Тривожні дзвіночки окупованої освіти. 1 вересня – 14 вересня
Статистика каліцтв дітей та пошкоджень освітніх закладів; нововведення в шкільній освіті; пільги для учасників СВО та їх дітей; заходи, які заохочують отримання паспорта РФ
- Протягом 1 – 14 вересня Росія зруйнувала по всій території України 11 навчальних закладів. Внаслідок повітряних атак було скалічено 6 дітей та вбито – 2.
- Дані станом на час публікації: за весь період з 24 лютого 2022 Росія пошкодила та знищила 3854 заклади освіти (438 та 3416 відповідно), поранено та вбито 1627 дітей (1123 та 504 відповідно) (за статистичними даними ЦГП “Альменда” зібраних у відкритих джерелах).
- Позашкільні уроки патріотичного виховання «Розмови про важливе» проводять тепер не лише для школярів, а й для студентів вузів та коледжів.
- В Росії запровадили шкільний профорієнтаційний курс «Росія – мої горизонти». Заняття з цього курсу проводитимуть щочетверга для дітей 6-11 класів по всій Росії та на ТОТ;
- З 1 вересня у вищих навчальних закладах Росії та на окупованих територіях було додано обов’язковий предмет «Основи російської державності».
- Для учасників СВО та їхніх дітей надали можливість безкоштовного навчання на підготовчих курсах у ВНЗ.
- Російські мололодіжні організації запустили всеросійську акцію “Ми – громадяни Росії” для дітей, які досягли віку 14 років та мають отримати паспорт РФ. Наприклад, після подачі заявки на сайті “Руху перших”, дитина чекає на сповіщення від регіональної влади та отримує запрошення на урочисте вручення паспорта РФ. Окрім вручення, дитина має надати обіцянку вірності Росії та виконати гімн країни.
Крим: військові на лінійках 1 вересня; шкільні щоденники з пропагандистським матеріалом всередині; театральні вистави про СВО; навчання поводження з БПЛА
- 1 вересня 51 Вахту Пам‘яті прийняли учасники «Юнармії» в Севастополі. Вахта пам‘яті – це захід військового виховання, в рамках якого озброєні та одягнені у військову форму діти тримають пост біля меморіальної пам’ятки.
- 1 вересня у багатьох школах в Криму на урочистих лінійках були присутні та проводили класні години військовослужбовці ЗС РФ та представники силових структур.
- 215 дітей (68 з яких — першокласники) Криму стали кадетами у п’яти школах півострова.
- У дитсадках Севаспотополя дітям у ігровій формі розповідають про роботу операторів БПЛА.
- Центр військово-патріотичного виховання ДТСААФ Росії Республіки Крим провів “Курс молодого бійця” в рамках проєкту “Субота активного ялтинця”. Цей етап включав у себе навчання поводження з різними видами зброї, ознайомлення з виставкою пошукових робіт та знайомство з офіцерами Росгвардії. Навчання проводили військові з так званої “СВО”. Участь у заході взяло близько 25-ти дітей.
- Між регіональним відділенням Юнармії м. Севастополя та філіалом “Державного фонду підтримки учасників так званої “СВО” була підписана угода про співпрацю.
- Учні початкової школи м. Красноперекопська взяли участь у виставці дитячих моделей військової техніки часів Другої світової з картону та паперу. Цікаво, що на моделях символи (Z, V), під егідою яких Росія напала на Україну та окупувала значну частину територій після 24 лютого 2022 року.
- У школах м. Ялти відкрили 8 меморіальних дощок загиблим бійцям СВО.
- На окупованих територіях розпочали роздавати для всіх дітей шкільні щоденники з пропагандистським матеріалом усередині. Зокрема, діти отримали “Щоденник Севастопольця”, який присвячений “розвитку” Кримського півострова протягом 10-ти років після окупації.
- В м. Ялта планують відкрити школу керування БПЛА. Прийом заявок на набір учнів в таку школу вже відкрито.
- Кадетські та козацькі класи м. Сімферополя повели у храм, щоб продемонструвати залишки “святого мученика”.
- У Севастополі провели показ вистави про події з 2014 року у Донецьку та Луганську та повномасштабного вторгнення РФ в Україну у 2022 році. Назви – “Сіра зона” та “Брехня заради порятунку”. Виставу відвідали учасники регіонального відділення Юнармії.
