fbpx
Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 1

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України

  1. Російські молодіжні рухи, або відродження радянської піонерії. 
  2. Двіженіє пєрвих
  3. Керівництво
  4. Статистика 
  5. Юнармія
  6. Керівництво
  7. Статистика 
  8. ЮгМолодой 
  9. Керівництво
  10. Висновки 

Російсько-українська війна триває вже майже 10 років,  і за цей час Російська Федерація активно мобілізувала власні ідеологічні ресурси для здійснення ефективної пропаганди як на своїх громадян, так і громадян України, які опинились на окупованих Росією територіях. Російський президент Володимир Путін неодноразово наголошував на тому, що виховання дітей і молоді у дусі російського патріотизму є одним з основним завдань російського уряду. Але росіяни не обмежують патріотичне виховання власною територією, а натомість активно навчають дітей, які стали заручниками російської окупації, як правильно любити Росію і як почесно за неї померти. Одним з інструментів такого виховання є залучення дітей до молодіжних і дитячих рухів, які активно просувають вигідну Росії повістку. У цьому матеріали ми розповімо про результати дослідження, яке провело ГО «ЦГП «Альменда» щодо діяльності молодіжних рухів на ТОТ України, виявивши керівництво рухів і прослідкувавши динаміку росту учасників, демонструючи масштаби розповсюдження російської пропаганди на дітей і молодь.

Російські молодіжні рухи, або відродження радянської піонерії. 

Росія вважає себе державою-правонаступницею СРСР, і активно відроджує традиції, які були присутні в часи комунізму. В СРСР добре розуміли, що процес «промивання мізків» І нав’язування вигідної державі ідеології слід починати з раннього дитинства, коли свідомість дитини є більш пластичною для зовнішніх впливів. Для нав’язування «духу колективізму» дітей від раннього віку залучали до дитячих рухів («октябрята», «піонерія» і тд), щоб змалечку привчатись в «дусі колективізму» до радянської ідеології і відчувати себе частиною «великої радянської родини». Після розпаду СРСР в 1991 році масова участь в таких організаціях фактично зійшла на нівець. Але з приходом до влади В. Путіна розпочалося відродження старих практик, в тому числі щодо залучення російських дітей і молоді до різних рухів, під кураторством уряду РФ.  До 2014 року такими рухами були «Ідущіє вмєстє» (2000-2007), «Наші» (2005-2013). 

Примітно, що дві найбільші і найвідоміші російські молодіжні організації – РДШ і Юнармія – були створені як раз після окупації АР Крим і м. Севастополь. У 2014 році, після так званого «повернення» Криму і Севастополя – як символу «російської військової слави» – у Росії почався патріотичний підйом, який деякі дослідники називають «кримським ефектом». Саме з «кримським ефектом» збігається відкриття двох найбільших організацій – у 2015 році було створено «Російскоє двіженіє школьників» (РДШ, 2015-2022), а у 2016 році – Юнармія.  У 2022 році після повномасштабного вторгнення РДШ влилося до «Двіженія пєрвих» (фактичної нової піонерії), а Юнармія входить до мережі організацій, які курують «Двіженіє пєрвих». Повномасштабне вторгнення і окупація Півдня України (окремих частин Запорізької і Херсонської областей) стала тригером не тільки для географічного розширення діяльності цих організацій, а й створення нових – зокрема, руху ЮгМолодой, який розповсюджує російську пропаганду виключно на ТОТ півдня України.

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 2

Двіженіє пєрвих

Найбільшою дитячою і молодіжною організацією в Росії і на ТОТ є «Двіженіє пєрвих». За пропагандистською легендою, російський рух «Двіжєніє пєрвих» (в перекладі українською – Рух перших) був створений за ініціативою кримської школярки Діани Красовської, яка нібито попросила Президента РФ В. Путіна створити всеросійський рух дітей і молоді на засіданні наглядової ради “Росія країна можливостей”. 20 грудня 2022 року на зборах у таборі «Артек» з’явився перший осередок «Двіжєнія пєрвих», а міністр посвіти РФ С. Кравцов особисто відкрив два осередки в т.о. місті Генічеськ. Станом на кінець 2023 року осередки відкрити у всіх регіонах Росії і окупованих нею територіях України, а учасниками станом на грудень 2023 року є приблизно 4.5 млн дітей.

