fbpx

Чиновники з Марсу

Нещодавно Міністерство освіти і науки України виставило для громадського обговорення Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти (далі просто Порядок).

З першого погляду можна побачити декілька цікавих речей. Відразу впадає у вічі певне калькування російської системи закріплення дітей за школами. А друге, що відразу можна побачити – це враження, що чиновники, які складали запропонований Порядок, мешкають навіть не на планеті Земля, а десь там, на Марсі.

Адже у розміщеному на сайті МОН Порядку відсутнє будь яке згадування про те, що Україна вже четвертий рік потерпає від агресії сусідньої країни, що понад чотири роки українські землі знаходяться під російською окупацією, що на анексованих територіях живуть і навчаються сотні тисяч дітей, що десятки і сотні хлопчаків і дівчат покинули свої домівки і живуть в складних умовах (отримавши статус «Внутрішньо переміщених осіб»). І прийняття розробленого Порядку створить проблеми для тих, хто живе на окупованих територіях або перебуває в стані ВПО.

У Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти відсутнє будь-яке згадування законодавчої бази та термінології щодо окупованих територій та ВПО, хоча на самому початку документа обумовлюються певні терміни та освітнє законодавство.

Ще однією проблемою, до якої приведе прийняття Порядку – це вимоги наявності освітніх документів для вступу або переводу (п. І.4). Проте потрібно пам’ятати, що Україна чітко заявила про невизнання будь-яких документів з окупованої території. Таким чином, ані табелі, ані особові справи, ані інші документи дитина з окупованої території представити не зможе.

Також в переліку документів, які підтверджують особу (п. ІІ.4), відсутнє посвідчення ВПО, яке мають понад мільйон українців.

Ще одне викликає сумніви – а що робити дітям, які навчалися у спеціалізованих школах, гімназіях та ліцеях на окупованій території. Не думаю, що рівень знань, особливо із спеціалізованих предметів, у них відрізняється від «місцевих». Проте Порядок це не враховує.

І ще одне. Потрібно пам’ятати й те, що більшість дітей, які виїхали з окупованих територій, знаходяться у безумовно невигідних умовах у порівнянні з іншими – вони отримали серйозний стрес і багато з них живуть у складних умовах. Але Порядок це не враховує.

На завершення потрібно згадати, які кола пекла потрібно пройти дітям з окупованих територій у наші дні для вступу до українських шкіл, відповідно до освітніх документів МОН потрібно визначити рівень знань учня чи учениці, а це декілька «екзаменів». Окрім того, все залежить від людського фактора, десь директор школи йде на зустріч, а інший чекає подяк.

Що ж робити? Потрібно спочатку внести зміни до Порядку, а саме:

  • п. І.2 – прописати законодавчі акти, які стосуються тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб;
  • п. І.4 – додати пункт, який обумовлює відсутність освітніх документів у дітей з тимчасово окупованих територій;
  • п. ІІ.3 – додати до переліку першочергового зарахування дітей з тимчасово окупованої території та ВПО;
  • п. ІІ.4 – врахувати, що діти та їх батьки, які проживають на тимчасово окупованій території, можуть не мати необхідних документів – додати п. ІІ.4.5;
  • п. ІІ.8 – врахувати можливість вступу до гімназій дітей з тимчасово окупованих територій або ВПО, які навчалися в гімназіях та спеціалізованих навчальних закладах відповідного профілю на окупованих територіях;
  • п. ІІ.9 – врахувати можливість вступу до гімназій дітей з тимчасово окупованих територій або ВПО, які навчалися в гімназіях та спеціалізованих навчальних закладах відповідного профілю на окупованих територіях.
  • п. ІІ.12 – врахувати можливість вступу до ліцеїв дітей з тимчасово окупованих територій або ВПО, які навчалися в ліцеях та спеціалізованих навчальних закладах відповідного профілю на окупованих територіях;
  • п. ІІІ.4 – врахувати, що документи з тимчасово окупованих територій не визнаються Україною.