

Як дітям з тимчасово окупованих територій вступити до українських закладів вищої освіти
Примітка: ця стаття має велику кількість цитованого тексту з документу, але це необхідно для розуміння ситуації.
Вже понад 11 років частина українських земель знаходиться під окупацією. Понад півтора мільйона дітей живуть на окупованій території, з них понад 600 тисяч вимушені ходити до окупаційних шкіл. І щороку тисячі випускників вступають до українських закладів вищої освіти (далі – ЗВО), незважаючи на всі перепони, які створюють окупанти. Діти з тимчасово окупованих територій (далі – ТОТ) мають право вступати за спеціальними умовами. Чому? Тому що діти та молодь на ТОТ перебувають в складних умовах. Це повʼязано з тиском, який чинять російські окупанти, намагаючись знищити українську ідентичність, замінивши її російською. Українські діти на ТОТ суттєво обмежені в доступі до української системи освіти — до навчання українською мовою та вивчення історії своєї Батьківщини, до термінології та різноманітності поглядів. А доступ до українських інтернет-ресурсів обмежений, причому не тільки на апаратному рівні, а й через переслідування за український контент в гаджетах. Окрім того, діти перебувають під фізичною загрозою для свого життя через проукраїнські погляди. Це й багато іншого суттєво обмежує можливості дітей з ТОТ на рівних брати участь у вступній кампанії.
Українська держава намагається створити певні умови для допомоги випускникам з ТОТ у вступати до українських ЗВО. З 2016 року виникла унікальна система вступу за спеціальними умовами. Міністерство освіти і науки України постійно вдосконалює систему вступу для дітей з ТОТ, враховуючи поради освітян та представників громадських організацій.
В першому тижні березня 2025 року Міністерство освіти і науки України оприлюднило Наказ МОН від 10.02.2025 N 168 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2025 р. за N 312/43718). Цим наказом був затверджений Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році (далі Порядок). Даним Порядком обумовлювалися більшість умов щодо вступу, в тому числі і для вступників з тимчасово окупованих територій (далі ТОТ).
Отже розглянемо детально розміщену в ньому інформацію щодо вступу до закладів вищої освіти України (далі ЗВО) вступників з ТОТ.
В Порядку подані визначення термінів, які використовуються в документів та мають відношення до ТОТ, а саме «Квота-2», «конкурс творчих або фізичних здібностей», “тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія)”, “території активних бойових дій”, “території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси” та “території можливих бойових дій”:
I. Загальні положення. 5. У цьому Порядку терміни вжито в таких значеннях:
квота-2 – визначена частина максимального обсягу бюджетних місць (для відкритих конкурсних пропозицій) або загального обсягу бюджетних місць (для фіксованих конкурсних пропозицій), яка може бути використана для прийому вступників на основі ПЗСО та НРК5, місце проживання яких задекларовано (зареєстровано) на тимчасово окупованих територіях або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій (територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) станом на будь-яку дату в період з 01 червня по 30 вересня року вступу, або тимчасова окупація яких завершилась після 01 січня року вступу і які перебувають на ній або здійснили внутрішнє переміщення з неї в календарний рік вступу;
конкурс творчих або фізичних здібностей (далі – творчий конкурс) – форма вступного випробування …, яка передбачає демонстрацію та оцінювання творчих або фізичних здібностей вступника (у тому числі здобутої раніше спеціалізованої освіти), необхідних для здобуття вищої освіти за спеціальністю, яка включена до Переліку спеціальностей, прийом на навчання за якими здійснюється з урахуванням рівня творчих та/або фізичних здібностей вступників, наведеного у додатку 1 до цього Порядку, і проводиться виключно в очному форматі (для вступників, які перебувають на тимчасово окупованій території, … допускається використання дистанційного формату) в межах одного дня (результат оцінювання оприлюднюється не пізніше наступного дня);
Термін “тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія)”, вжито у значенні, наведеному в Законі України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”.
