fbpx
Можливість вступу до фахових коледжів для абітурієнтів з ТОТ: міф чи реальність? - картинка 1

Можливість вступу до фахових коледжів для абітурієнтів з ТОТ: міф чи реальність?

  1. “Спрощена” система вступу та  Освітні Центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”
  2. Порядок та етапи вступу до фахових коледжів абітурієнтами з ТОТ
  3. Складнощі, з якими зіштовхнулися вступники з ТОТ, в 2023 році.
  4. Висновки
  5. Рекомендації щодо процедури вступу абітурієнтів з ТОТ в українські фахові коледжі

Важливим питанням в умовах збройної агресії РФ є питання збереження зв’язків з дітьми та молоддю тимчасово окупованих територій через створення ефективної та зрозумілої системи доступу до української освіти. Наявність механізмів отримання української освіти та відповідних освітніх документів значно полегшить питання інтеграції населення тимчасово окупованих територій (далі – ТОТ) та  частково вирішить питання кадрового забезпечення після деокупації. Тому юристка ГО ЦГП “Альменда” Валерія Куберська вирішила проаналізувати у даній статті особливості вступу осіб з ТОТ до закладів фахової передвищої освіти (фахових коледжів), а саме з якими проблемами зіштовхуються абітурієнти, та як законодавчо можна вирішити ці проблеми.

“Спрощена” система вступу та  Освітні Центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”

Ще з початку російсько-української війни Міністерство освіти і  науки України почало формування державної політики щодо забезпечення права на освіту мешканців ТОТ через  впровадження певних законодавчих змін. Одним з питань, які постали перед українськими законотворцями, стало питання можливості отримання вищої освіти, фахової передвищої освіти та професійно-технічної освіти за державними стандартами України. 

 Задля розв’язання цього питання була створена система Освітніх Центрів “Крим-Україна” та “Донбас-Україна” (далі Центри), через які абітурієнти з ТОТ мають змогу вступити до закладів освіти через спрощену систему. 

Зокрема, для закладів освіти ці питання врегульовані наступними нормативно-правовими актами: 

  • Порядком прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01 березня 2021 року № 271 (в редакції від 11.10.2022) ( далі Наказ МОН №271);
  • Порядком прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році, затвердженим наказом МОН № 276 від 15.03.2023 (в редакції від 05.07.2023);
  • Порядком прийому на навчання для закладів фахової передвищої освіти  в 2023 році, затвердженим Наказом МОН № 277 від 15.03.2023 (в редакції від 05.07.2023);
  • Типовими правилами прийому до закладів професійної (професійно-технічної) освіти України, затвердженими Наказом МОН № 499 від 14.05.2013 (в редакції від 03.08.2023).

Порядок та етапи вступу до фахових коледжів абітурієнтами з ТОТ

Варто зауважити, так як ці терміни мають важливе значення для розгляду проблеми,  що  відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, Центри працюють з 01 червня до 30 вересня 2023 року. 

Алгоритм вступу до закладів фахової передвищої освіти відбувається в два этапи. Перший (за кошти державного бюджету) – з 19 липня до 31 липня,  другий етап (за рахунок коштів фізичних або юридичних осіб) – з 1 серпня до 30 вересня та  передбачає наступне: 

  1. перший крок — прийом заяв, починається після завершення першого етапу та у відповідності до Правил прийому, завершується за 7 днів до завершення роботи Центрів (23.09.2023);
  2. другий крок – проведення вступних іспитів, що передбачаться Правилами прийому та завершується не пізніше ніж за 5 днів до завершення роботи Центрів (25.09.2023);
  3. третій крок – оприлюднення рейтингових списків, не пізніше ніж за 3 дні до завершення роботи Центрів (27.09.2023);
  4. четвертий крок – зарахування, яке проводиться не пізніше дати завершення роботи Центрів (30.09.2023).

Складнощі, з якими зіштовхнулися вступники з ТОТ, в 2023 році.

