fbpx
Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 1

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ

  1. Історія гри «Зарниця» та її трансформація в «Зарницю 2.0»
  2. Статистика участі в «Зарниці 2.0»
  3. Фінансування гри «Зарниця 2.0» та її організатори
  4. Структура та зміст гри «Зарниця 2.0»  у 2025 році
  5. Мілітаризація дітей на ТОТ через «Зарницю 2.0»: приклад АР Крим та Севастополя

Освітнє середовище на тимчасово окупованих територіях України (ТОТ) зазнало радикальних змін під впливом російської політики. Моніторинг відкритих джерел – сайтів і сторінок у соціальних мережах навчальних закладів, так званих «Міністерств освіти» й молодіжних організацій –  демонструє глибоку мілітаризацію та індоктринацію дітей та молоді на ТОТ. Новини й фото нагадують сцени із радянських кінострічок: діти у військовій формі, відродження ігор та рухів часів СРСР, військові заходи й обов’язкова участь у «патріотичних» акціях. Насправді все це не фільм, а сувора реальність та повсякденне життя українських дітей в окупації.

Шкільне середовище, позакласні заходи, освітні програми — усе просякнуте мілітаризмом і пропагандою, спрямованими на стирання української ідентичності та формування лояльності до держави-окупанта. Яскравим прикладом цієї системи стала гра «Зарниця 2.0» — масштабний проєкт, який спрямований на підготовку потенційного мобілізаційного резерву для армії Російської Федерації (РФ, Росія), зокрема і з українських дітей, що перебувають на ТОТ.

Історія гри «Зарниця» та її трансформація в «Зарницю 2.0»

«Зарниця» — піонерська військово-патріотична гра, започаткована в 1960-х роках в СРСР для підготовки школярів до служби в армії. Авторкою гри вважається сільська вчителька з Пермської області (нині – Пермський край РФ) Зоя Кротова. У 1964 році вона придумала змагання для дітей: класи розділилися на «льотчиків», «моряків», «піхотинців» та інших «військових», а завданням команд було захоплення прапора супротивника. У кожного гравця були прикріплені паперові погони, які суперники намагалися зірвати. Той, у кого зривали один погон, вважався пораненим, а учасник, який втратив обидва погони, вибував із гри. Вперше її було проведено 23 лютого 1964 року в Пермській області, через два роки вона стала поширеною на теренах всього Радянського Союзу. 

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 2

На зображенні: емблема Всесоюзної піонерської військово-спортивної гри «Зарниця». Джерело: https://surl.li/hakzpf  

За інформацією з відкритих джерел, за перші п’ять років проведення у «Зарницях» різного рівня взяли участь близько 20 мільйонів школярів з усього СРСР. Попри таку широку залученість дітей, чітких правил проведення змагань не існувало: умови змінювалися залежно від кількості учасників, погодних умов чи наявності необхідного інвентарю. Це могли бути як звичайні змагання в школі, так і масштабна реконструкція військового бою. 

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 3
На фото: змагання в грі “Зарниця”, СРСР, https://archive.ph/wip/I33oy

Після розпаду СРСР «Зарниця» не зникла повністю – її й надалі проводили в Росії, без єдиних правил і централізованої організації на федеральному рівні. Подібні заходи зберігалися і в деяких інших країнах, зокрема в Україні, проте не супроводжувалися виразною ідеологічною складовою.

Загалом у багатьох державах світу існують програми допризовної підготовки молоді, які зазвичай охоплюють основи домедичної допомоги, військових знань, орієнтування на місцевості чи розвиток командної взаємодії – без надмірної мілітаризації. У російському випадку ці заходи виходять за межі звичної підготовки: дітей не просто навчають базовим навичкам, а й формують у них уявлення про постійну загрозу ззовні та необхідність захищати Росію зі зброєю в руках. Окрім того, на сьогодні «Зарниця» в РФ зазнала значних трансформацій, і тепер навички, яким навчають молодь, важко назвати «початковими»: вони включають складніші й специфічніші військові знання та вміння, що готують дітей до участі в реальних бойових діях. Особливо тривожним є залучення до таких програм дітей з ТОТ, що є порушенням норм міжнародного гуманітарного права. 

