fbpx
Крим в пробному ЗНО-2021 - картинка 1

Крим в пробному ЗНО-2021

Підсумком офіційної історичної освіти учнів та учениць в державній українській освіті стало Зовнішнє Незалежне Оцінювання (ЗНО). В одинадцятому класі частина випускників та випускниць роблять особливий акцент саме на підготовці до ЗНО, часто за рахунок інших предметів. Отже розуміння щодо наявності тематики Криму в освітній політиці держави (якщо вона є) можливо прослідкувати й через питання ЗНО, в тому числі в пробному. Тим паче приклад минулорічного ситуації знов загострює певні очікування від питань ЗНО-2021.

10 квітня 2021 року відбулося пробне ЗНО з історії України. В запропонованих завданнях було 60 завдань, які в різних формах тестових варіантів охоплювали історію України з найдавніших часів. Всі питання були складені відповідно Програми зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання з історії України, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (наказ Міністерства освіти і науки України від 26.06.2018 р. № 696). А 12 квітня 2021 р. УЦОЯО (Український Центр Оцінки Якості Освіти) та ГС «Освіторія» за підтримки МФ «Відродження» підготували відеокоментарі до завдань пробного ЗНО 2021 з усіх предметів, в тому числі й з історії України.

Для аналізу були відібрані питання пробного ЗНО-2021 р. Аналіз проводився на кількісному та якісному рівнях. Кількісний аналіз визначав кількість тестів, які напряму або опосередковано мали відношення до історичних процесів, які проходили на Кримському півострові з найдавніших часів до наших днів. Якісний рівень визначав зміст та відносність матеріалів щодо тематики Криму.

Результати аналізу

  • В питання пробного ЗНО-2021 присутні питання, які безпосередньо або опосередковано стосуються тематики Криму з найдавніших часів до сучасності.
  • Всього в питаннях пробного ЗНО-2021 нараховується 7 питань (дивись Додаток наприкінці матеріалу), що складає 11,6% від загальної кількості питань.
  • Питання №17, 18 та 25 напряму пов’язані з історією Криму або кримських татар.
  • Питання 7 та 44 мають опосередковане відношення до тематики Криму через зображення Кримського півострова на картах, при чому в питанні 7 територія Криму є одним з варіантів відповіді, а в питанні 44 Крим присутній на карті (Кримське ханство). 
  • Питання 33 відображає похід князя Володимира Великого на Херсонес (Корсунь).
  • Питання 37 як варіант відповіді має світлину Бахчисарайського історично-культурного заповідника – XVI—XVIII ст. (Ханський палац), проте він не ідентифікується як споруда на території Криму, а розглядається як приклад «ісламської архітектури», що легко пізнається по наявності характерних споруд – мінаретів.
  • У двох питання матеріал стосується однієї події – входження Криму до складу УРСР (1954 р.), що є недоцільним у одному опитуванні.

Загальний висновок:

  • В питання пробного ЗНО-2021 присутні питання, які безпосередньо або опосередковано стосуються тематики Криму з найдавніших часів до сучасності. Проте якісний склад питань потребує більш виваженого підходу щодо підбору (схожі питання, ідентифікація споруд та інше).
Крим в пробному ЗНО-2021 - картинка 2

Олег Охредько,
експерт ЦГП “Альменда”