Поняття “території активних бойових дій”, “території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси” та “території можливих бойових дій” вживаються у значеннях, наведених у постанові Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року N 1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією”.
Необхідно звернути увагу на те, що Квота-2, тобто можливість скористатися нею поширюється на вступників, які перебувають або виїхали з ТОТ після 1 січня 2025 року.
В Порядку (п.4 Розділ ІІ “Прийом на навчання для здобуття вищої освіти”) визначено, що особливості вступу до ЗВО вступників з ТОТ обумовлені окремим документом, а саме Порядком прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти України та/або стабільний освітній процес, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01 березня 2021 року N 271, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за N 505/36127 (в редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 серпня 2022 року N 726) (далі – наказ N 271). В цьому ж Наказі №271 враховані питання отримання документа державного зразка про базову середню освіту або повну загальну середню освіту (якщо особа раніше не отримала документ про освіту відповідно до законодавства України)
Потрібно зазначити, що на момент написання статті між Порядком та Наказом №271 існують деякі розбіжності, які мають бути вирішені до початку вступної кампанії шляхом внесення змін до Наказу №271.
В звʼязку з тим, що вступники з ТОТ, які не складали НМТ, вступають через іспити у форматі річного оцінювання та співбесід (детально про це в Наказі №271), в Порядку визначені певні дати проведення співбесід: «V. Строки реєстрації заяв, конкурсного відбору та зарахування на навчання. 2. Для вступу на навчання для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі ПЗСО та НРК5: співбесіди та творчі конкурси для вступу за всіма джерелами фінансування проводяться в декілька потоків включно з 08 по 19 липня включно, для вступу виключно на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб – до 01 серпня;»
Проте потрібно звернути увагу, що з досвіду минулих вступних кампаній, запропоновані дати можуть змінюватися, а складання річного оцінювання буде можливо з початку червня.
Питанню подання документів для вступу до ЗВО у Порядку приділяється велика увага. При чому враховуються те, що вступники можуть знаходиться на ТОТ:
VI. Порядок реєстрації заяв на участь у вступних випробуваннях та на участь у конкурсному відборі на навчання для здобуття вищої освіти. 3. Для здобуття вищої освіти особи (вступники) подають заяви: тільки в паперовій формі (у зв’язку з неможливістю зареєструвати особистий електронний кабінет вступника): у разі перебування особи на тимчасово окупованій території України;
4. Заява в електронній формі подається вступником шляхом її заповнення в режимі онлайн. Вступники, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї після 01 січня року вступу, подають документи з урахуванням особливостей, передбачених наказом N 271.
6. Заяву в паперовій формі вступник подає особисто до приймальної комісії закладу вищої освіти (… в разі перебування вступника на тимчасово окупованій території – дистанційно з використанням засобів електронного зв’язку). Зміст заяви в паперовій формі відповідає змісту заяви в електронній формі. …
Вимога використання електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису не поширюється на осіб, що перебувають на тимчасово окупованих територіях України. Такі особи надсилають засобами електронного зв’язку скан-копії (фотокопії) заяви, складеної у письмовій формі.
В даному випадку потрібно звернути увагу, що термін “паперова форма” передбачає можливість подання заяви за допомогою електронного звʼязку, тобто за допомогою електронної пошти, меседжерів або в інших форматах. Вступнику з ТОТ необхідно написати власноруч заяву на папері та зробити її копію (відсканувати чи сфотографувати) та надіслати зображення до приймальної комісії. Необхідно звернути увагу на якість зображення.
Всі питання щодо кількості іспитів у формі річного оцінювання та співбесід для вступників з ТОТ обумовлені Наказом №271. У Правилах вони згадуються в питанні розрахунку конкурсного балу. А саме: “VII. Конкурсний відбір, його організація та проведення. 8. Конкурсний бал розраховується: Для осіб, які вступають з урахуванням особливостей, передбачених наказом N 271, П1, П2, П3, П4 – оцінки з першого (українська мова), другого (математика), третього (історія України) та четвертого (іноземна мова, або біологія, або фізика, або хімія, або географія на вибір вступника) предметів;»
От же вступникам з ТОТ для вступу до українських ЗВО за особливою процедурою необхідно скласти 4 іспити у форматі річного оцінювання та співбесіди: українська мова, математика, історія України та профільного (іноземна мова, або біологія, або фізика, або хімія, або географія). Знов таки потрібно звернути увагу на розбіжності між Порядком та Наказом №271, які є на момент написання статті.
Деякі спеціальності потребують походження творчого конкурсу. При чому виконання завдань творчого конкурсу передбачає відеофіксації та розміщення відеозапису на сайті ЗВО. Проте, розуміючи безпекову ситуацію, для вступників з ТОТ передбачені виключення: «VII. Конкурсний відбір, його організація та проведення. 9. …. Відеозапис творчого конкурсу вступників, які перебувають на тимчасово окупованій території не оприлюднюються, але зберігаються в Приймальній комісії».
Таким чином потрібно врахувати, що необхідно мати гаджети для відеофіксації під час участі у творчому конкурсі у дистанційному форматі.
Питання щодо спеціальних умов вступу до ЗВО вступників з ТОТ розглядаються в окремому розділі VIII. Спеціальні умови участі у вступній кампанії, в якому підкреслюється що вступники з ТОТ мають можливість скористатися Квотою-2:
7. …спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням на основі ПЗСО або НРК5 у вигляді участі в конкурсі на місця державного або регіонального замовлення за квотою-2 користуються особи, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій (територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) станом на 01 липня року вступу, та які перебувають на ній або які переселилися з неї після 01 січня року вступу.
Спеціальними умовами прийому на навчання за державним або регіональним замовленням на основі ПЗСО або НРК5 у вигляді участі в конкурсі на місця державного або регіонального замовлення) за квотою-2 за результатами НМТ або НМТ та творчого конкурсу (для спеціальностей, визначених у додатку 1) користуються особи, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій (територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) станом на 01 липня року вступу, та які переселилися з неї до 01 січня року вступу.
Окремим питанням розглянута можливість вступників ТОТ до магістратури:
13. Спеціальними умовами участі в конкурсному відборі на навчання для здобуття ступеня магістра на основі НРК6 у формі надання рекомендації для зарахування на основі здобутого у рік вступу ступеня бакалавра з таким самим джерелом фінансування користуються особи, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території, в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій станом на 01 липня року вступу, та які перебувають на ній, або які переселилися з неї після 01 січня року вступу, в разі вступу до того самого закладу вищої освіти (для спеціальностей, визначених у Переліку спеціальностей, яким надається особлива підтримка). Якщо в закладі вищої освіти не здійснюється підготовки магістрів за спеціальністю, з якої отримано диплом бакалавра, то особа має право подати документи на таких умовах до будь-якого переміщеного (тимчасово переміщеного) закладу вищої освіти або закладу вищої освіти Запорізької, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей.
Особливістю вступу до магістратури осіб з ТОТ є те, що в разі вступу в рік закінчення балакалаврату до того ж ЗВО, де особа закінчила бакалаврат, на ту ж спеціальність (якщо вона відноситься до спеціальностей, яким надається особлива підтримка), особі надаються рекомендації для зарахування з таким самимджерелом фінансування. У разі відсутності відповідної спеціальності у ЗВО, в якому навчалася особа на бакалавраті, вона має можливість отримати рекомендації для зарахування до інших ЗВО, які були переміщені з ТОТ або до ЗВО Запорізької, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей
Питанню безпеки вступників з ТОТ приділяється особлива увага. В Правила вказується що інформація щодо вступників з ТОТ шифрується у всіх інформаційних системах:
IX. Рейтингові списки вступників та рекомендації до зарахування
3. У рейтинговому списку вступників зазначаються: Прізвища вступників, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, територія населених пунктів віднесених до території активних бойових дій чи активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси (які не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи) або які переселилися з неї після 01 січня року вступу, підлягають шифруванню у всіх інформаційних системах.