Перезавантаження гри

Активно «Зарниця»  почала відроджуватися після появи у 2022 році всеросійського руху дітей та молоді «Двіженіє пєрвих», який був створений за зразком радянської піонерії. Вже у 2023 році рух спільно з товариством «Знаніє»  розробив проєкт гри «Зарниця: Легенди майбутнього», фінал якої пройшов у Нижньогородській області з 22 по 28 вересня. У заході взяли участь 240 підлітків віком від 14 до 16 років із 14 регіонів Росії, включно із 15 дітьми із ТОТ Донецької області. Партнерами гри виступили Центр «Воїн», «Юнармія», Росмолодь, Російський технологічний університет МІРЕА та інші структури.

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 4

 «Гра "Зарниця" є одним із тих проєктів, що прищеплюють надзвичайно важливі якості — мужність, стійкість духу, самопожертву — усе те, що ми сьогодні бачимо в подвигах бійців СВО. Дуже важливо, що, дивлячись на них, ми прагнемо культивувати й виховувати ці якості не лише в собі, але й у молодому поколінні.[...]», – так охарактеризував гру генеральний директор російського товариства «Знаніє» Максим Древаль. 

На фото: Максим Древаль, генеральний директор товариства «Знаніє»

Відмінною рисою цієї “Зарниці” стало використання сучасних технологій: безпілотних літальних апаратів, наземних дронів, а також обладнання для лазертагу та фаєртагу. У своєму телеграм каналі т.зв. «глава ДНР» Денис Пушилін повідомляє, що «протягом шести днів учасники жили в казармах, навчалися надавати першу допомогу та вести “бій” в обмеженому просторі». А команди очолювали – учасники т.зв. «СВО».

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 5
На фото: діти з ТОТ Донецької області на грі «Зарниця: Легенди майбутнього», вересень 2023 року. Джерело: https://archive.ph/wip/4Z5nT

 

Того ж року було анонсовано перезапуск гри – «Зарниця 2.0», яка буде адаптована під сучасні реалії, з єдиними стандартами і правилами її проведення. Першу презентацію провели в липні 2023 року в музеї-заповіднику «Бородінське поле» в Московській області. Після чого гру тестували в окремих регіонах РФ, а також в окупованому Криму. З 18 по 21 липня 2023 року у дитячому центрі «Артек» її випробували фіналісти конкурсу «Велика перерва» (рос. «Большая перемена»), серед яких були 131 дитина з ТОТ Донецької, Луганської та Запорізької областей.

Уже у листопаді 2023 року тодішній голова правління «Двіженія пєрвих» Григорій Гуров, оголосив, що у 2024 році «Зарницю 2.0» за уніфікованими правилами запровадять на всій території Росії (включно з ТОТ). Перший сезон гри стартував 23 лютого 2024 року. Нині, у 2025 році, триває другий сезон. Тепер правила щодо організації гри та її проведення, регулюються відповідним Положенням.

Оновлена гра – «Зарниця 2.0» – це масштабне військове змагання серед дітей та молоді віком від 7 до 21 року, яке проводиться в Росії та на окупованих нею українських територіях. Однак це не просто «дитячий захід» – через таку гру їх фактично навчають воювати, подаючи це як розвагу. У рамках проєкту учасники опановують «ноу-хау» сучасних воєн, зокрема: управління безпілотними літальними апаратами, використання наземних дронів, розпізнавання фейків та їх створення, протидія кібератакам і як вибратися з полону. Досить часто наставниками є військові РФ, які воювали (воюють) проти України. Залучення до гри відбувається через інтерактивну онлайн-платформу, що може привабити та мотивувати велику кількість молоді взяти участь у «Зарниці 2.0». Водночас, у матеріалах медіаресурсу «Вьорстка» (рос.«Вёрстка») йдеться про випадки примусового залучення дітей до гри.

Найближчим часом у Росії, включно з ТОТ, планують запровадити новий вид щорічної “Зарниці” – сімейний. Ініціаторкою виступила статс-секретар – заступник міністра оборони РФ, голова фонду «Захисники вітчизни» Анна Цивільова (на фото нижче), яку деякі джерела називають двоюрідною племінницею Президента РФ В.Путіна. Основою гри стане «передача традиційних цінностей», російської культури, історії та родоводу, «від старших поколінь до молодших». 

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 6
На фото: Анна Цивільова, на засіданні оргкомітету “Перемога”, пропонує В.Путіну ввести сімейну «Зпарницю». Джерело: https://archive.fo/wip/wrCQh 

 

Наставниками команд також мають бути ветерани та учасники війни проти України. Президент РФ Путін підтримав цю ініціативу та доручив «надати пропозиції щодо організації в усіх суб’єктах Російської Федерації комплексу змагань “Сімейна зарниця”». 