Керівництво

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 3

Статистика 

  • ТОТ АР Крим – 12 тис. дітей і 503 діючих відділення за рік 
  • ТОТ м. Севастополь – 10 000 учасників і 82 відділення за рік 
  • ТОТ Запорізької області – Збільшення відділень з 7 у січні 2023 до 191 у жовтні 2023 – у понад 27 разів або понад 2600% – загалом понад 2862 дітей станом на жовтень 2023 року 
  • ТОТ Херсонської області  – 960 дітей (липень 2023), кількість відділень невідома 

Рух проводить активну роботу щодо навʼязування російської ідентичності українським дітям. Зокрема, відкриття первинних відділень руху у навчальних закладах супроводжується активним використанням російської символіки, прослуховуванням виступів Путіна і російськими пропагандистськими наративами. Серед заходів, які навʼязують російську громадянську ідентичність, є церемонії вручення російських паспортів, збір російських книжок для «нових територій» (тобто ТОТ України), святкування російських памʼятних дат і пропагандистських свят, наприклад Дня російського прапора і «Дня воззʼєданння» ТОТ України з Росією. 

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 4
ЗОШ 1 імені Маргелова В.Ф. м. Красноперекопськ, т.о. АР Крим
Джерело: https://t.me/mypervie82/1253 , архів – https://archive.ph/wip/tvRbl

Окупацію українських територій Росією учасники руку називають «приєднанням» і вихваляють подальше життя у складі «великої та сильної Росії».

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 5
Джерело: https://vk.com/mypervie_zp?w=wall-218359825_340 , архів – https://archive.ph/HevED

«Двіжєніє пєрвих» також організовує заходи мілітаристського спрямування – так у листопаді 2023 року на полігоні «WarZone» відбувся ключовий етап проекту «Zеркало Истории» для молоді 14-17 років, де проходили майстер-класи з початкової військової підготовки, практика стрільби за мішенями, інструктаж з керування дроном.  В назві заходу використовується латинська літера Z як символ російського вторгнення в Україну. Також «Двіженіє» організовує і збори так званої «гуманітарної допомоги» для російських військових і створення оберегів для них, таким чином нормалізуючі російсько-українську війну у свідомості дітей на ТОТ. 

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 6
Джерело: https://t.me/mypervie82/3730 , архів – https://archive.ph/wip/UQt8r

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 7

Юнармія

Всеросійський військово-патріотичний громадський рух «Юнармія» був створений у 2016 році з ініціативи Міністра оборони Російської Федерації Сергія Шойгу для дітей віком від 8 до 18 років. Головна задача руху  – патріотичне виховання школярів і здійснення допризовної підготовки. У 2016 році було відкрито перше відділення руху «Юнармія», і що показово – перша церемонія посвяти дітей до Юнармії відбулася під час телемосту Москва-Севастополь – Волгоград – Самара. Також кримське відділення «Юнармії» було створено за підтримки окупаційного «Міністерства освіти», «Кримпатріотцентру», т.з. “Громадської палати РК”, «Народного ополчення Республіки Крим», “Сімферопольської міської Спілки ветеранів війни, праці та військової служби”, “Кримського регіонального відділення ДОСААФ”, “військового комісаріату Республіки Крим” – ключовими пропагандистськими  акторами на окупованому півострові. 

Керівництво

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 8

Статистика 

  • ТОТ АР Крим – 11 243 учасників у 2022 році  (від –  ~1500 у жовтні 2017) – кількість виросла в 7 разів 
  • ТОТ м. Севастополь – 14,5 тис учасників станом на березень 2023 року (від 2,5 тисяч учасників у 2017 році)  – кількість виросла в 6 разів за 6 років. Для порівняння, загальна кількість школярів у м. Севастополь – 53 594

Тобто майже 35% школярів Севастополя є членами Юнармії 

  • ТОТ Запорізької області – приблизна кількість учасників невідома, але активно приймають дітей до Юнармії 
  • ТОТ Херсонської області  – близько 200 учасників (станом на березень 2023 року), теж активно проводять церемонії посвят до Юнармії 

Головна задача Юнармії – це патріотичне виховання школярів, яке зокрема передбачає  підготовку до служби в російській армії як обов’язкової задачі кожного російського громадянина. Для цього представники Юнармії навчають дітей збирати і розбирати автомат Калашникова, знайомлять з російським військовим уставом і навіть влаштовують «дні відкритих дверей» у російських військових частинах. Юнармія також організовує тематичні збори в таборах відпочинку, такі як «Юний захисник Вітчизни» і польові збори «в умовах максимально наближених до реальної військової служби». На таких заходах діти проходять навчання з вогневої, тактичної, військово-медичної, туристичної підготовки і несуть постову службу. 

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 9
Джерело –  https://vk.com/wall-124993512_8801

Як і «Двіженіє пєрвих», Юнармія намагаєься легітимізувати і нормалізувати війну Росії проти Україну через символи – так  літера Z зʼявилась у назві  московського форуму «Юнармія ZA», в якому брали участь і кримські діти.

