fbpx
“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 1

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв 

  1. Що таке “Дитячі адміністрації”?
  2. Кого залучають до проєкту?
  3. Хто працює з дітьми?
  4. До чого залучають дітей?

Після тимчасової окупації українських територій Російська Федерація (далі – РФ) активно впроваджує різноманітні механізми впливу на дітей та молодь, намагаючись замінити їхню національну ідентичність і нав’язати проросійське світосприйняття. Для досягнення цієї мети з федерального бюджету щороку витрачаються все більші і більші суми грошей, а загальний бюджет статті видатків “молодіжна політика” збільшився майже в 100 разів в порівнянні з 2014 роком.

Детальніше читайте у звіті «КРИМСЬКИЙ СЦЕНАРІЙ 2.0»: ЯК РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ЗНИЩУЄ УКРАЇНСЬКУ ІДЕНТИЧНІСТЬ ДІТЕЙ НА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ.

Інструментами реалізації молодіжної політики стають різноманітні рухи, організації, проєкти. Одним із них став проєкт «Дитячі адміністрації Криму», який, прикриваючись риторикою розвитку лідерських якостей у молоді, фактично спрямований на виховання покоління, лояльного до окупаційного режиму.

Що таке “Дитячі адміністрації”?

Проєкт «Дитяча адміністрації» (далі – проєкт) вперше був організований окупаційною владою у 2021 році на тимчасово окупованій території м. Саки, пізніше за аналогією був запущений у 2022 році на території окупованого м. Сімферополь, а наприкінці 2024 року – на ТОТ м. Євпаторія.

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 2

Згідно з заявами представників окупаційної влади, метою цього проєкту є громадянське, патріотичне та духовно-моральне виховання дітей і молоді, а також формування з них кадрового резерву. Фактично ж цей проєкт став черговим інструментом Росії для впливу на дітей з метою їхньої асиміляції та викорінення української ідентичності.

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 3

“Ми задіяли всі сфери, які є в управлінні сімферопольської адміністрації та додали життєві – патріотизм, виховання підростаючого покоління, як вони житимуть, любитимуть і служитимуть своїй Батьківщині (прим. – себто Росії)”. “Ми хочемо, щоб діти, які здобудуть від кураторів знання, вибрали далі собі професію, вступили до університету, а потім повернулися до адміністрації.”

зазначає один з кураторів проєкту Ібраїм Ширін.

Довідково:

Ібраїм Ширін – Член Всеросійської політичної партії «ЄДИНА РОСІЯ», з 18.11.2024 року – т.зв. депутат Державної Ради Республіки Крим третього скликання, голова Громадського Руху «Герої Криму», у 2022 році член Ради за повноважного представника президента Російської Федерації в Північному федеральному окрузі. Нагороджений медалями “За повернення Криму”, «Воз’єднання Криму та Севастополя з Росією».

У рамках проєкту передбачено 14 напрямів і, відповідно, «посад» у дитячій адміністрації. Серед них: керівник напряму «Патріотичне виховання», керівник молодіжної політики, керівник напряму міжнаціонального та міжмуніципального співробітництва, директор із зв’язків з громадськістю та інтернет-ресурсами, керівник напряму внутрішньої політики. 

Кого залучають до проєкту?

Проєкт «Дитяча адміністрація Криму» спрямований на дітей-відмінників навчання та активістів віком від 7 до 18 років, з якими працюють так звані наставники. Варто зазначити, що при відборі до адміністрації з дітьми спілкується психолог, що свідчить про можливий психологічний вплив на несформовану дитячу психіку. Кожній дитині видається посвідчення учасника проєкту із зазначенням “посади”, що є перепусткою до міської адміністрації. Наявність подібних документів формує у дітей сприйняття окупаційної адміністрації як «законної» та змушує асоціювати себе як частину окупаційної влади.

Відібраних дітей розподіляють на дві групи за віком:

  • “Гноми” 7-12 років, робота з якими направлена на “патріотичне” виховання;
  • “Дельфіни” 13-18 років, в якій додається ще політична спрямованість діяльності.

Хто працює з дітьми?

Особи кураторів заслуговують окремої уваги, оскільки їх характеристики дають змогу відобразити  модель побудови образу “приклада” для дітей.

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 4

Головним куратором проєкту є Олена Сафонова.

Олена Сафонова – колаборантка, яка народилась і проживала у м. Дніпропетровськ (нині – м. Дніпро, Україна), де мала численні виконавчі провадження щодо стягнення заборгованості. У 2014 році змінила місце проживання на ТОТ АР Крим, де пішла на співпрацю з окупаційною владою, брала участь в анексії Криму, проведенні незаконних виборів, а згодом балотувалася від Комуністичної партії РФ до так званої Євпаторійської міської ради.