Статистика участі в «Зарниці 2.0»

2024 рік:

  • понад 800 000 учасників, охоплено майже 9 000 шкіл 
  • ТОТ Запорізька області: зареєстровано 860 учасників;
  • ТОТ Херсонська область: понад 250 дітей (21 загін) прийняли участь в муніципальному етапі; 
  • 80 тисяч наставників, серед яких майже 400 – ветерани та учасники т.зв. «СВО»;
  • проведено близько 7 000 заходів у рамках гри;
  • фінал у Волгограді: взяли участь 600 дітей у віці від 11 до 17 років, зокрема і з ТОТ АР Крим.

У 2024 році діти з ТОТ, зокрема АР Крим та міста Севастополь, активно залучалися до гри. Відомо, що дітей вивозили до РФ для участі в окружному етапі та фіналі:

  • Крим: команда «Кадети поліції» зі школи №28 окупованого Сімферополя посіла 4 місце у фіналі у Волгограді, здобувши призові місця в номінаціях з вогневої підготовки, інженерного обладнання та управління БПЛА .

 

  • Севастополь: в серпні 2024 року, команда з учнів шкіл № 25 та №60 брала участь в окружному етапі «Зарниці 2.0», який проходив у Волгоградській області. До фіналу «юнармійці» не пройшли.

 

2025 рік

  •  зареєстровано близько 3 000 000 заявок з 89 регіонів РФ (включно з ТОТ);
  • ТОТ Запорізька область: зареєстровано 1 800 учасників (117 загонів);
  • ТОТ Херсонська область: зареєстровано 637 учасників (39 загонів).

Проходження етапів гри триває.

Фінансування гри «Зарниця 2.0» та її організатори

Організаторами/співорганізаторами гри виступають:

  • «Двіженіє пєрвих»/відділення «Двіженія пєрвих» : 2024-2025 роки
  • «Юнармія»/відділення «Юнармії»: 2025 рік

Як в першому сезоні, так і другому, «Зарниця 2.0» проводиться за активної підтримки центру “Воїн”, представники якого входять до складу регіональних та окружних штабів тощо.

На сьогодні, ці два найбільші рухи в Росії, очолюють військові РФ, які воювали проти України та учасники програми президента РФ “Час героїв” (для учасників т.зв. «СВО»): 

 

  • Владислав Головін, начальник головного штабу “Юнармії”. 

За даними з відкритих джерел, підлеглі цих осіб ймовірно причетні до воєнних злочинів в Україні.

«Зарниця 2.0» у 2025 році фінансується з бюджетів організаторів/співорганізаторів: рухів “Двіженіє пєрвих” і “Юнармія”, їх регіональних відділень (гранти, субсидії із федерального бюджету РФ). Також допускається фінансування витрат за рахунок партнерів «Зарниці 2.0». У квітні 2025 року Уряд РФ виділив «Двіженію пєрвих» понад 304 мільйони рублів для фінансового забезпечення витрат на організацію і проведення «Зарниці 2.0» і це лише серед студентів закладів середньої професійної освіти (припускається, що їх кількість буде щонайменше 30 тисяч). 

Структура та зміст гри «Зарниця 2.0»  у 2025 році

У другому сезоні «Зарниці 2.0» (2025 рік), введена спеціальна категорія для студентів закладів середньої професійної освіти (СПО) віком від 18 до 21 року. У минулому році учасниками гри могли стати лише діти до 17 років. Вікові категорії участі в «Зарниці 2.0» у 2025 році виглядають так: 18–21 років; 14–17 років; 11–13 років; 7–10 років. 

У 2025 році гра пройде в кілька етапів. Заявкова кампанія розпочалася 2 лютого (завершено). У лютому також відбувся відбірковий етап. З 1 березня по 16 квітня проходили муніципальні етапи, після яких слідуватимуть регіональні – з 17 квітня по 31 травня. Для старшої вікової категорії заплановані окружні збори, для учасників середньої вікової категорії та учнів СПО окружні етапи, які пройдуть з червня по липень. Фінал гри відбудеться у вересні 2025 року.