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 10

Джерело

Під керівництво Юнармії відбувається чимало заходів мілітаристського характеру, а з 2022 року до них залучають дітей з окупованого півдня України. Так діти із ТОТ Запорізької області брали участь у «Школі майбутніх командирів» під керівництвом курсантів ЧВВМУ ім. П.С. Нахімова. Дітям була підготовлена програма допризовної підготовки: розбирання-складання АК-47 та спорядження магазину навчальними патронами, метання навчальної гранати, поводження із загальновійськовим захисним костюмом та протигазом.

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 11

Джерело: https://zp-news.ru/society/2023/07/20/173244.html?ysclid=lkcdz7fxt220218018 , архів – https://archive.ph/wip/uKMcp
https://vk.com/wall-122681115_6044 , архів – https://archive.ph/6782c

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 12

ЮгМолодой 

Рух «ЮгМолодой», створений у серпні 2022 року на ТОТ півдня України, позиціонує себе як «автономну некомерційну організацію підтримки та розвитку молоді, спрямована на цивільно-патріотичне виховання, популяризацію добровольчості та розвиток молоді в різних сферах діяльності». Від березня 2023 року керівницею руху для ТОТ Запорізької і Херсонської областей є Юлія Клименко, яка до цього часу очолювала регіональне відділення в Запорізькій області. грудень Станом на 2023 рік організація нараховує 17 відділень і 7 000 учасників.

Керівництво

Молодь під контролем: динаміка росту молодіжних рухів на окупованих територіях Півдня України - картинка 13

Рух активно займається індоктринацією і мілітаризацією дітей і молоді, зокрема через ігрові заходи: квіз для школярів “Россия — Родина моя” і спортивні патріотичні ігри як наприклад «Партизанськими стежками», влаштуванням святкувань до так званого «Дня возз’єднання Херсонської області із Росією».

Пропагандистський вплив руху добре видно через наративи, які закладаються в заходи. Так наприклад зафарбовування кольорів прапору України називається ліквідацією «нацистської символіки» окупованих міст. Натомість малювання російських триколорів і літери Z  подається як акція «Розфарбуй майбутнє».

Джерело https://t.me/pology_yug_molodoj/171 , архів – https://archive.ph/8nbUR https://t.me/klimenkojuliaa/1093 , архів – https://archive.ph/wip/aoLfY

За свої «заслуги» керівниця руху Юлія Клименко у свої 19 років вже потрапила під санкції ЄС, як і її старші колеги з інших рухів. Але через безкарність, яку відчувала Росія ще з 2014 року,  пропагандистська машина на ТОТ тільки набирає обертів, і в 2024 році тільки «Двіжениє пєрвих» отримає більше 20 млдр рублів на промивання мізків дітей і молоді, а загалом на «патріотичне виховання» було виділено більше 67 млдр рублів. Тобто прогноз на 2024 рік є досить песимістичним – Росія ще більш посилить свій ідеологічний вплив на дітей і молодь, в тому числі на так званих «нових регіонах» (тобто ТОТ України), які за час окупації мають перетворитись на «зразкових російських громадян».  

Висновки 

Російські молодіжні і дитячі рухи є одним з ефективних інструментів впливу на свідомість дітей і молоді, які є більш вразливими до агресивної пропаганди, яку так активно здійснюють російські окупаційні адміністрації. Використовуючи інструменти неформальної освіти, а також заходи ігрового характеру і відпочинку, Росія намагається безповоротно змінити ідентичність українських дітей, виховавши з них зразкових громадян, готових померти за Росію в боротьбі проти «зовнішніх ворогів». Такі дії можуть становити порушення фундаментальних прав дитини, закріплені у Конвенції про права дитини, стороною якої є і Росія – зокрема, ст. 8 (право на ідентичність), ст. 29 (право на освіту) і ст. 31 (право на відпочинок і дозвілля). Готуючи дітей до служби в російській армії, видаючи російські паспорти і призиваючи до лав збройних сил РФ після 18 років, Росія всупереч нормам міжнародного гуманітарного права змушує мешканців ТОТ присягати на вірність державі-окупанту – а cам призов на військову службу є воєнним злочином згідно Римського статуту МКС. 

Росія з 2014 року активно мілітаризує і індоктринує дітей і молодь на ТОТ України, і на жаль, тільки у 2022 році, коли дії РФ набули загрожуючих масштабів, світова спільнота нарешті почала перші кроки проти  відповідальних осіб. Запровадження у 2023 році санкцій проти керівництва російських молодіжних рухів на ТОТ є важливим сигналом щодо початку кінця епохи безкарності дій Росії – але важливо продовжувати здійснювати тиск на РФ щодо припинення окупації, а також мілітаризації і індоктринації українських дітей. Також важливим є початок дискусії серед українського суспільства щодо подальшої реінтеграції дітей і молоді, які опинились в заручниках російської пропаганди і подолання наслідків агресивного навʼязування вигідних РФ наративів. 

Публікацію підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбива