
Для швидкого стирання ідентичності і для переведення більше, ніж 500 000 дітей до російської ментальності, потрібна була мілітаризація.
Процеси мілітаризація дітей на окупованих територіях відбувалися в формальній та неформальній освіті.
Щодо мілітаризації кримчан в формальній освіті Валентина Потапова навела такі приклади: «Було заборонено викладання історії України, майже заборонено викладання української мови, з’явилися так звані мілітаристські, козацькі, кадетські та інші класи. В Криму з’явилася програма «земський вчитель», коли «неправильних» вчителів, які перебували в Криму почали замінювати на «правильних», які приїжджають з Росії».
Ще більша мілітаризація дітей відбувається в неформальній освіті. Саме в 2015 році після окупації Криму та територій Донецької, Луганської області з’явилася мілітаристська молодіжна організація «Юнармія», яка підпорядковується Міністерству оборони, а не Міністерству Просвіти. Додатково впроваджується велика кількість мілітаристських програм в дитячих таборах. Наприклад, в дитячому таборі “Артек” почали проводити мілітаристські зміни. Відновилася радянська гра «Зарниця», в якій діти грали у війну, їх готували до того, що вони стануть солдатами і підуть на війну. Але сучасна Росія пішла ще далі – вона створила нову гру «Зарничка», яка охоплює дітей від 7-9 років, такого не робив навіть Радянський союз.
Валентина зазначає: «Будується так звана «кримська модель», яка в дуже прискореному темпі впроваджується на окупованих територіях Запорізької і Херсонських областей. Якщо в Криму потрібно було 8 років, то в Запорізькій, Херсонській областях це відбувається за півроку – це знищення українських підручників, української мови, мілітаризація – в жовтні був відкритий перший загін «Юнармії» в Запорізькій та Херсонській області».
Повну мілітаризацію системи освіти в Криму підтверджує і Ольга Скрипник – голова правління Кримської правозахисної групи: «Існує Наказ Міністерства оборони РФ №210, в якому були визначені заходи, які потрібно проводити в школах. Тобто Міноборони РФ, а не Міносвіти, подає накази як саме повинна будуватися освіта».
Валентина Потапова додала, що освітою займається не тільки Міноборони, за думкую Валентини: «Це синергія, яка вже відбулася в РФ, коли всі міністерства зараз працюють на війну».
Також Росія впроваджує пропагандистські заняття в школах: для дітей 1-4 класів – «Герої спецоперації», 5-7 класу – «Друзі та вороги РФ» а це вже небезпека для всього світу, 8-9 класів – «ЛНР, ДНР, Крим, Херсон – це Росія», 10-11 класів – « Є така професія Батьківщину захищати. Переваги контрактної служби в Збройних силах Російської Федерації».
Андрій Діхтяренко – головний редактор онлайн-видання «Реальна газета» розповів про те, як Росія на окупованій Луганщині створює козацькі корпуси для дітей, в яких станом на 2022 рік навчаються 1 200 дітей.
Також експерти обговорили питання геноциду, його визначення та історичні паралелі. Валентина Потапова наголосила: «Однією зі складових геноциду є переміщення з однієї етнічної групи в іншу. Ми розуміємо, що це не буде відбуватись так, як це було у 20-ому столітті. Бо примусове переміщення може відбуватися і через цифрові технології, через освіту, через «казачьї» класи, мілітаризацію, через дуже багато інструментів. І коли ми бачимо, що за 8 років їм (ред. – росіянам) вдалося виховати наших українських дітей в тих дітей, які зараз кажуть, що їх Батьківщина – це РФ і вони готові вмирати за неї, то це і є ознакою геноциду, це і є ознакою переміщення. Якщо б ми орієнтувалися лише на досвід 20-ого століття, то ми так би і залишилися там. А сьогодні ми кажемо, що в 21-ому столітті є нові технології, є нові виклики з якими зараз намагається воювати, боротися за допомогою майже всього світу Україна».
Більш детально про те, як Росія через формальну та неформальну освіту мілітаризує дітей та знищує їх українську ідентичність на окупованих територіях Запорізької, Херсонської області та в Криму ви можете прочитати в наших щомісячних моніторингових звітах “Універсальний солдат”: https://almenda.org/category/pub/monitoringi/