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 13
На зображенні: демонстрація графіку проведення етапів гри, вікові категорії та специфіка їх участі у грі. Джерело:  https://t.me/zarnitsa2_0/710 , архів https://archive.ph/tkIbA 

 

Учасники гри – школярі та студенти коледжів віком від 7 до 21 року – обирають одну з семи ролей: командир загону, військовий кореспондент, інженер-сапер, медик, оператор БПЛА, політрук або штурмовик. Змагання за умовно-військовими спеціальностями розпочнуться вже з відбіркового етапу. Наставник, яким може бути ветеран або учасники т.зв. «СВО», формує команду (загін) з 10 осіб та реєструє її на сайті. Після чого загін проходить етапи вказані вище.

Старт гри у 2025 році відбувся в Курській області. У своїй промові Артур Орлов підкреслив,

що гра символічно стартує у місті військової слави, де, як і 82 роки тому, триває боротьба за «свободу та майбутнє». Він порівняв сучасні події з боротьбою проти нацизму у «великій вітчизняній війні», наголосивши, що учасники гри є «спадкоємцями великого минулого» та «майбутнім Росії». Орлов також підкреслив, що «Зарниця 2.0» має стати символом єдності й незламності «великої Батьківщини» (Росії).

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 14
На фото: Артур Орлов (в головному уборі), голова правління “Двіженія пєрвих” з Дмитром Шевченко, директором центру “Воїн”. Курська область, РФ, лютий 2025 року (відкриття 2 сезону «Зарниці 2.0»). Джерело: https://archive.ph/wip/cYtQP

 

Офіційною метою проведення гри «Зарниця 2.0» є «всебічний розвиток особистості учасників, інтелектуальне, моральне та фізичне вдосконалення, здобуття та закріплення учасниками навичок початкової військової підготовки, формування в учасників готовності та практичної здатності до виконання громадянського обов’язку та конституційних обов’язків по захисту Вітчизни (прим.- Росії)».

Учасники «Зарниці 2.0» проходять підготовку з тактичної медицини, управління БПЛА, саперної справи, стрільби, орієнтування на місцевості та боротьби з фейками. Використовується лазертаг-обладнання для симуляції бойових дій, тренажери для відпрацювання навиків управління дронами.

У вже згаданому матеріалі «Вьорстки» йдеться, що в їх розпорядженні опинилася інструкція з проведення гри і в ній серед завдань для учасників, зокрема є таке: 

Імітація потрапляння в полон: учасник замкнений, але в камері, де він сидить, є вікно, через яке його або її бачить загін у бінокль. Школяр повинен за допомогою Азбуки Морзе передати повідомлення «втеча» — мигання лівим оком відповідає за крапки, правим за тире.

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 15
На зображенні: знімок екрану із сайту гри «Зарниця 2.0», який відображає склад (частину) загону, вікові категорії учасників. Джерело: https://archive.ph/1XuVH 

 

під час відбіркового етапу, учасник у ролі командира повинен продемонструвати уважність, фізичну підготовку, вміння логічно мислити, а також показати знання «історії Вітчизни (Росії) та основ військової служби». Наприклад, у категорії «Бойове завдання» він повинен запам’ятати місце «готової засідки», яке передала розвідка, на схемі та показати підрозділу на карті вогневі позиції противника. А в завданні «Холодний розрахунок» учню потрібно порахувати, скільки контрактників можуть вирушити на бойове завдання, якщо не всі з них знаходяться в казармі.

Описані завдання свідчать, що «Зарниця 2.0» – це не дитяча гра і програма йде навіть далі, ніж початкове вивчення основ військової справи. Фактично, це система цілеспрямованої підготовки дітей, зокрема і на ТОТ, до служби в армії через опанування елементів військової спеціальності. Завдяки такому підходу учасники до 18 років не просто опановують базові знання, а й проходять повноцінну фізичну та психологічну підготовку, що робить їх цілком готовими до виконання реальних бойових завдань у складі армії.

Мілітаризація дітей на ТОТ через «Зарницю 2.0»: приклад АР Крим та Севастополя

На ТОТ АР Крим та м. Севастополь триває реалізація другого сезону військово-патріотичної гри «Зарниця 2.0». Оскільки з 2024 року гра перейшла на єдині, уніфіковані правила, в окупованому Криму, як і на інших ТОТ, етапи, вік та ролі учасників не відрізняються від описаного вище. Можуть дещо коливатися строки проведення того чи іншого етапу гри. Відмінності ж здебільшого полягають у партнерах, які залучаються до організації проведення «Зарниці 2.0» на місцях. Загалом окупаційна влада на цих ТОТ, активно впроваджує російські заходи з мілітаризації дітей і молоді  та знищення їх української ідентичності. Виключенням не стал і «Зарниця 2.0». 

