fbpx
Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 1

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області?

  1. Юлія Величко - що про неї відомо?
  2. Міністерка молодіжної політики
  3. Русифікаційна та пропагандистська діяльність міністерства під керівництвом Юлії Величко
  4. “Нагороди” за діяльність 

Фактичний вплив Російської Федерації (далі – РФ) на тимчасово окуповані території Луганської області (далі – ТОТ) розпочався в 2014 році після створення т.зв. Луганської народної республіки (далі – ЛНР). Управління окупованими територіями з цього періоду здійснювалась нібито місцевими керівниками, проте фактично всі кадрові призначення санкціонувались Москвою. З цього ж часу починається формування нового покоління “ідеологічно правильної” для Росії молоді, що реалізується через заміну освітніх стандартів на російські, насадження російських наративів та ідеології. Основним майданчиком для цього стали навчальні заклади, які пішли на співпрацю з окупаційною владою. Після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році Росія перестала приховувати свою присутність на окупованих територіях, запустила механізми офіційного впровадження російських нормативно-правових актів та реалізацію державних програм уряду РФ на ТОТ. Для ефективного управління територіями розпочала процес формування т.зв. “політичної еліти” з-поміж мешканців ТОТ, які лояльні до РФ та “позитивно” зарекомендували себе у громадській чи політичній діяльності на користь агресора. Згідно з українським законодавством така співпраця розцінюється як колабораційна діяльність. Однією з тих, хто погодилась на співпрацю з окупаційною владою стала Величко Юлія Сергіївна, яка зараз обіймає посаду міністерки молодіжної політики т.зв. ЛНР. 

Юлія Величко – що про неї відомо?

Величко (попередні прізвища – Сухарьова, Снєжинська) Юлія Сергіївна народилась 26 червня 1993 року в селищі Біловодськ Луганської області. 

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 2

У 2010 році закінчила Спеціалізовану школу № 1 ім. проф. Л.М. Лопівка у м.Луганськ. На момент окупації Луганської області Юлія Величко була студенткою Луганського національного університету імені В.Даля, в якому до 2020 року навчалась на різних спеціальностях — педагогіка та психологія, державне та муніципальне управління. 

Згаданий навчальний заклад до серпня 2014 року мав назву Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, після створення т.зв. ЛНР був незаконно реорганізований у Луганський університет ім. В. Даля, після чого навчальні програми були замінені російськими, а університет  почав інтеграцію до російського освітнього простору. Відомо про залучення навчального закладу до низки міжнародних проєктів РФ, зокрема угоди про співпрацю укладені з Киргизстаном, Абхазією, Білорусією, а також з російськими навчальними закладами. З метою підвищення рівня громадянської свідомості студентів було розроблено спеціальний курс “Основи російської державності”, а для формування у молоді патріотично ціннісних орієнтирів та формування мобілізаційного резерву ЗС РФ, до навчальної програми включено військову підготовку студентів.

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 3
Фото студентів з прапором т.зв. ЛНР та ГО “Молодь за мир”, розміщеного на сайті Луганського національного університету імені В.Даля, джерело https://daluniver.ru/about/history/ 

Також відомо про навчання Юлії Величко у 2016 році в російському університеті- Південному федеральному університеті Ростова-на-Дону. 

Тобто, Юлія Величко здобувала освіту в проросійських та російських університетах, що з великою долею вірогідності вплинуло на формування її світогляду. Крім того, російська влада визнає важливість впливу на закріплення навичок соціальної поведінки у віці з 18-24 років.  

Будучи молодіжною активісткою, в 2016 році Юлія Величко стає головою луганського відділення Асоціації молоді Луганщини, активною учасницею т.зв. праймеріз (прим. – незаконних виборів) на ТОТ Луганської області в 2016 році, а в 2021 році вже являлась представницею Громадського Руху «Мир Луганщині» (рос. – «Мир Луганщине»).

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 4
Громадський рух «Мир Луганщині» — громадський рух у самопроголошеній Луганській Народній Республіці, члени якого мають більшість (35 представників) у т.зв. Народній Раді ЛНР. Організація виступає за тісні зв'язки з Росією.

