fbpx
Імперія продовжує війну за кримських випускників - картинка 1

Імперія продовжує війну за кримських випускників

Декілька днів тому Державна Дума Російської Федерації прийняла відразу у другому та третьому читанні закон, який звільняє кримських випускників від Єдиного Державного Екзамену (ЄДЕ). Тобто випускники тимчасово окупованого Криму отримали можливість обирати шлях вступу до російських вузів – вони можуть здавати ЄДЕ або випускний екзамен у школі.

Ще на початку жовтня цього року так званий міністр освіти окупаційного уряду Криму Наталія Гончарова звернулася до російського уряду щодо продовження «перехідного періоду в зв’язку з тим, що кримські школярі ще не готові до ЄДЕ». Міністр трохи лукавила. На протязі двох років на окупованому півострові створюється система прийому ЄДЕ і вже другий рік поспіль випускники кримських шкіл пробують здавати ‘єдиний екзамен (з понад 14 тисяч випускників Криму та Севастополя у 2015 р. ЄДЕ здавало біля 1000 учнів).

На сьогодні окупований Крим готовий приймати участь у ЄДЕ, проте російські парламентарі продовжують звільняти кримчан від його здачі. Ці дії стали ще одним кроком у гібридній війні на освітньому просторі. Тим більше, що з початку окупації для кримських учнів Російська держава створює певні преференції у системі освіти – це продовження перехідного періоду по ряду напрямків, і відміна ЄДЕ, а також виділення 16 тисяч бюджетних місць у російських вузах для кримчан (чим скористалось біля 1000 випускників). Крок за кроком російська окупаційна влада намагається «перевчити» юнаків та дівчат в окупованому Криму «під російські стандарти». І потрібно констатувати,що вони досягають певних успіхів.
А що ж Україна?  Певні кроки зроблені, проте …

  • Відповідно п.12. ст. 7. Закону України № 1207-VII від 15 квітня 2014 року «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» кримські учні мають право навчатися за рахунок бюджету у вузах Україні, проте кошти для цього не виділяються і Кабінет Міністрів України не продовжив дію своїх документів.
  • Відповідно ст.7. п.9.Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та інших законів учні, які виїхали з окупованого Криму знов таки мають можливість навчатися в вузах за державний кошт, але держава не розробила механізм для цього.
  •  Внесені зміни до Положення про дистанційну освіту, які б дозволяли організовувати дистанційне навчання для кримчан на окупованій території, але в Україні не має жодного навчального закладу, який би зміг надавати цю послугу.
  •  В ситуації із системою екстернату не відбулося жодних змін, а навіть стало гірше, оскільки тепер учням з окупованого Криму потрібно «підтверджувати» власні знання не тільки за старшу школу, а й за базову.
  •  В питанні перетину кордону між окупованим Кримом та Україною теж практично нічого не змінилось і кримських дітей знов чекають фізичні та моральні перепони.

Підсумовуючи, потрібно зазначити, що на жаль Російська імперія йде на крок попереду української влади в питаннях освіти і тільки громадські організації не дають українським чиновникам «забути» учнів, які залишились в окупованому Криму.

Олег Охредько,

експерт з освітніх питань ЦГП «Альменда»,

для ІА «Голос Криму»