fbpx
Доступ до української освіти на ТОТ:  які зміни відбулись за перший квартал 2025 року? - картинка 1

Доступ до української освіти на ТОТ:  які зміни відбулись за перший квартал 2025 року?

Після початку збройної агресії РФ та окупації частини українських територій, держава Україна систематично докладає зусиль для забезпечення прав та свобод громадян України на тимчасово окупованих територіях. Зокрема це стосується й забезпечення права на освіту, адже відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” одним із основних напрямів захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях є забезпечення доступу до закладів освіти України. За роки окупації Україна приймала низку рішень, що сприяли збереженню звʼязку через освіту з дітьми та молоддю, що перебувають на ТОТ. Наприклад, це можливість дистанційного навчання в школах, спрощена процедура вступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти, що враховує як відсутність документа, що посвідчує особу, так і відсутність українських освітніх документів. Незважаючи на це, досі існують певні барʼєри в доступі до української освіти. Серед них: безпекові ризики, обмежений доступ до інформації, подвійне навантаження на школярів, ризики закриття шкіл та звільнення вчителів, які забезпечують навчання для осіб, що перебувають на ТОТ, застаріла процедура вступу та недосконалості чи суперечливості в нормативно-правових актах.

Важливі зміни, що стосуються вступу до закладів освіти для осіб з тимчасово окупованих територій

Відповідно до Закону України “Про вищу освіту умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти оприлюднюються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки не пізніше 15 жовтня року, що передує року вступу до закладу вищої освіти.

Цьогоріч відповідний Наказ МОН “Про затвердження Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році” був затверджений у лютому 2025 року, що у свою чергу може створювати певні труднощі як для закладів освіти у своєчасній підготовці до вступної кампанії, так і для абітурієнтів під час підготовки до вступу. Варто зауважити, що це наказ, яким у тому числі керуватимуться заклади освіти під час вступної кампанії при вступі до таких закладів осіб з ТОТ. Враховуючи це, варто зазначити певні відмінності, що містить новий Порядок прийому для осіб з ТОТ:

  • цьогоріч для вступу необхідні 4 конкурсні предмети, замість 3 (як було в попередньому році). До переліку входить українська мова, історія України, математика та предмет на вибір вступника (іноземна мова, або біологія, або фізика, або хімія, або географія);
  • для вступників з ТОТ у разі неможливості зареєструвати особистий електронний кабінет як завше передбачається дистанційна подача документів. Проте наразі чітко зазначається, що вимога використання електронного підпису не поширюється на таких осіб. Вони дистанційно надсилають скан-копії (фотокопії) заяви, складеної у письмовій формі.
  •  також цьогоріч зазначається, що вступники з ТОТ можуть виконати вимоги до зарахування та укласти договір про навчання в ЗВО впродовж шести місяців після початку навчання. Договір про навчання можна укласти у тому числі дистанційно з накладанням кваліфікованих електронних підписів, зокрема шляхом акцептування публічної оферти.

Відповідно до Закону України “Про фахову передвищу освіту”  умови прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти оприлюднюються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки не пізніше 1 листопада року, що передує року вступу. 

Цьогоріч відпоідний наказ “Про затвердження Порядку прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2025 році”  був затверджений на початку лютого. Цей Порядок містить наступні зміни, що стосуються вступу до ЗФПО (заклади фахової передвищої освіти) з ТОТ:

  • Порядок чітко визначив дати прийому заяв та документів, проведення вступних випробувань:  починається 01 липня та завершується о 18:00 23 липня в перший етап вступу, починається 24 липня та завершується 30 вересня в другий етап вступу;
  • Вимога використання електронного підпису, не поширюється на осіб, що перебувають на тимчасово окупованих територіях України. Такі особи можуть надіслати засобами дистанційного зв’язку відцифровані (скановані, фотокопії) заяви на вступ, складеної у письмовій формі;
  • також дуже важливим є надання можливості укласти договір дистанційно без накладання кваліфікованих електронних підписів, шляхом надсилання засобами дистанційного зв’язку відцифровані (скановані, фотокопії) підписаного договору.

Нові-старі ризики для здобувачів освіти з ТОТ

Першим ризиком є реалізація положень Наказу №1112 МОН “Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні” від 07.08.2024. Попри те, що цей Наказ був затверджений у 2024 році, ми включаємо його до цього переліку, адже  вимоги цього Порядку повинні бути реалізовані станом на дату початку 2025/2026 навчального року. 

