fbpx
Голова нашої організації отримала нагороду Правозахисниці року 2024 - картинка 1

Голова нашої організації отримала нагороду Правозахисниці року 2024

Марія Суляліна, голова ЦГП «Альменда» отримала нагороду «Правозахисник року 2024». Нагорода «Правозахисник року» присуджується за видатну діяльність у сфері захисту громадянських і політичних прав. Вона присуджується щорічно організацією Civil Rights Defenders, що базується в Стокгольмі, яка була заснована як Шведський Гельсінський комітет з прав людини в 1982 році.

Марія надає голос українським дітям на окупованих територіях, які піддаються індоктринації та мілітаризації і яким загрожує депортація до Росії. Вона бореться за права і свободи дітей і разом з Альмендою проводить безцінну роботу з документування воєнних злочинів з метою притягнення винних до відповідальності.

«За видатну стійкість і відданість правам людини, демократії та правам дітей формувати власне майбутнє Марія Суляліна нагороджується премією “Правозахисниця року 2024”, – пише Рада правозахисників у своєму мотиваційому листі.

Українські діти піддаються пропаганді та депортації

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році було вбито 545 українських дітей. Ще близько 1,6 мільйона дітей шкільного віку на окупованих територіях постійно піддаються впливу російської пропаганди.

«На окупованих територіях відбуваються грубі порушення прав людини. Ніхто не почувається в безпеці, незалежно від того, чи ти дитина, чи дорослий”, – каже Марія Суляліна.

Шкільна система переповнена пропагандою і позбавляє дітей не лише дитинства, але й української ідентичності та культури. Натомість їх змушують вчитися поводитися зі зброєю, щоб у дорослому віці вони могли воювати за російську армію. Багато молодих кримчан, які були дітьми, коли Росія окупувала півострів, були мобілізовані на війну або навіть добровільно пішли воювати проти України.

«Діти на окупованих територіях не отримують належної освіти, тому що пропаганда є дуже великою її частиною. Вона чітко малює дітям картину майбутнього, де хлопчики стануть солдатами, дівчатка будуть їхньою підтримкою, а решта світу – ворогами, від яких вони повинні захищатися. До дітей ставляться як до мобілізаційного резерву”, – каже Марія.

Українських дітей також депортують до Росії. За оцінками, 19 000 дітей були викрадені. Якщо дитина втратила рідних, ризик бути викраденою або незаконно усиновленою російською сім’єю значно зростає.

«Вони не беруть до уваги найкращі інтереси дитини. Що ми повинні зробити, так це повернути їх назад, реабілітувати, надати їм психологічну та фізичну допомогу. Ми повинні повернути їм їхнє майбутнє, щоб вони могли стати тими, ким вони хочуть бути, а не тими, ким їх хоче бачити Росія».

Освіта як основа демократії

ЦГП «Альменда» працює над документуванням та приверненням уваги до воєнних злочинів та інших серйозних порушень прав людини, скоєних в Україні, щоб одного дня притягнути винних до відповідальності.

Надаючи дітям і молоді доступ до української освіти, Марія Суляліна хоче зменшити вплив пропаганди. Вона також працює над реінтеграцією тих, хто вже піддався індоктринації. За допомогою освіти вона хоче озброїти дітей та молодь демократичними цінностями та повернути їм право визначати власну ідентичність, що, на її думку, є основною передумовою для створення демократичного суспільства.

За словами Марії, ця нагорода свідчить про важливість роботи, яку вони з Альмендою виконують. Вона сподівається, що це призведе до підвищення уваги та обізнаності про воєнні злочини, що відбуваються в Україні.

«Ми повинні показати світові, що відбувається, тому що досі немає реакції на те, що відбувається з нашими дітьми на окупованих територіях. Це триває вже 10 років. Тому нам потрібно більше тиснути на відповідальних і підвищувати обізнаність, щоб домогтися справедливості». 

Втрати не повинні бути марними

Марія Суляліна продовжує свою боротьбу, незважаючи на серйозні невдачі та особисті втрати. Як і багато інших, вона втратила близьких на війні.

«Це дуже боляче. Ти думаєш, що ці люди будуть у твоєму житті ще довго, а натомість доводиться їх ховати. Багато хто втратив своїх синів і дочок. Вони вже не повернуться. Заради них ми повинні продовжувати боротися і перемагати, щоб їхні втрати щось значили і не були марними. Щоб все це призвело до того, що ми зможемо дати нашим дітям майбутнє».

Окрім прагнення створити майбутнє для дітей, які ростуть у сучасній Україні, Марія мріє колись знову відвідати Кримський півострів, місце, де вона виросла. У минулому вона хотіла подорожувати і побачити світ, але оскільки їй довелося тікати, вона мріє про можливість повернутися до вільного Криму.

«Коли я була дитиною в Ялті, в Криму, було місце, де щосуботи танцювали старенькі пані та панове. Нещодавно я розмовляла з подругою, і ми сказали: «Одного разу, коли нам буде по 70 років, ми будемо танцювати там».


Про премію «Правозахисник року

Премія «Правозахисник року» – це нагорода за видатну діяльність у сфері захисту громадянських і політичних прав. Вона присуджується щороку організацією Civil Rights Defenders. Цією нагородою відзначають видатних правозахисників, які, незважаючи на ризик для власної безпеки, продовжують боротьбу за громадянські та політичні права. Нагорода привертає увагу до ситуації правозахисників, яким загрожує небезпека. Вона сприяє їхній правозахисній діяльності, надаючи міжнародне визнання та підтримку лауреату.

Фото by Markus Junghard