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 5

Позиціонувала себе як ворожка й таролог, керівник психологічного центру “Магія нуар”. Наразі вона обіймає посаду так званого радника голови адміністрації міста Сімферополя. 

На особистій сторінці в соціальній мережі “Вконтакті” висловлює антиукраїнську позицію та відверто підтримує окупаційну владу.

В інтерв’ю Сафонова розповідає, що подає дітям особистий приклад «успішної політичної кар’єри”, а також в рамках «Дитячої адміністрації» просуває проєкт – «Діти кримської весни». В заходах проєкту «Діти кримської весни» окупаційна влада використовує дітей 2014 року народження у пропагандистських цілях – організовуються виставки фотографій, зброї, історій учасників анексії Криму під прикриттям дітей, народжених у рік окупації.

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 8

Окрім куратора, з дітьми працюють наставники. Серед активних наставників так звані учасники «СВО» – «герої Росії». Одним з таких є Юрій Німченко – зрадник України, який порушив військову присягу і перейшов на бік ворога. У березні 2022 року В.Путін надав йому звання «герой Росії». Після цього, Німченко входив до списку довірених осіб В.Путіна як кандидата на виборах президента у 2024-му, а також став учасником кремлівської кадрової програми «Врємя героєв».

Розроблена за дорученням президента Росії В.Путіна програма для учасників т.зв. спеціальної воєнної операції, після проходження якої військовослужбовці призначаються на посади державної служби та органах місцевого самоврядування (зокрема і в окупаційних органах на ТОТ).

Наразі він є т.зв. сенатором ради федерації від Криму. Обіймаючи та діючи на цій посаді, він підтримує та реалізує дії чи політику, які підривають та загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, за що 24.02.2025 Радою Європейського Союзу було накладено санкції.

Про цю персону вже розповідали в статті ГЦП “Альменда” Що означає “Рік захисника Вітчизни” для тимчасово окупованих територій?.

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 9

Крім військовослужбовців, наставництво над дітьми провадять представники окупаційної влади – начальник відділу організації масових заходів АНО «Будинок молоді» та т.зв. позаштатний радник Глави Республіки Крим Олександра Федяй, т.зв. депутат Держради Республіки Крим Артур Куртієв, т.зв. глава адміністрації Сімферополя Михайло Афанасьєв, т.зв. депутат Держради Республіки Крим Роман Тихончук та інші.

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 10

До чого залучають дітей?

Серед заходів, до проведення яких залучаються учасники «Дитячих адміністрацій» за недавній період були:

  • Акція «Наше» з виставкою військової техніки, зброї та участю військовослужбовців РФ, які навчали дітей поводженню зі зброєю, одягали на них елементи військового спорядження, залучали дітей до написання листів та створення малюнків на підтримку учасників так званої «СВО».  
  • Залучення до волонтерської діяльності з підтримки т.зв. учасників “СВО”, для чого діти проходять навчання та отримують відповідні сертифікати. 28 грудня 2024-ого року т.зв. голова адміністрації Сімферополя Михайло Афанасьєв вручив сертифікати про проходження курсу “Волонтерство” учасникам проєкту “Дитяча адміністрація міста Сімферополя”.
  • «Діалоги» з військовослужбовцями та представниками окупаційної влади:

в грудні 2024-ого року т.зв. депутат Держради Республіки Крим Артур Куртієв на зустрічі розказував дітям про свій досвід, який ставиться як зразок успіху та приклад для наслідування; 

в січні 2025-ого року зустріч з дітьми проводили Олег та Олександра Пивоварови, які є учасниками війни проти України. Олегу Пивоварову в 2023-ому році присвоєно звання “герой Росії”.  

“Дитячі адміністрації Криму” або як окупанти готують кадровий резерв  - картинка 14

Подібні зустрічі проводяться з метою нав’язування дітям позитивного сприйняття російських військових, що беруть участь у війні проти України. Окрім цього, дітям навіюється обов’язок повторення їхніх дій, які подаються як геройські – фактично це є схилянням до участі у збройних структурах країни-окупанта.

Проєкт «Дитяча адміністрація Криму» – це черговий крок окупаційного режиму у справі асиміляції українських дітей. Адже через освітні програми, позашкільні заходи, «військово-патріотичне виховання» та інші форми інтеграції дітей у політичні й пропагандистські процеси РФ прагне закріпити свої впливи та створити передумови для тривалої окупації. Важливо пам’ятати, що за ці дії несуть персональну відповідальність конкретні дорослі особи, які свідомо залучають дітей до цих процесів та сприяють їх політичній та ідеологічній обробці. Притягнення винних до відповідальності є необхідним кроком для припинення цих злочинів та закладання основ гарантій неповторення.

Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.