fbpx
“Молодь і діти” - які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 1

“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці

  1. Новий проєкт «Молодь і діти»
  2. Що відомо про проєкт?
  3. Бюджет проєкту
  4. Відповідальні за впровадження
  5. Поширення на ТОТ

Молодіжна політика завжди відігравала ключову роль у формуванні суспільних цінностей, світогляду та національної ідентичності. Особливе значення вона набуває в умовах збройних конфліктів, коли контроль над свідомістю молоді стає інструментом впливу. Російська Федерація (далі — РФ) використовує цей механізм у своїх стратегічних цілях, про що свідчить рішення президента РФ у рік повномасштабного вторгнення в Україну визначити молодіжну політику як один із важливих пріоритетів держави. Саме з 2022 року спостерігається особлива увага до цього напряму, що проявилася у розширенні проєктів, збільшенні фінансування та залученні нових виконавців.

Більш детально про використання молодіжної політики РФ як інструменту знищення ідентичності на ТОТ України в Аналітичному звіті ЦГП "Альменда".

Юридичне підґрунтя заходів молодіжної політики РФ було закладене в рамках національного проєкту “Освіта” (рос. – “Образование”), який реалізується з 2019 року. Дія проєкту поширюється і на тимчасово окуповані території України (далі — ТОТ): з 2019 року — на ТОТ Автономної Республіки Крим, а з вересня 2022 року — і на ТОТ Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, відповідно до поширення нормативно-правових актів РФ на так звані “нові території”. Однією зі складових проєкту стало впровадження федерального проєкту “Патріотичне виховання громадян РФ” (рос. –  “Патриотическое воспитание граждан РФ”), спрямованого на мілітаризацію молоді та фактичну підготовку мобілізаційного резерву.  Цей напрямок чітко ілюструє цілі, яких прагне досягти російська влада через молодіжну політику. Термін реалізації національного проєкту “Освіта” закінчується 31.12.2024 року. А що ж буде з молодіжною політикою далі?

Новий проєкт «Молодь і діти»

Про створення національного проєкту, який би об’єднував всі напрями молодіжної політики в РФ почали говорити наприкінці 2022 року. Необхідність в його розробці, ймовірно, виникла після усвідомлення російським керівництвом нереальності плану швидкого захоплення території України шляхом збройної агресії, а відтак необхідності формування лояльного молодого покоління, яке можна використовувати у довготривалих війнах як мобілізаційний резерв. Тому, вже в 2023 році у проєкті “Стратегії молодіжної політики у Російській Федерації на період до 2030 року” йшлося про розробку національного проєкту “Молодь Росії” (рос. – «Молодежь России»), метою якого, зокрема, є розвиток добровольчості (волонтерства), забезпечення функціонування системи патріотичного виховання громадян, а також підтримка молодіжних та дитячих громадських об’єднань. А 29 лютого 2024 року Володимир Путін анонсував старт нацпроєкту «Молодь Росії» (згодом став називатися «Молодь і діти»), який повинен бути запущений в стислі терміни в поточному році і реалізовуватиметься до 2030 року.

«Завтрашній день країни визначить прагнення нинішнього, молодого покоління. [….] Пропоную консолідувати позитивний досвід у сфері молодіжної політики і вже цього року запустити новий національний проєкт «Молодь Росії». Це має бути проєкт про майбутнє та для майбутнього Росії»,

(прим. – авторський переклад з російської) зазначив В.Путін.
“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 2

Що відомо про проєкт?

“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 3

Проєкт «Молодь і діти» спрямований на охоплення близько третини населення РФ — приблизно 50 мільйонів осіб віком від 3 до 35 років. До цієї групи організатори зараховують як громадян Росії, так і дітей та молодь, які проживають на тимчасово окупованих територіях України. Таким чином, реалізація проєкту передбачає повне поширення його дії й на ТОТ.

Базовими напрямами проєкту визначено:  

  • створення та розвиток соціальних ліфтів для молоді;
  • залучення молоді до духовно-моральних цінностей та традицій;  
  • створення умов самореалізації молодих громадян;
  • здійснення підтримки спорту та здорового способу життя дітей та молоді.

Офіційною метою національного проєкту називають становлення “покоління молодих росіян”, яким де-факто формують «правильну» та зручну для Росії свідомість. Проєкт охоплює низку заходів, що реалізуються в межах дев’яти національних програм:

  • “Росія – країна можливостей”;
  • “Ми разом (виховання гармонійно розвиненої особистості)”;
  • “Росія у світі”;
  • “Все найкраще дітям”;
  • “Педагоги та наставники”;
  • “Провідні школи”;
  • “Створення мережі сучасних кампусів”;
  • “Університети для покоління лідерів”;
  • “Професіоналітет”.