Після цього була радницею у очільника т.зв. ЛНР Леоніда Пасічника та агітувала місцеву молодь підтримати російських загарбників після початку повномасштабного вторгнення РФ.

Також наявна інформація про те, що Величко була радницею і т.зв. Голови Народної Ради ЛНР Дениса Мiрошниченка (знаходиться під санкціями України, Канади, Швейцарії, ЄС, Австралії, Нової Зеландії, Японії), який був керівником Луганського обласного центру розвитку дитячого руху “Лугарі”, де починала свою трудову діяльність у 2011 році і Юлія Величко.

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 5

 

Міністерка молодіжної політики

Активно демонструючи прихильність до “руського міра” та маючи зв’язки з керівництвом окупаційної влади, Юлія Величко у червні 2023 року була призначена очільницею міністерства молодіжної політики т.з. ЛНР.  Оскільки РФ визначає молодіжну політику одним із пріоритетних напрямків діяльності держави, керівники профільних міністерств та відомств стають ключовими особами в реалізації завдань російської політики. Згідно з профільним законом “Про молодіжну політику в Луганській Народній Республіці”, текст якого відсилає до федерального Закону “Про молодіжну політику в Російській Федерації” і  “Про державну підтримку молодіжних та дитячих громадських об’єднань”, завданнями молодіжної політики є виховання громадянськості, патріотизму, спадкоємності традицій, поваги до вітчизняної історії, історичних, національних та інших традицій народів Російської Федерації. А відповідальним за реалізацію цих завдань на регіональному рівні ТОТ Луганської області є Міністерство молодіжної політики т.зв. ЛНР. 

ЦГП “Альменда” вже висвітлювала діяльність  окупаційних профільних відомств на ТОТ м.Севастополь - “Управління у справах молоді міста Севастополя” - та на ТОТ АР Крим - “Державний комітет молодіжної політики Республіки Крим”.
Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 6

Міністерство молодіжної політики т.зв. ЛНР було створено згідно “Указу Глави Луганської Народної Республіки від 30 березня 2023 р. № УГ-270/23 «Про систему та структуру виконавчих органів Луганської Народної Республіки»”, зареєстровано 16.06.2023 року в Реєстрі юридичних осіб РФ. Це міністерство замінило реорганізоване Міністерство культури, спорту та молоді т.зв. ЛНР, в якому Величко працювала начальницею відділу у справах молоді управління спорту та молоді.   

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 7

Відповідно до положення про Міністерство молодіжної політики (прим. – т.зв.) Луганської Народної Республіки, затвердженого Указом Глави (прим. – т.зв.) ЛНР від 15.06.2023 № УГ-76/23, серед задач міністерства є:

  • створення у взаємодії з громадськими об’єднаннями умови для забезпечення морального та патріотичного виховання молоді, реалізації її професійних можливостей. 
  • забезпечення виховання молоді на засадах духовності та патріотизму, національної свідомості, гідності та міжнаціональної толерантності, розвитку лідерських якостей,
  • залучення молодого покоління до участі у суспільних та державних процесах, інтеграції у міжнародне співтовариство.

Русифікаційна та пропагандистська діяльність міністерства під керівництвом Юлії Величко

Міністерство молодіжної політики т.з. ЛНР регулярно реалізує заходи примусової паспортизації українських дітей на ТОТ Луганської області, публічно проводячи акції вручення паспортів РФ під промовистою назвою “Ми – громадяни Росії” (рос. – «Мы — граждане России»), а міністерка Юлія Величко особисто залучена до вручення цих документів. Разом з паспортами дітям дарують пропагандистську продукцію – брендовані значки та обкладинки “Руху перших”.  

Окрім примусової паспортизації, очолюване Величко міністерство причетне до вивезення дітей з ТОТ на територію РФ, зокрема за проєктом “Нові горизонти” (рос. – «Новые горизонты») програми “Більше, ніж подорож” (рос. – “Больше, чем путешествие”).

“Молодь з (прим. – т.зв.) Луганської Народної Республіки змогли відвідати багато куточків нашої Батьківщини (прим. – йдеться про Росію). Бачимо зворотний зв’язок від молоді, раді, що всі приїжджають із позитивними емоціями. … Попереду на нас чекає ще більше поїздок”,

зазначає Юлія Величко.

