fbpx
Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 1

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023

Статистика каліцтв дітей та пошкоджень освітніх закладів; нововведення в шкільній освіті; пільги для учасників СВО та їх дітей; новини, що впливають на освіту та дітей на тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ)

Протягом жовтня 2023 року Росія зруйнувала по всій території України 80 навчальних закладів.  Внаслідок повітряних атак було скалічено 18 дітей та вбито – 10. 

День народження Путіна як привід експлуатації дітей на ТОТ. 7 жовтня на ТОТ пройшов ряд заходів, присвячених дню народження диктатора: 

  • навчальні заклади “урочисто” вітали на камеру (школа №3 т.о. м. Бердянськ);
  • Росгвардія проводила “святкові” тренування дітей рукопашному бою в школі №3 м. Мелітополя;
  • активісти “Молодої гвардії єдиної Росії” здійснили візит до ветерана “Великої вітчизняної війни” в м. Бердянськ;
  • Вітати президента РФ змусили навіть 9-ти річного хлопчика, який має проблеми зі слухом;

На ТОТ з’явиться шкільне приладдя з “патріотичним” змістом. Темою пілотних тиражів стануть т.зв. герої “СВО”, фото місць та пам’яток РФ та спорт. 

За даними Центру національного спротиву окупанти погрожують батькам на ТОТ передачею даних про дитину в місцеві “органи опіки”, якщо ті не погодяться оформлювати російські документи.

На ТОТ реалізується всеросійська акція “#МиРазом”, під проводом якої в різних закладах освіти збирають гуманітарну допомогу для військових РФ, пишуть листи підтримки, проводять майстер-класи з виготовлення сувенірів для військових.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 2

 

ТОТ Крим:

Молодіжні рухи:

В одній з шкіл с. Марфовка відбулась церемонія посвяти першачків в “Орлята Росії”.

В 11 зміні, що відбулась у жовтні, в “Артеці” діяла спецпрограма “Юнармія. Арт”, в рамках якої діяли різноманітні активності: театральна постановка, інструктаж з домедичної допомоги, військово-патріотична гра.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 3

В стінах т.зв. “Кримського федерального університету” відбулась посвята в ряди Юнармії.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 4

23 жовтня в Челядіновській школі відбулась посвята дітей в рух “Двіжєніє пєрвіх”.

У Севастополі пройшла додаткова освітня програма “Школа майбутніх командирів”, що організувало регіональне відділення Юнармії. Програма розроблена на засвоєння навичок виживання на полі бою, серед яких поводження зі зброєю різного типу, перша допомога в умовах бойових дій. 

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 5

24 жовтня відбулась посвята в Юнармійці близько 200 учнів різних шкіл т.о. м. Севастополя. На посвяті серед “почесних гостей” були начальник штабу регіонального відділення Юнармії – Коваленко Володимир, учасник “СВО”, Кондрат’єв Дмитрій.

Чергова посвята в Юнармійці сталась у “Домі офіцерів Чорноморського флоту Росії”.

У Школі-ліцеї №17 пройшов агітаціонний захід “Молодої гвардії єдиної Росії” з ціллю вступу в руху. Організація МГЄР підписала угоду зі школою про спільне проведення таких заходів. 

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 6

Юнармійці школи ЕКОТЕХ+ м. Севастополя приймають участь у всеросійському воєнно-спортивному фестивалі у Москві. 

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 7

Зустрічі з військовослужбовцями РФ:

Студенти т.зв. “Севастопольського державного університету зустрілись з військовослужбовцями Севастопольського полку Росгвардії. Тема зустрічі: “Спецоперація. Факти проти здогадок”.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 8

В одній зі шкіл т.о. с. Миронівка відбулась чергова зустріч з військовим РФ, учасником т.зв. “СВО”. Примітно те, що військовий є колишнім учнем цієї школи. 

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 9

У школі №2 смт. Нижньогірський відкрили клас військово-патріотичної роботи за підтримки відділення ДОСААФ у районі. Там же було відкрито кабінет військово-патріотичного виховання. На відкритті був присутній учасник “СВО”, Костянтин Булатов.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 10

На позакласну бесіду “Розмови про важливе” в одній зі шкіл Криму прийшов військовослужбовець спеціального підрозділу, колишній учень цієї школи.

Військово-патріотичні фестивалі, ігри, збори:

У т.о. Сімферополі пройшов військово-патріотичний фестиваль “Ворошиловський стрілець” організований регіональним відділенням “ДОССАФ Росії” та міносвіти та мінспорту Криму. 

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 11

7-8 жовтня у т.о. м. Ялта діти взяли участь у військово-польовому виході, організованому “ДОСААФ Росії” та казацьким товариством “Станиця Донська”. У заході взяли участь вихованці та курсанти “ДОСААФ Росії”, вихованці козацьких кадетських класів та кадети козачого воєнно-патріотичного клубу “Спадщина”.

На базі табору “Сокіл” відкрилася Школа юних командирів для дітей 5-8 класів кадетських/козацьких класів т.о. Криму.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 12

Кадетський та казацький рух:

В смт. Гвардійське відбулась посвята дітей початкової школи у кадети.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 13

У с. Скворцово теж відбулась посвята у кадети, дітей старшого віку.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 14

В т.о. Криму військові частини проводять “дні відкритих дверей” для юнармійських загонів, козацьких класів, старшокласників. 13 жовтня 115 дітей побували у військовій частині.

У Лівадійській школі м. Ялта відбулась посвята 5 казачого кадетського класу. Захід відбувався у храмі.

28 жовтня у «Шкільній академії ім.Мальцева О.І.» відбулася церемонія посвячення в кадети 5-К класу. На заході були присутні учасники “СВО”, підрозділ “Вагнер”.

Дитячі зміни в “Артеці”:

19 жовтня в міжнародному дитячому центрі “Артек” розпочалась 12-та тематична зміна “Країна, в якій ми живемо”: “зміст зміни передбачає створення необхідних умов знайомства дітей з історією нашої Батьківщини (Росії – тобто), досягненнями і культурою різних народів Росії, прояви лідерського потенціалу”.

“Розмови про важливе”:

В одній шкіл т.о. Криму пройшло позакласне заняття “Розмови про важливе” на тему “День підрозділів спеціального призначення”, де дітям розповіли про структуру спецназу.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 15


ТОТ Запорізька область:

Поїздки дітей з ТОТ на територію Росії:

2 жовтня більше 300 школярів із ТОТ Запорізької області поїхали на екскурсії до Москви та Санкт-Петербургу у рамках програми “Культурна карта 4+85”. 22 жовтня в телеграм-каналі т.зв. “губернатора області”  Е. Балицького з’явилась новина, що лише 200 дітей повернулись з цієї поїздки додому.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 16

Діти з школи №16 т.о. м. Бердянськ побували на всеросійських спортивних змаганнях у Краснодарському регіоні як представники т.о. Запорізької області.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 17

Дітей т.о. Мелітополя вивезли на екскурсії до Волгограду. Екскурсії реалізовуються в рамках проєкту “Більше, ніж подорож”, де дітям показують інші міста РФ та водять по “пам’ятним місцям”.

Молодіжні рухи:

На базі т.зв. “Мелітопольського державного університету” відкриють “Дім Юнармії”. Ректор “МДУ”, Ніколай Тойвонен, зустрівся із регіональним представником Юнармії, Фідаїлем Бікбулатовим, для обговорення співпраці.

У Михайлівці відкрилося місцеве відділення “Молодої Гвардії Єдиної Росії”.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 18

Генеральний штаб Юнармії підписав угоду про співробітництво із т.зв. “Міністерством молодіжної політики Запорізької області”, що означає посилення активності Юнармії в окупованому регіоні.

Учні 1-4 класів у школі №2 т.о. Константинівки стали “Орлятами Росії”.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 19

“Отцы Zа Отечество” (пер. – “Батьки За Вітчизну”) – так називається акція, яку провели “Волонтьори Побєди” в одній з шкіл т.о. м. Мелітополя. ЇЇ суттю було написання листів підтримки війським РФ, які воюють на території т.зв. “СВО”. 


20 жовтня на базі центру дитячої юнацької творчості т.о. м. Кам’янка-Дніпровська відкрили відділення “Двіжєнія пєрвих”.

Не лише заклади освіти: Первинне відділення “Двіжєнія пєрвих” відкрилося у студії сучасного танцю «Карамель».

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 22

Нав’язування лояльності до військових РФ:

В т.зв. “Мелітопольському державному університеті” пройшов день документального кіно. Діти дивились фільм “Донбас. Близькі люди” про військових т.зв. “СВО”. Фільм описує події 2014 року з російської точки зору, виправдовуючи російську агресію та окупацію території України “звільненням” та “волевиявленням населення”.  

Для дітей від 14-ти років запустили творчий конкурс “Пам’яті героїв вірні”, участь у якому передбачає розповідь про учасників т.зв. “СВО” у будь-якій креативній формі: пісні, вірші, фото. Зокрема, однією з учасниць є студентка т.зв. “Мелітопольського державного університету”, яка написала поему про учасників “СВО”.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 25

Військово-патріотичні ігри та політична пропаганда:

У Бердянську пройшла військово-тактична гра “Зарниця” учасниками якої стали діти від “Всеросійського студентського корпусу рятівників” та “Двіжєнія пєрвих”.

В області відкрилась Школа молодого політика на базі регіонального відділення партії “Едина Росія”. Зазначається, що “упродовж шести тижнів учасники прослухають лекції від депутатів, візьмуть участь у майстер-класах від лідерів регіону та відвідають практичні заняття від політтехнологів. За підсумками найкращі стануть помічниками депутатів Законодавчих Зборів”.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 29

Класи з мілітаристським ухилом:

В школах т.о. м. Мелітополя відкрилось 4 класи, які підконтрольні Росгвардії Запорізької області. Загальна кількість дітей близько 100.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 30

ТОТ Херсонська область:

Поїздки:

Дітей з т.о. Херсонської області вивезли “на відпочинок” в табір “Океан” на Далекому Сході.  

90 школярів з Херсонської області поїхали на екскурсію до Санкт-Петербурга.

Дітей з Генічеської санаторної школи-інтернату повезли на екскурсію до Севастополя.

Учні  Григорівської школи Чаплинського району прибули на екскурсію до м. Сімферополь. Серед інших пам’яток, дітей привезли до пам’ятника “ввічливим людям” (рос. – “Вежливые люди”), біля якого ще й розповіли про події 2014 року, звісно за версією РФ.

Завезення підручників та вчителів з РФ:

Підручники з української мови з Росії. Республіка Адигея, регіон-шеф для т.о. Херсонської області, передала до Генічеського району 885 підручників для 1-4 та 10-11 класів (627 підручників з української мови, 268 – з історії). 

Активістка “Молодої Гвардії Єдиної Росії” з Саратову віднедавна працює  в початковому класі школи т.о. Залізного Порту. Дівчина свідомо насаджує маленьким дітям на уроках  пропагандистські лозунги з російського ТБ.

В школах ТОТ Херсонщини вчителі (частина з яких прибула з РФ) отримали завдання перевірити телефони учнів на наявність “екстремістських додатків”. Зокрема йдеться про додаток “Єдина школа”. Також ворога цікавить чи  встановлений месенджер Signal й налаштування мови та навіть часовий пояс на телефон.

Молодіжні рухи:

“Двіжєніє пєрвих” влаштував дітям з Сиваської школи №2 т.о. Новотроїцького району зустріч із учасниками т.зв. “СВО”. 

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 31

Дім Юнармії відкрився у стінах Генічеської школи №2.

25 жовтня у Генічній школі №4 учнів 2-4 класів було прийнято до громадської дитячої організації «Орлята Росії».

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 32

У Чулаковській школі Голопристанського муніципального округу теж відбулась посвята в “Орлята Росії”. 

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 33

Понад 200 юнармійців із Херсонської, Запорізької областей, ДНР та ЛНР прибули до Алупки на військово-патріотичні навчання “Школа майбутніх командирів”. 

Кінопокази, акції на підтримку т.зв. “СВО”, “Розмови про важливе”:

Тривали кінопокази документального кіно для дітей області. В Красненській та Скадовській школі показали фільм “Где проходит граница?” (пер. – “Де проходить кордон?”) про окупацію Донбасу, фільм російського виробництва.

Для школярів т.о. Генічеського району провели майстер-класи з виготовлення “сувенірів” для учасників “СВО”. Їх навчали плести тактичні браслети, випалювати оберіги, розмальовувати пряники, шити Чебурашку. Під час заходу, діти написали листи підтримки учасникам “СВО”. Все це будуть передавати на фронт. 

В освітніх закладах Херсонщини пройшла класна година, присвячена Дню народної єдності.

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 34

Реалізація програми початкової віськової підготовки в школах:

У генічеській санаторній школі-інтернаті пройшов тренінг з початкової військової підготовки.

Примусова паспортизація через обмеження доступу до медичного обслуговування:

З 1 січня 2024 року звернення громадян до медичних закладів ТОТ Херсонської області для отримання планової та спеціалізованої медичної допомоги здійснюватиметься лише за наявності російської медичної страховки (рос. – Поліс ОМС). Її можливо отримати лише за наявності російського паспорту або свідоцтва про народження із громадянством РФ  (для дітей до 14-ти років). 

Тривожні дзвіночки окупованої освіти. Жовтень, 2023 - картинка 35

Публікацію підготовлено Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Зруйноване дитинство: Наближаючи правосуддя». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Центр Громадянської Просвіти «Альменда» і не обов’язково відбиває позицію Civil Rights Defenders.