Попри зрозумілість алгоритму вступу під час вступної кампанії 2023 у абітурієнтів з ТОТ, згідно зі зверненнями, що надходять до ГО “ЦГП Альменда”, при вступі виникли певні складнощі, а саме: відмова фахових коледжів приймати документи і відповідно надавати можливості складання іспитів та  у зарахуванні на навчання в терміни, які визначені у вищезгаданих нормативних актів. Свою відмову заклади фахової передвищої освіти, що входять до Центрів,  обґрунтовують відсутністю вільних місць у зв’язку із заповненим ліцензійним обсягом. Під час вступної кампанії 2023 юристи та консультанти ЦГП “Альменда” зафіксували 3 відмови, що,  на думку експертів Організації, не може сприяти державній політиці збереження зв’язків з мешканцями ТОТ та сприянню подальшої реінтеграції. 

Далі ми спробуємо з’ясувати яким чином це сталося і в чому саме , на нашу думку, існує прогалина в законодавстві, що ускладнює вступ до закладів фахової передвищої освіти. 

Основним документом, який регулює порядок вступу до закладів вищої освіти, фахової передвищої освіти та професійної освіти для мешканців ТОТ  є вищезгаданий Наказ МОН №271. Цей наказ  визначає особливі умови прийому для здобуття вищої, фахової передвищої освіти, професійної освіти особами, які проживають на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, із наданням можливості вступати у межах встановлених квот прийому до закладів освіти України. Фактично цим затверджується, що держава має передбачати певні квоти (пільги) для вступників з ТОТ до закладів вищої, фахової передвищої та професійно-технічної освіти.

Квотою, що використовується для вступників з ТОТ є квота-2, яка передбачена Порядком прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році. Проте ключовим є те, що Порядком прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2023 році не передбачається надання будь-яких квот для українців, навіть тих, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Таким чином вищезгаданий Порядок не відповідає Наказу МОН № 271.

 Така ситуація склалася тому, що фахові коледжі вважаються закладами фахової передвищої освіти, а не вищої освіти, що унеможливлює застосування до них квоти-2  та саме через це для абітурієнтів з ТОТ немає гарантованих місць ліцензованого обсягу. Саме через це під час вступної кампанії 2023 у абітурієнтів з ТОТ виникли ускладнення що унеможливили вступ. 

Виникає цілком логічне запитання: навіщо вводити в оману абітурієнтів з ТОТ щодо продовження термінів навчання. Більш того, згідно з відповіддю Директорату фахової передвищої, вищої  освіти від 4.10 2023 року заклади передвищої освіти можуть здійснювати додатковий набір до 30 листопада. 

А що відповідають представники коледжів?

Спираючись на актуальність і очевидність проблеми, а також звернення до ЦГП “Альменда” абітурієнтів з ТОТ АР Крим з приводу вступу до фахових коледжів, а також нерозуміння “чому всі коледжі відповідають, що хоч і вступна кампанія не завершена, але ліцензійного обсягу на вас не вистачило”, 22 вересня 2023 року наша юристка звернулась до кількох закладів передвищої освіти аби отримати інформацію щодо ситуації зі вступом дітей з ТОТ. 

Критеріями вибірки коледжів була наявність в них Освітніх центрів Крим – Україна та Донбас – Україна, також враховувалась наявність спеціальності 073 “Менеджмент”, адже саме за цією спеціальністю вступники з ТОТ не змогли вступити в цьому році. 

Отже, юристка організації сконтактувала з 5 фаховими коледжами та отримала наступні відповіді

  1. Боярський фаховий коледж НУБіП України, чий представник у телефонній розмові заявив, що місць у них немає та прийом вже завершено;
  2. Київський фаховий коледж зв’язку, який також зазначив, що місць у них вже немає;
  3. Рівненський фаховий коледж НУБіП України – його представники не відповіли на дзвінки, проте  після надісланого мейлу, того ж дня,  написали з невідомої пошти та попросили зв’язатись телефоном, в ході телефонної розмови повідомили, що мають місця для вступників та чекають на них;
Можливість вступу до фахових коледжів для абітурієнтів з ТОТ: міф чи реальність? - картинка 4
  1. Хмельницький політехнічний фаховий коледж Національного університету “Львівська політехніка” – їхній телефон був вимкнений, на мейл відповіли лише 25 вересня невтішне “Згідно положення про роботу освітніх центрів «Крим–Україна» цього року термін прийому документів для вступу від вступника вже завершився.”
Можливість вступу до фахових коледжів для абітурієнтів з ТОТ: міф чи реальність? - картинка 5

5. Харківський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету – повідомили, що є місця, але лише на базі вступу профільної середньої освіти, бо не мають відповідної ліцензії для вступу на основі базової середньої освіти.