Прізвища вступників, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, територія населених пунктів віднесених до територій активних бойових дій або територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, (які не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи) та які переселилися з неї в період від 24 лютого 2022 року до 01 січня року вступу, підлягають шифруванню у всіх інформаційних системах за зверненням вступників.
В Правилах підкреслюється, що прізвища вступників з ТОТ у рейтингових списках шифрується. А за зверненням вступника з ТОТ шифрується вся інформація якщо особа переселилася з ТОТ в період 24 лютого 2022 року до 01 січня року вступу
Правила враховують ситуацію з тим, що вступники з ТОТ обмежені в можливості виїхати з окупованої території і вказують терміни подання документів та заключення договору на навчання:
X. Реалізація права вступників на обрання місця навчання
1. Вступники, місце проживання яких зареєстроване (задеклароване) на тимчасово окупованій території та які знаходяться на ній, можуть виконати вимоги до зарахування та укласти договір про навчання в закладі вищої освіти впродовж шести місяців після початку навчання. Відсутність договору про навчання чи невиконання вимог до зарахування не перешкоджає включенню таких вступників до наказу про зарахування. В іншому випадку наказ про зарахування скасовується в частині зарахування такої особи.
4. У разі зарахування на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб. Якщо договори (контракти) не будуть укладені впродовж чотирнадцяти календарних днів (трьох місяців для вступників, місце проживання яких зареєстроване (задеклароване) на тимчасово окупованій території та які знаходяться на ній) з дати видання наказу про зарахування, то цей наказ скасовується в частині зарахування такої особи.
Отже укласти договір вступникам з ТОТ, які зараховуються на бюджет, необхідно протягом 6 місяців, а для осіб з ТОТ, зарахованих на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб – 3 місяці.
Разом з тим можливі певні зміни як в сфері підписання договору на навчання, так і в формі навчання. Тому під час вибору ЗВО необхідно звернути увагу на наявність дистанційної форми навчання у ЗВО, якщо можливість виїхати з ТОТ ускладнена.
В Правилах чітко визначається розмір Квоти-2 (кількості бюджетних місць від максимального (загального) обсягу державного замовлення) (п.12 Розділу XV. Вимоги до Правил прийому):
- 10% (але не менше одного місця) у закладах вищої освіти України
- 40% у закладах вищої освіти Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей
Також потрібно врахувати, що Обсяг квоти-2 для спеціальностей галузі знань B «Культура, мистецтво та гуманітарні науки», для яких передбачено складання творчого конкурсу, розраховується в межах спеціальності.
І наостанок. Правила наголошують на те, що зміни щодо конкурсних пропозицій під час вступної кампанії неможливі: «XV. Вимоги до Правил прийому. 7. Створення та внесення будь-яких нових конкурсних пропозицій для здобуття вищої освіти в період з 24 червня до 15 серпня 2025 року не здійснюється».
Проте «Небюджетні конкурсні пропозиції в цей період можуть (за потреби) створюватися: для здобуття ступеня вищої освіти особами, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій (територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) станом на 01 липня 2025 року, та які перебувають на ній або які переселилися з неї після 01 січня 2025 року, які подають заяви через освітні центри Крим-Україна, Донбас-Україна».
P.S. Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році був прийнятий у лютому та оприлюднений на початку березня, хоча у п.2 Ст.44 Закону України «Про вищу освіту» чітко визначені терміни прийняття документу, який регулює вступну кампанію до закладів вищої освіти: «Стаття 44. Умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти. 2. Умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти оприлюднюються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки не пізніше 15 жовтня року, що передує року вступу до закладу вищої освіти». На жаль я ситуація повторюється вже не перший рік.
Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.