Керівники проєкту наголошують на його масштабності та унікальності. За словами Ксенії Разуваєвої, яка очолювала Росмолодь у 2021–2024 роках, подібного проєкту не існує у жодній іншій країні, що, на її думку, робить «Молодь і діти» безпрецедентним явищем у новітній історії Росії. 

Така унікальність полягає, зокрема, в тому, що вперше в історії РФ до реалізації молодіжної політики залучені військові структури – Міністерство оборони РФ та Росгвардія. Ці відомства будуть реалізовувати блок патріотичного виховання.

Особливу роль у цьому процесі відведено учасникам так званої спеціальної військової операції, про що заявив віце-прем’єр РФ Дмитро Чернишенко. Він підкреслив, що ці особи будуть брати участь у заходах із військово-патріотичного виховання, слугуючи для молоді “орієнтирами для прийняття правильних рішень і формування бачення майбутнього”

На тимчасово окупованих територіях практика зустрічей дітей із військовослужбовцями вже стала масовою. Подібні заходи проводяться в дитячих садках, школах, університетах та інших навчальних і культурних установах. Під час цих зустрічей військових, які беруть участь у війні проти України, героїзують, популяризують військову службу, перекручують історичні факти та сприяють розпалюванню ненависті до України.

Залучення воєнізованих структур та військовослужбовців до реалізації проєкту демонструє справжні наміри російського керівництва: посилення мілітаризації молоді та цілеспрямований вплив на її свідомість. Основна мета таких дій — виховання покоління, яке буде ідеологічно підконтрольним і беззастережно готовим брати участь у війнах, розв’язаних Росією.

Бюджет проєкту

У федеральному бюджеті РФ на 2025 рік на реалізацію проєкту «Молодь і діти» передбачено 458 мільярдів рублів (еквівалентно 4,37 млрд доларів США*), що вдвічі перевищує цьогорічний бюджет національного проєкту «Освіта». У 2026 році фінансування проєкту «Молодь і діти» планується збільшити до 547 мільярдів рублів (еквівалентно 5,22 млрд доларів США), а у 2027 році — до 550 мільярдів рублів (еквівалентно 5,25 млрд доларів США), що свідчить про пріоритетність цього напряму для російської влади. 

* Цей та подальші еквіваленти розраховано за очікуваним курсом рубля по відношенню до долара США, закладеному в федеральному бюджеті РФ на 2025 рік.

З цих коштів, РФ виділяє 66,7 млрд рублів (еквівалентно 6,37 млн доларів США) на патріотичне виховання молоді, яке передбачає національний проєкт “Ми разом (виховання гармонійно розвиненої особистості)”.

Станом на момент виходу статті конкретний перелік заходів, запланованих до фінансування в рамках цих проєктів, офіційно не опубліковано, попри заяви про запуск проєкту наприкінці 2024 року.

Відповідальні за впровадження

“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 10

Куратором нового проєкту призначено заступника Голови Уряду РФ Дмитра Чернишенка, який відповідальний за напрям молодіжної політики РФ, а також є головою правління однієї з найбільших медіа компанії РФ “Газпром-Медіа Холдингу”. За свою роль у підтримці та реалізації дій і політики, які підривають територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України, а також загрожують стабільності й безпеці в Україні, Чернишенко з 28 лютого 2022 року перебуває під санкціями Європейського Союзу. Аналогічні обмеження запровадили Україна, Великобританія, США, Швейцарія, Австралія, Нова Зеландія, Канада та Японія.

Дмитро Чернишенко одночасно обіймає посаду голови проєктного комітету, а його заступниками призначено:

“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 11
  • Міністра просвіти РФ Сергія Кравцова, міністерство якого відповідає за реалізацію 6 проєктів, серед яких: «Все найкраще дітям», «Педагоги та наставники», «Провідні школи» та «Професіоналітет». Сергій Кравцов перебуває під санкціями Європейського Союзу, України, Великобританії, США, Швейцарії, Австралії, Нової Зеландії та Канади за участь в організованих механізмах масового викрадення, незаконної депортації та примусового переміщення українських дітей із тимчасово окупованих територій України до РФ під виглядом «оздоровлення, відпочинку та навчання».
“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 12
  • Міністра науки та вищої освіти РФ Валерія Фалькова, який також перебуває під санкціями низки країн, зокрема Європейського Союзу, України, США, Швейцарії, Австралії, Нової Зеландії та Канади. Санкційні обмеження накладені за його участь у заходах, спрямованих на «інтеграцію» дітей із тимчасово окупованих територій України в єдиний культурно-освітній простір РФ, а також у систему цивільно-патріотичного виховання, що використовується для зміцнення ідеологічного контролю.
“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 13
  • Губернатора Ямало-Ненецького автономного округу та голову комісії Держради з молодіжної політики Дмитра Артюхова, який активно залучений до заходів, пов’язаних із передачею українських дітей-сиріт під опіку російських сімей у Ямало-Ненецькому автономному окрузі. Артюхов співпрацює з окупаційною владою так званої “ДНР”, зокрема в питаннях молодіжної політики, і є організатором проєкту «Моя Росія», метою якого є інтеграція українських дітей у російський культурно-освітній простір. За ці дії він перебуває під санкціями низки країн, зокрема США, Канади, ЄС, Великобританії, Австралії, Нової Зеландії та України.
“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 14

Безпосереднє керівництво проєктом покладено на Федеральне агентство у справах молоді (Росмолодь), яке відповідатиме за координацію дій профільних відомств та регіонів. Очолює Росмолодь із 2022 року Григорій Гуров, який має значний досвід у сфері молодіжної політики РФ. Зокрема, у 2019–2021 роках він обіймав посаду заступника голови Росмолоді та працював заступником міністра науки та вищої освіти РФ Валерія Фалькова. У 2022 – серпні 2024 років Гуров керував організацією “Рух перших”. За свою діяльність він перебуває під санкціями США, Швейцарії, ЄС та України.

Тобто, всі ключові фігури проєкту перебувають під міжнародними санкціями за впровадження політики незаконної депортації українських дітей, їх асиміляцію в російський культурно-освітній простір та активну співпрацю з окупаційними адміністраціями. Це свідчить про систематичну спрямованість російської влади на просування ідеологічно контрольованої молодіжної політики, одним з інструментів якої стане проєкт “Молодь і діти”. 

Поширення на ТОТ

Заяви російських посадовців свідчать про активне включення тимчасово окупованих територій у російську систему молодіжної політики. Дмитро Чернишенко, відповідальний за реалізацію проєкту “Молодь і діти”, у червні 2024 року наголосив, що “нові регіони” повністю інтегровані в цю систему. Представники окупаційної влади беруть безпосередню участь у впровадженні заходів, запланованих у межах проєкту.

Наприклад, у Запорізькій області проєкт презентувала особисто Ксенія Разуваєва, яка на той момент очолювала Росмолодь.

“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 15

А окупаційне керівництво Криму одним з перших повідомило про початок реалізації проєкту. Дар’я Попова, т.зв. начальниця Головного управління з реалізації нацпроєктів апарату Ради міністрів Республіки Крим зазначила, що завдяки нацпроєкту було відкрито точки зростання, малі спортивні майданчики та кванторіуми на ТОТ Криму. 

“Молодь і діти” – які зміни РФ готує в молодіжній політиці - картинка 16

Окупаційна влада Севастополя, зокрема т.зв. губернатор Михайло Развожаєв, також заявляє про виділення додаткового фінансування на реалізацію заходів у межах проєкту “Молодь і діти”. Крім того, участь у Всеросійській нараді керівників органів, які відповідають за освіту, взяла т.зв. міністр освіти, науки та молоді Республіки Крим Валентина Лаврик. На цій нараді міністр просвіти РФ Сергій Кравцов презентував основні цілі нового проєкту.

Факти підтверджують систематичне впровадження російської молодіжної політики на окупованих територіях, що спрямоване на поглиблення інтеграції ТОТ у політичний, культурний і освітній простір РФ. Це є частиною ширшої стратегії з посилення контролю над молоддю через впровадження ідеологічно спрямованих програм.

В цьому процесі проєкт “Молодь і діти” стає ключовим елементом тиску і мілітаризації, спрямованим на досягнення справжніх намірів російського керівництва: формування покоління, яке буде ідеологічно підконтрольним, сприйнятливим до державної пропаганди та готовим брати участь у розв’язаних Росією війнах. 

Статтю підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Молодіжна політика РФ як інструмент індоктринації та мілітаризації дітей». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.