Тобто під час ще діючої вступної кампанії у більшості фахових коледжів вже не було місць для вступників з ТОТ.

Також ми надіслали запити на отримання публічної інформації до кожного фахового коледжу, в якому запитали в них про кількісний показник вступників 2023 року, які перебувають в тимчасовій окупації, на що отримали наступні відповіді:

  • Боярський фаховий коледж НУБіП України – лише 12 вступників з ТОТ;
Можливість вступу до фахових коледжів для абітурієнтів з ТОТ: міф чи реальність? - картинка 6
  • Хмельницький політехнічний фаховий коледж Національного університету “Львівська політехніка” – надали відповідь у телефонному режимі – 1 вступник;
  • Київський фаховий коледж зв’язку, Харківський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету, Рівненський фаховий коледж НУБіП України   –  не надано відповіді на звернення у строки та у порядку, передбачені Законом України “Про доступ до публічної інформації”.

Отже, проаналізувавши все вищеперераховане, можна дійти висновку, що наразі ми маємо певні проблеми з доступом до освіти осіб з ТОТ, що не відповідає  Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, який гарантує мешканцям ТОТ створення всіх можливостей для забезпечення рівного доступу до освіти. 

Висновки

  1. Через невідповідність Порядку прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2023 році до Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” та  Наказу МОН №271 існує прогалина в законодавстві у контексті вступу осіб з ТОТ до закладів фахової передвищої освіти, адже для вступників до навчальних закладів такого типу не передбачена квота-2;
  2. фахові коледжі використовують ліцензійний обсяг до закінчення вступної кампанії. Наказ МОН №271 передбачає, що зарахування проводиться не пізніше дати завершення роботи Центрів (тобто не пізніше 30.09), а Порядком прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2023 році передбачається, що зарахування вступників відбувається: за державним або регіональним замовленням – не пізніше 19 серпня, за кошти фізичних або юридичних осіб – не пізніше 31 серпня, а у період додаткових сесій – до 30 листопада. У такий спосіб заклади фахової передвищої освіти використовують ліцензований обсяг ще у серпні, тим самим не даючи змоги абітурієнтам з ТОТ вступити до них у передбачені законодавством строки;
  3. існують складнощі комунікації фаховий коледж-вступник, особливо, коли цей вступник є мешканцем ТОТ. 

Вирішення цих проблем потребує певних дій як від Міністерства освіти і науки України, так і від самих фахових коледжів. 

Рекомендації щодо процедури вступу абітурієнтів з ТОТ в українські фахові коледжі

Публічним інституціям України:

Міністерству освіти і науки України: 

  • звернути увагу на проблему відсутності квоти-2 для осіб з ТОТ, які вступають до закладів фахової передвищої освіти, та внести відповідні зміни в Порядок прийому на навчання для закладів фахової передвищої освіти;
  • розглянути можливість врегулювання проблеми використання фаховими коледжами ліцензійного обсягу до завершення вступної кампанії для вступників з ТОТ задля надання їм можливості вступу до закладів освіти;
  • покращити інформаційну кампанію щодо прав вступників з тимчасово окупованих територій на освіту, а також алгоритму вступу;
  • організувати тематичні навчання або надати рекомендації для закладів фахової передвищої освіти щодо роз’яснення їхніх дій під час вступної кампанії та сприяння налагодженню комунікації “заклад освіти-вступник”.

Закладам професійної передвищої освіти:

  • прийняти міри для покращення комунікації з абітурієнтами, а також розміщення актуальної інформації на офіційних сайтах закладів освіти;
Стаття підготовлена Центром громадянської просвіти «Альменда» у рамках проєкту «Кроки назустріч один одному: наближення реінтеграції молоді з ТОТ». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, репрезентовані у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки