fbpx
Чи має молодь з ТОТ реальний доступ до професійної (професійно-технічної) освіти? - картинка 1

Чи має молодь з ТОТ реальний доступ до професійної (професійно-технічної) освіти?

  1. Чи враховується у нормативних актах, що регулюють доступ до професійної (професійно-технічної) освіти, можливе перебування здобувачів чи потенційних здобувачів освіти на ТОТ?
  2. Яка ситуація зі вступом до закладів ПТО з ТОТ?
  3. Чи працює Наказ МОН № 271 для приймання до ЗПТО?
  4. Висновки

Освіта — динамічне явище, що має постійно змінюватися, підлаштовуватися до змін, що відбуваються у суспільстві, а також до наявних викликів. Зокрема, у своєму Стратегічному плані діяльності до 2027 року Міністерство освіти і науки України (далі — МОН) визначає одним із принципів адаптивність до світу, який швидко змінюється: «Освіта має сформувати необхідні навички для високої результативності: критичне мислення, здатність розв’язувати проблеми, гнучкість і креативність».

Чи враховується у нормативних актах, що регулюють доступ до професійної (професійно-технічної) освіти, можливе перебування здобувачів чи потенційних здобувачів освіти на ТОТ?

Закон України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» набрав чинності ще у 1998 році. За період існування до нього вносили зміни 29 разів. При цьому закон не містить жодних згадок про освіту для осіб, що перебувають або перебували на тимчасово окупованій території України (далі — ТОТ).

У звʼязку із необхідністю трансформувати професійну (професійно-технічну) освіту (далі — ПТО) у 2019 році була запущена реформа «Сучасна професійна (професійно-технічна) освіта», що почалася з ухвалення Концепції реалізації державної політики у сфері професійної (професійно-технічної) освіти «Сучасна професійна (професійно-технічна) освіта» на період до 2027 року. Проте й ця Концепція не містить згадок про доступ до такої освіти тим, хто проживає на ТОТ.

До того ж, тепер проєкт нового Закону України «Про професійну освіту» готують до другого читання, що також є показником певного застою та втрати актуальності чинних нині норм.

Приймання до закладів ПТО регулюється Типовими правилами прийому до закладів професійної (професійно-технічної) освіти України, затвердженими Наказом МОН № 499 від 14.05.2013. 

Яка ситуація зі вступом до закладів ПТО з ТОТ?

Відповідно до Наказу МОН № 499, можна подавати документи в паперовій формі (особисто) та в електронній формі (через електронний кабінет). У разі подавання заяви в паперовій формі вступник додає:

  • «документ про освіту, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;
  • медичну довідку за формою, установленою чинним законодавством;
  • 6 кольорових фотокарток розміром 3 × 4 см (правилами прийому в окремих випадках можуть встановлюватися інші розміри та кількість фотокарток);
  • копії документів, що дають право на пільги при вступі до закладу професійної (професійно-технічної) освіти (за наявності);
  • копію документа, (одного з документів), що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; посвідчує особу чи її спеціальний статус, передбаченого Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”;
  • довідку ОК-5, що підтверджує наявність страхового стажу (у разі потреби);
  • висновок медико-соціальної експертної комісії (у разі потреби);
  • письмову згоду на обробку персональних даних».

А у разі подання документів через електронний кабінет вступника:

  • «скановану копію додатка до документа про освіту;
  • фотокартку розміром 3 × 4 см;
  • скановану копію медичної довідки за формою, встановленою законодавством України».

З окреслених вище положень зрозуміло, що вступ на загальних умовах для осіб, що перебувають на ТОТ або нещодавно перемістилися з ТОТ, не є реалістичним, адже такі люди переважно не мають документів про освіту українського зразка, не мають документів, що посвідчують особу, не мають фізичної можливості отримати медичну довідку, ба навіть не можуть зареєструвати електронний кабінет вступника через блокування українських сайтів на ТОТ.

Усе ж у Наказі МОН № 499 є одна згадка про осіб, що проживають на ТОТ. Наказ відсилає до ще одного Наказу МОН:

«Особливості прийому на навчання до закладу професійної (професійно-технічної) освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, територія населених пунктів на лінії зіткнення в частині проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації, отримання документа державного зразка про базову середню освіту або повну загальну середню освіту (якщо особа не отримала документ про освіту відповідно до законодавства), визначаються відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01 березня 2021 року № 271, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за № 505/36127 (в редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 серпня 2022 року № 726)».

Тож щодо приймання до закладів професійної (професійно-технічної освіти) (далі — ЗПТО) осіб, що перебувають на ТОТ, орієнтуємося на згаданий вище Наказ МОН № 271. 

Чи працює Наказ МОН № 271 для приймання до ЗПТО?

Концепція Наказу полягає у створенні при приймальних комісіях закладів освіти — освітніх центрів «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» (далі — ОЦ або освітні центри) для роботи із заявниками з тимчасово окупованих територій України.

