fbpx
Молодіжні рухи як інструмент індоктринації і мілітаризації на окупованих територіях - картинка 1

Молодіжні рухи як інструмент індоктринації і мілітаризації на окупованих територіях

У 2023 році в Російській Федерації було виділено 67 млрд рублів на патріотичне виховання, що у 4 рази більше від суми, виділеної у 2022 році.

Частина з цих видатків була виділена на дитячі і молодіжні рухи і на найбільший з них рух під назвою «Двіженіє пєрвих» (рос. – Движение первых), створений у кінці 2022 року.

У 2023 році рух “Двіженіє пєрвих” отримав 19 млрд руб. із федерального бюджету, у 2024 році організації  буде виділено близько 20,49 млрд руб. Для порівняння, на охорону здоров’я дітей  на 2024 рік було виділено 10 млрд рублів. 

Молодіжні рухи як інструмент індоктринації і мілітаризації на окупованих територіях - картинка 2

Тобто розвиток дитячих і молодіжних рухів в Росії є одним з пріоритетних напрямків, на які виділяються чималі кошти, а новий рух «Двіженіє пєрвих» називають «основою сильної Росії», яка має виховати дітей в дусі колективізму і направленості на досягнення спільних цілей.

Динаміка розвитку пропагандистських, мілітаризаційних молодіжних рухів на ТОТ України

Після розвалу СРСР і розпуску піонерської організації, яка обʼєднувала дітей і молодь в часи комунізму, російська влада неодноразово пробувала відродити такі організації в сучасній Росії, через їхній міцний ідеологічний вплив.

2014 рік – після окупації Криму

Такі зусилля активізувалися після окупації Росією АР Крим і м. Севастополь (надалі за текстом –  Крим) у 2014 році. Встановивши контроль над Кримом, Росія почала роботу з приведення патріотичного виховання на окупованому півострові відповідно до російського федерального законодавства. Так у 2014 році на ТОТ (тимчасово окупованій території) Криму зʼявились перші молодіжні рухи – наприклад, прообраз нинішнього «Двіженія пєрвих» рух «Наші», «Большая пєрємєна» і інші.

2016 рік – перше відділення «Юнармії» на ТОТ АР Крим та м. Севастополь

У 2016 році було відкрито перше відділення руху «Юнармія», і що показово – перша церемонія посвяти дітей до Юнармії відбулася саме у Севастополі як «місті російської військової слави».

Реакція міжнародної спільноти на розширення російських організацій на ТОТ України

З 2016 року зростала кількість кримських дітей, залучених до російських молодіжних і дитячих рухів, але перша резолюція генасамблеї ООН, яка звернула увагу на проблему мілітаризації дітей, була прийнята тільки у 2019 році. Роль Юнармії і інших рухів в мілітаризації і індоктринації дітей прямо не згадувалась, але у 2020 і 2021 роках держави-учасниці ООН закликали Росію утриматись від включення навчальних закладів окупованого Криму до російської системи “військово-патріотичного виховання”, частиною якого є молодіжні і дитячі рухи. 

Відсутність належного реагування на ці порушення, які обмежувались засудженням в резолюціях, призвели до того, що  у 2022 році, з розширенням географії окупованих Росією територій, розширився і вплив цих рухів на інші українські території. 

Дитячі і молодіжні рухи використовуються російською окупаційною владою як ще один інструмент перевиховання українських дітей.

У цьому звіті ми надаємо дані про три найбільші організації, які функціонують на ТОТ Криму і Півдня України (окремі райони Херсонської та Запорізької області):

«Двіженіє пєрвих», «Юнармія» і «ЮгМолодой» (в перекладі на українську мову – Південь Молодий).

В звіті ви знайдете інформацію про

  • короткий екскурс в історію заснування, 
  • динаміку росту учасників,
  • основні напрямки діяльності щодо знищення ідентичності українських дітей. 
Моніторинговий звіт  підготовлено Центром громадянської просвіти “Альменда” в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти “Альменда” і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.