АР Крим

У квітні 2025 року в окупованому Криму проходили муніципальні етапи «Зарниці 2.0». У Бахчисарайському районі його відкриття відвідала так звана “міністр освіти, науки і молоді Республіки Крим” Валентина Лаврик. Захід проходив на базі Почтовської середньої школи. За її словами, участь у грі допомагає дітям розвивати командну роботу, лідерські якості та «зміцнювати любов до батьківщини (Росії)». Лаврик також наголосила, що такі заходи сприяють вихованню «справжніх патріотів», які в майбутньому мають стати «опорою країни».

 

Муніципальний етап «Зарниці 2.0» Сімферопольського району для середньої вікової категорії, відбувся 5 квітня на базі Новоандріївської школи. У змаганнях взяли участь 18 команд зі шкіл, учні демонстрували навички стройової та вогневої підготовки, знання історії та вміння збирати і розбирати зброю.

Також, 8 квітня на базі Ялтинської середньої школи №11 стартував муніципальний етап гри, який тривав три дні. Організатором заходу виступило місцеве відділення «Двіженія пєрвих» за підтримки т.зв. «департаменту освіти та молодіжної політики» Ялти. До проведення «Зарниці 2.0» залучалося Ялтинське відділення ДТСААФ Ялти. На цьому етапі, взяло участь у грі понад 150 учнів – по три команди різних вікових категорій від кожної школи міста. Діти проходили п’ять випробувань: вогневий рубіж, стройову підготовку, основи тактичної медицини, загальновійськову грамотність та воєнізовану смугу перешкод.

Ще в січні 2025 року, для проведення регіонального етапу другого сезону «Зарниці 2.0», на ТОТ АР Крим сформований відповідний  штаб. До нього увійшли представники окупаційних адміністрацій, зокрема т.зв. “Державної Ради Республіки Крим”, “Міністерства освіти”, “Держкомітету у справах молоді”, «Управління Росгвардії», та інших організацій – Союзу ветеранів СВО, фонду «Захисники Вітчизни»,  кримського відділення ДТСААФ , КФУ ім. В. І. Вернадського, а також АНО «Кримський дослідницький інститут безпілотних технологій». 

місто Севастополь

 У квітні 2025 року в окупованому Севастополі:

  • відбувся фінал регіонального етапу військово-патріотичної гри «Зарниця 2.0» для молодших школярів, в якому змагалися команди шкіл № 13, № 25, № 48 та гімназії № 24.

 

Гра «Зарниця 2.0»: військовий вишкіл дітей на ТОТ - картинка 20
На фото: студенти СПО на муніципальному етапі «Зарниці 2.0», ТОТ м. Севастополь, квітень 2025 року. Джерело: https://archive.ph/N3nGu 
  • розпочався регіональний етап для старших вікових груп, в якому беруть участь 10 команд. Учасники протягом трьох днів пройдуть 11 випробувань: від стройової підготовки до тактики, вогневої та медичної підготовки, навичок виживання, маскування, історичної вікторини та основ військової справи. 
  • проходив муніципальний етап для студентів коледжів та технікумів. Учасники демонстрували навички збирання та розбирання навчального автомата Калашникова, заряджання магазину патронами, а також правильного використання загальновійськового захисного комплекта (ЗВЗК) для захисту від хімічного та радіаційного впливу.

 

Отже, гра «Зарниця 2.0» стала інструментом мілітаризації молодого покоління, спрямованим на підготовку до служби в російських збройних силах. Її формат немає нічого спільного з дитячими розвагами і радше нагадує тренування на військовому полігоні за сучасними армійськими стандартами.

До участі в «Зарниці 2.0» активно залучають дітей та молодь з ТОТ, яких фактично вчать воювати проти власної держави. Ці дії є порушенням статті 51 IV Женевської конвенції, яка забороняє будь-який тиск чи пропаганду, спрямовані на забезпечення добровільного вступу на військову службу в окупаційну армію. 

Через мілітаризоване “виховання патріотизму”, українських дітей які перебувають на ТОТ, фактично примушують присягати на вірність державі-окупанту. Це прямо суперечить їхньому праву на повагу до честі, звичок, звичаїв та культурної ідентичності, які захищаються нормами міжнародного права. 

Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.