Цей Наказ МОН викликав хвилю обурення серед представників громадянського суспільсвта, освітянської спільноти, батьків здобувачів освіти та просто небайдужих громадян. Адже наслідком реалізації його окремих положень стане закриття великої кількості шкіл прифронтових територій, звільнення великої кількості педагогічних працівників та, як наслідок, розриву звʼязків дітей, що перебувають на ТОТ та навчаються в українських школах з українською освітою.

Для осіб, що перебувають на ТОТ та навчаються в українських ЗЗСО (заклади загальної середньої освіти) ключовим є збереження звʼязку з вчителем, до якого вже є довіра. Велика кількість таких дітей навчається саме в прифронтових школах. Якщо ж відбудеться звільнення вчителів та закриття таких шкіл – може відбутись й відтік осіб  з ТОТ, що навчаються в українських ЗЗСО.

Наступним ризиком є реалізація положень про базову загальновійськову підготовку для осіб, що перебувають в окупації.  У 2024 році було внесено зміни до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо базової загальновійськової підготовки для здобувачів вищої освіти (далі – БЗВП). На виконання Закону прийнято Постанову КМУ № 734 “Про затвердження Порядку проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських”

Відповідно до згаданих актів БЗВП включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна.  Вона є обовʼязковою для осіб чоловічої статі. Відповідно до Порядку БЗВП мають проходити чоловіки, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти. Здобувачі освіти, що перебувають на ТОТ, не є виключенням. 

Таким чином згадані положення ставлять під сумнів загалом можливість пройти БЗВП, адже вона складається з теоретичної та практичної частини, а перебуваючи на ТОТ брати участь у практичній частині не є можливим. Проходження теоретичної частини у свою чергу передбачає безпекові ризики у звʼязкі із можливим переслідуванням осіб за вивчення певних тем на ТОТ.

Станом на дату написання статті відповідно до Листа МОН №1/4893-25 “Про запровадження базової підготовки здобувачів освіти” постійне перебування здобувача освіти на тимчасово окупованій території є підставою для перенесення проходження БЗВП на наступний рік навчання. 

Проте це не вирішує проблему в довгостроковій перспективі, адже вона вимагає чіткої державної політики, спрямованої на утримання звʼязку між Україною та молоддю, що перебуває на ТОТ.

Що з порядками визнання результатів навчання?

Нагадуємо, що відповідно до Закону України “Про освіту” особи, які проживали на ТОТ, мають право на визнання результатів навчання, здобутих на такій території на рівнях повної загальної середньої освіти – у порядку, визначеному МОН шляхом проходження річного оцінювання або державної підсумкової атестації з метою продовження здобуття освіти відповідного рівня або отримання відповідного документа про освіту встановленого зразка; на рівнях професійної освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти – у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (КМУ).  Розробити такі порядки необхідно було до 24 березня 2024 року. Станом на кінець 2024  року жоден із порядків не був затверджений.

У січні 2025 року Міністерством освіти і науки до громадського обговорення було запропоновано Проєкт Наказу “Про затвердження Порядку визнання на рівнях повної загальної середньої освіти результатів навчання осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України.

Цей проєкт містив положення, що потребують ретельних доопрацювань задля гармонізації його у відповідності до законодавства та актуальних викликів. ГО “ЦГП “Альменда”  з низкою громадських організацій надіслала до Міністерства освіти і науки  України свої застереження щодо окремих положень проєкту та його концептуальних засад. Станом на дату написання цієї статті, порядок не затверджений.

Що ж стосується порядку визнання результатів навчання на  рівнях професійної освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти – він теж не затверджений.

Що ще має бути зроблено?

У Спеціальній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо доступу до освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій України звертається увага на необхідність на державному рівні затвердити Концепцію доступу до освіти дітей та молоді з ТОТ. Ми, як громадська організація, що опікується забезпеченням права на освіту особами, що перебувають на ТОТ, солідарні з такою думкою та вважаємо, що має бути єдиний комплексний орієнтир. Він зможе засвідчити наміри держави підтримувати звʼязок з дітьми та молоддю з ТОТ та покаже досить чітку державну політику, спрямовану на збереження ідентичності. У першу чергу такий документ повинен забезпечити якісний, ефективний  та безпечний доступ до української освіти  на всіх рівнях для осіб, що перебувають на ТОТ. Маємо надію, що ближчим часом така концепція буде затверджена.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».