- 10 дітей м. Севастополя отримали паспорт РФ в рамках акції “Ми – громадяни Росії” на заході, який організував “Рух перших”.
Донецька область
- 166 юнармійців Донецьку прийняли присягу біля меморіального комплексу “Самбекські висоти”. “Благословив” новоприбулих так званий “заступник головного священика спеціальної військової операції”.
Херсонська область: “Розмови про важливе” з очільником “Кримпатріотцентру” та представниками влади Мордовії; медаль за народження в Росії; нові кадетські класи
- У січні 2023 року в Херсонській області з’явилась посада “радника щодо виховання та взаємодії з дитячими громадськими об’єднаннями” у рамках федеральної програми “Навігатори дитинства”. У проєкті вже задіяно 74 школи та 5 закладів средньої професійної освіти, 13 тисяч школярів.
- В окупованій Херсонській області зафіксовано присутність військовослужбовців на святі 1-го вересня в школах.
- Очільник “Кримпатріотцентру” – установи, що здійснює індоктринацію та мілітаризацію дітей на ТОТ –, провів відкритий урок історії для дітей окупованої Херсонщини у рамках всеросійської акції “Поділись своїм знанням”. Здебільшого “урок історії” був присвячений “здобуткам” російської армії та спадкоємності поколінь.
- Вахту пам’яті “Пост №1” несуть так само і юнармійці Генічеську під час навчальних занять.
- Медаль “народженому у Росії”. 4 новонароджених дитини у Генічеську отримали “відзнаку” від незаконно проголошеного “голови Херсонської області” Володимира Сальдо.
- 5 вересня у школі с. Любимівка відбувся флешмоб “Моя країна”, присвячений “Єдиному дню голосування 2023”. У заході взяли участь учні 5-9 класів школи.
- 34 дитини зі Скадовська вирушили на “оздоровчий відпочинок” у Кабардіно-Балкарію (Росія).
- У дитячому садку Іванівського району провели захід дитячих малюнків на тему “Я люблю тебе, Росія”
- Представники влади Республіки Модовії провели “Размови про важливе” з дітьми шкіл смт. Каланчак та с. Максима Горького.
- Зі школярами с. Григорівка зняли відеокліп в рамках всеросійської акції “Кольори рідної країни”. У відеокліпі приймали участь діти різного віку.
- 13 вересня у с. Щасливцеве створили кадетський клас за співпраці директора школи та Чорноморского вищого воєнно-морского училища імені П.С. Нахімова.До складу класу долучили 20 дітей. В окупованій Херсонській області таких класів тепер 4. Найближчим часом у регіоні планують відкрити близько 10 кадетських та суворовських класів.
Запорізька область: гуманітарка для військових РФ, яку збирали діти; ряд військово-патріотичних ігор у Бердянську; “науково-практична” конференція у стінах захопленого Росією Бердянського державного педагогічного університету
- Активісти “Руху перших” у Мелітополі зібрали гуманітарну допомогу для військовослужбовців РФ в рамках акції “ДоброПоруч”.
- У школу №2 м. Бердянськ передали російську літературу та підручники за сприяння молодіжного дитячого центру “Артек” та “Народного Фронту Республіки Крим”.
- У Бердянську органіація “Найсильніша нація світу” провела для дітей спортивно-патріотичну гру “Партизанськими тропами”
- 4 вересня у Бердянську провели збір “Добровольчої молодіжної дружини”, у програмі якого були заняття зі стройової підготовки, збирання наметового містечка, залік з тактичного бою.
- Діти з окупованої Запорізької області отримали шкільні щоденники з пропагандистським матеріалом усередині від незаконно проголошеного “губернатора” Запорізької області Е. Балицького.
- У стінах так званого “Азовського державного педагогічного університету (незаконно відібраний Бердянський державний педагогічний університет) пройшла “науково-практична” конференція на тему “Збереження світу та єдності славянських народів в умовах інтеграції нових суб’єктів в загальноросійський простір”
- Кадетський клас Костянтинівської школи №1 Мелітопольського району з 10 по 17 вересня приймав учась у юнармійській військово-спортивній грі “Зарниця Поволжя”. Гру проводили в м. Оренбург (Росія).
Публікацію підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.