Молодіжні рухи як інструмент індоктринації і мілітаризації на окупованих територіях
У 2023 році в Російській Федерації було виділено 67 млрд рублів на патріотичне виховання, що у 4 рази більше від суми, виділеної у 2022 році.
Частина з цих видатків була виділена на дитячі і молодіжні рухи і на найбільший з них рух під назвою «Двіженіє пєрвих» (рос. – Движение первых), створений у кінці 2022 року.
У 2023 році рух “Двіженіє пєрвих” отримав 19 млрд руб. із федерального бюджету, у 2024 році організації буде виділено близько 20,49 млрд руб. Для порівняння, на охорону здоров’я дітей на 2024 рік було виділено 10 млрд рублів.
Тобто розвиток дитячих і молодіжних рухів в Росії є одним з пріоритетних напрямків, на які виділяються чималі кошти, а новий рух «Двіженіє пєрвих» називають «основою сильної Росії», яка має виховати дітей в дусі колективізму і направленості на досягнення спільних цілей.
Динаміка розвитку пропагандистських, мілітаризаційних молодіжних рухів на ТОТ України
Після розвалу СРСР і розпуску піонерської організації, яка обʼєднувала дітей і молодь в часи комунізму, російська влада неодноразово пробувала відродити такі організації в сучасній Росії, через їхній міцний ідеологічний вплив.
2014 рік – після окупації Криму
Такі зусилля активізувалися після окупації Росією АР Крим і м. Севастополь (надалі за текстом – Крим) у 2014 році. Встановивши контроль над Кримом, Росія почала роботу з приведення патріотичного виховання на окупованому півострові відповідно до російського федерального законодавства. Так у 2014 році на ТОТ (тимчасово окупованій території) Криму зʼявились перші молодіжні рухи – наприклад, прообраз нинішнього «Двіженія пєрвих» рух «Наші», «Большая пєрємєна» і інші.
2016 рік – перше відділення «Юнармії» на ТОТ АР Крим та м. Севастополь
У 2016 році було відкрито перше відділення руху «Юнармія», і що показово – перша церемонія посвяти дітей до Юнармії відбулася саме у Севастополі як «місті російської військової слави».
Реакція міжнародної спільноти на розширення російських організацій на ТОТ України
З 2016 року зростала кількість кримських дітей, залучених до російських молодіжних і дитячих рухів, але перша резолюція генасамблеї ООН, яка звернула увагу на проблему мілітаризації дітей, була прийнята тільки у 2019 році. Роль Юнармії і інших рухів в мілітаризації і індоктринації дітей прямо не згадувалась, але у 2020 і 2021 роках держави-учасниці ООН закликали Росію утриматись від включення навчальних закладів окупованого Криму до російської системи “військово-патріотичного виховання”, частиною якого є молодіжні і дитячі рухи.
Відсутність належного реагування на ці порушення, які обмежувались засудженням в резолюціях, призвели до того, що у 2022 році, з розширенням географії окупованих Росією територій, розширився і вплив цих рухів на інші українські території.
Дитячі і молодіжні рухи використовуються російською окупаційною владою як ще один інструмент перевиховання українських дітей.
У цьому звіті ми надаємо дані про три найбільші організації, які функціонують на ТОТ Криму і Півдня України (окремі райони Херсонської та Запорізької області):
«Двіженіє пєрвих», «Юнармія» і «ЮгМолодой» (в перекладі на українську мову – Південь Молодий).
В звіті ви знайдете інформацію про
- короткий екскурс в історію заснування,
- динаміку росту учасників,
- основні напрямки діяльності щодо знищення ідентичності українських дітей.
Моніторинговий звіт підготовлено Центром громадянської просвіти “Альменда” в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти “Альменда” і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.