Такі освітні центри зокрема:

  • забезпечують консультування заявника;
  •  сприяють проведенню річного оцінювання та державної підсумкової атестації заявника з української мови та історії України, видаванню йому документів державного зразка;
  • організовують оформлення документів заявника як вступника, проведення вступного іспиту до закладу освіти та надання рекомендації для вступу до закладів професійної (професійно-технічної) освіти;
  • сприяють поселенню заявника на час річного оцінювання, державної підсумкової атестації та проведення вступного випробування до гуртожитку закладу освіти;
  • допомагають заявнику отримати документи, що посвідчують особу.

Для справедливої оцінки ефективності цього наказу в частині вступу до ЗПТО необхідно відмежувати дві категорії вступників: ті, хто мають українські освітні документи, та ті, хто їх не мають.

Тож, відповідно до Наказу МОН № 271, заявник (саме так у Наказі називається вступник) подає такі документи:

  • «заява;
  • документ, що посвідчує особу, а за його відсутності – свідоцтво про народження (може подаватись особами незалежно від віку);
  • чотири кольорові фотокартки розміром 3 × 4 см;
  • документ про освіту державного зразка та додаток до нього;
  • довідку уповноваженого закладу загальної середньої освіти про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації (за відсутності документа про освіту державного зразка та додатка до нього)».

Тут уже передбачається можливість подавати документи онлайн без електронного кабінету вступника, на електронну пошту закладу ПТО. Це такі документи:

  • скановані копії (фотокопії) документів, згаданих в попередньому переліку;
  • фотокартка розміром 3 × 4 см (1 Мб в електронній формі);
  • довідку про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації (крім випадків звільнення від державної підсумкової атестації) заклад професійної (професійно-технічної) освіти отримує від уповноваженого закладу загальної середньої освіти за запитом.

Загалом за таких умов вступ до закладів ПТО є досить реалістичним для осіб, що перебувають на ТОТ і мають освітні документи українського зразка, за умови надання можливості провести дистанційну співбесіду.

Що ж робити вступниками, які не мають свідоцтва про базову середню освіту чи повну загальну середню освіту українського зразка?

У такому разі процедура вступу також регулюється Наказом МОН № 271. Проте, на думку експертів організації, в ній є певні моменти, що на практиці не дають можливості реалізувати таку процедуру.

Наказ № 271, зокрема, визначає особливі умови проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації і приймання для здобуття професійної (професійно-технічної) освіти.

В окремому розділі Наказу № 271, присвяченому отриманню заявниками документів про базову середню освіту або повну загальну середню освіту, описується така процедура: заяву та документи подають до уповноваженого закладу загальної середньої освіти для зарахування на екстернатну форму навчання і для подальшого складання державної підсумкової атестації та річних оцінювань.

Далі «довідку про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації (крім випадків звільнення від державної підсумкової атестації) уповноважений заклад загальної середньої освіти передає в Центр». Проте вже тут ми бачимо певну невідповідність. Адже, відповідно до Наказу МОН № 271, «Центри створюються на базі закладів вищої або фахової передвищої освіти». Тобто створення ОЦ не передбачається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти, хоча саме освітні центри сприяють у видаванні заявнику документів державного зразка про базову середню освіту або повну загальну середню освіту. Загалом «організацію роботи із заявниками здійснюють освітні центри “Крим-Україна” та освітні центри “Донбас-Україна” в містах, де здійснюють освітню діяльність заклади вищої або фахової передвищої освіти».

Тож, хоч і передбачається можливість подання довідки уповноваженого закладу загальної середньої освіти про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації (за відсутності документа про освіту державного зразка та додатка до нього) під час вступу до закладів ПТО, проте саме для такого рівня освіти процедура отримання чітко не прописана та є недоверешеною. До того ж, не у всіх населених пунктах, де є ЗПТО, є заклади вищої або фахової передвищої освіти, тим паче такі, що мають ОЦ. Наприклад, заклад ПТО може бути розташованим у сільській місцевості, де немає згаданих закладів освіти.

Щоб отримати розʼяснення, ми надіслали відповідне звернення до МОН, і ось що нам відповіли:

Чи має молодь з ТОТ реальний доступ до професійної (професійно-технічної) освіти? - картинка 2

Таке досить формальне повідомлення не дає можливості дізнатися відповідь на запитання: «Чи зможуть ОЦ, що створені на базі закладів вищої та фахової передвищої освіти, на практиці забезпечити отримання освітніх документів українського зразка особами, що перебувають чи перебували на ТОТ для вступу до закладів професійної (професійно-технічної) освіти?».

Висновки

Практично всі документи, які регулюють доступ до професійної (професійно-технічної) освіти для осіб з ТОТ, є досить застарілими. Певний час існує необхідність в їхній актуалізації або ж повній заміні та знаходженні принципово нових підходів. Так само це стосується й Наказу Міністерства освіти і науки України № 271 «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти України та/або стабільний освітній процес». Адже описана процедура недосконала й викликає багато запитань. До того ж, варто мати на увазі, що наказ був затверджений у 2021 році, а від початку повномасштабного вторгнення ситуація значно змінилася, зʼявилися нові виклики, що потребують інших рішень.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».