Стали регулярними організовані Міністерством молодіжної політики т.зв. ЛНР зустрічі молоді з військовослужбовцями РФ, які беруть участь у війні проти України. Метою таких заходів є героїзація військових РФ та викривлення реальних причин збройної агресії Росії. Так, в листопаді цього року, в рамках пропагандистського форуму «Знання. Герої» молодь ТОТ Луганської області взяла участь у заходах за участі військових РФ, які є учасниками т.зв. СВО – т.зв. Героя ЛНР Євгена Шаталіна та командира танкової роти загальновійськової армії Східного військового округу Расіма Баксикова. Молодь була залучена до плетіння маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок, а також пройшла навчання про різновиди безпілотників та керування ними.

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 11

– “Участь у форумі – це унікальна можливість дізнатися більше інформації про історичні події нашої країни, а також стати частиною історії, яка вершиться на наших очах. Бажаю винести важливі та потрібні цінності, перейняти досвід Героїв, які пройшли важкий шлях заради нашої з вами свободи та незалежності”,

зазначила Юлія Величко у зверненні до учасників, фактично закликавши молодь до долучення до війни проти України та повторення вчинків присутніх військовослужбовців РФ.

Подібні зустрічі з бійцями т.зв. СВО під назвою “Діалоги з Героями” (рос. – «Диалоги с Героями») проводяться і в Будинку молоді, в якому за рік роботи було близько 150 тис. молоді серед відвідувачів пропагандистських та русифікаційниї заходів, зокрема і мультимедійного історичного парку «Росія – моя історія».

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 12

Одним із заходів, що проводиться Міністерством молодіжної політики т.зв. ЛНР на базі згаданого Будинку молоді була програма із соціалізації неповнолітніх дітей «Можливості у твоїх руках». Фактичною метою програми стала популяризація серед української молоді з ТОТ російських молодіжних рухів та організацій, нав’язування російських культурних цінностей та виховання у молоді почуття патріотизму до Росії як своєї батьківщини, а також спонукання до обов’язку громадянської відповідальності. 

З моменту возз’єднання наших регіонів з Росією у нашої молоді з’явилися всі можливості для реалізації свого потенціалу.”

зазначила Юлія Величко під час проведення зазначеного заходу.

Юлія Величко, як міністерка, активно популяризує російські пропагандиські наративи та просуває їх в роботі свого міністерства. Одним з прикладів цього є презентація нею регіонального маршруту під назвою «Ми повернулися до Росії».

Діяльність, яку здійснює міністерство молодіжної політики т.зв. ЛНР зокрема примусова паспортизація, спонукання до служби в збройних формуваннях РФ є грубим порушенням основоположних принципів суверенітету та територіальної цілісності України, вимог статті 2 Статуту ООН та Декларації про принципи міжнародного права.

“Нагороди” за діяльність 

Сповідуючи постулати “руського міра” та активно поширюючи їх серед молоді, користуючись займаною посадою, Юлія Величко, судячи з усього, успішно реалізовує поставлені російськими очільниками задачі в сфері молодіжної політики. Тому в листопаді цього року була нагороджена медаллю від Президента РФ Володимира Путіна за внесок у підготовку та проведення Всесвітнього фестивалю молоді-2024.

А також відзначена подякою від Федерального агентства у справах молоді (Росмолоді).

Зі сторони України діяльність Юлії Величко також не залишилась непоміченою — у листопаді 2023 року СБУ повідомила їй про підозру за ч. 5 ст. 111-1 Кримінального кодексу України (колабораційна діяльність). 08 січня 2024 року кримінальне провадження №761/307/24 надійшло на розгляд до Шевченківського районного суду міста Києва.

Хто впроваджує молодіжну політику РФ на ТОТ Луганської області? - картинка 15

Зважаючи на те, що Юлія Величко, як очільниця, несе персональну відповідальність за діяльність окупаційного міністерства, притягнення її до відповідальності стане частиною виконання норм національного та міжнародного права. 

Статтю підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Молодіжна політика РФ як інструмент індоктринації та мілітаризації дітей». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.