fbpx
Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 1

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму?

  1. Формальна освіта
  2. Неформальна освіта та відпочинок

Близько 500 060 дітей перебуває на тимчасово окупованих територіях АР Крим та м. Севастополь, з них 285 000 відвідують школи, які працюють під керівництвом окупаційної влади за російськими стандартами. В той час як будь-які можливості навчання за українською системою освіти знищуються – за даними окупаційної влади лише 197 дітей навчаються українською мовою півострова та 1-ому класі в школі з російською мовою викладання. У липні цього року окупаційна влада повідомила про закриття в тимчасово окупованому м. Сімферополі двох “проукраїнських ісламських шкіл”. Відтак, формальна та неформальна освіта в окупації передбачає безальтернативне та обов’язкове відвідування дітьми пропагандиських, русифікаторських та мілітаристських заходів, які проводяться на постійній основі. 

Формальна освіта

Навчання в школах відбувається за новими підручниками, зокрема історії, які містять розділи про “держпереворот на Україні, передумови повернення Криму до РФ, хронології проведення СВО та реакції західних країн”, а дітям на уроках нав’язують сприйняття викривлених історичних подій в інтересах державної політики Росії.

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 2

Фото розгорнутого підручника з історії для 10-11 класів, за яким відбувається навчання в школах ТОТ АР Криму

Також у школах з 1 вересня 2024 року діти проходять навчання вогневої, медичної підготовки, управління безпілотними літальними апаратами в рамках нового предмету «Основи безпеки та захисту Батьківщини», а також закріплюють свої знання на полігоні. Поряд з цим так звані уроки мужності для дітей проводять військовослужбовці РФ, які беруть участь у війні проти України. Наприклад, 9 жовтня 2024 року в школі 24 ім. І. П. Клименка ТОТ м. Сімферополя пройшла зустріч  учасників т.зв. СВО з учнями 9-х класів. Подібний захід був проведений і у Верхоріченській школі Бахчисарайського району, де для дітей 5-7 класів військовослужбовець РФ, рядовий Володимир Запорожцев розповідав про свій досвід участі в т.зв. СВО. 

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 3

Фото учениці школи №24 ТОТ м. Сімферополь з учасником т.зв. СВО, жовтень 2024 року

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 4

Фото із зустрічі учнів 5-7 класів із учасником т.зв. СВО у Верхоріченській школі Бахчисарайського району, жовтень 2024 року

Загальна шкільна програма доповнюється проведенням щотижневих лінійок з виконанням гімну та винесення прапору Російської Федерації. Ці заходи продовжуються позакласними уроками під назвою “Розмови про важливе” (рос. – «Разговоры о важном»), відвідування яких також є обов’язковим. Більшість тем “Розмов про важливе” пропагандистського характеру – “День возз’єднання Донецької та Луганської Народних Республік, Запорізької та Херсонської областей із Російською Федерацією”, “Легенди про Росію”, “Дорогами Росії”, “Герої нашого часу”, “Союзники Росії” тощо. Першу “Розмову про важливе” в 2024-2025 навчальному році провів особисто В.Путін, який погодив проведення таких уроків і для найменших дітей  – невдовзі вони будуть запроваджені в дитячих садочках

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 5

Фото з уроку “Розмови про важливе” в гімназії №24 ТОТ м.Севастополь, проведеного в жовтні 2024 року

А з 15 жовтня до 15 листопада 2024 року у форматі цифрового уроку для учнів 4-х та 5-х класів окупаційна влада проводить всеросійську акцію з русифікаційною метою та пропагандистською назвою «Я – росіянин».

Неформальна освіта та відпочинок

За роки окупації АР Крим стало очевидним, що формальна освіта стала інструментом індоктринації та русифікації українських дітей, а як щодо неформальної? Чи є змога у дітей відпочити від нав’язливих наративів?

Неформальна освіта провадиться через дитячі та молодіжні рухи, які організовують і проводять заходи, ігри, акції, конкурси тощо. Наймасовішими рухами, поширеними на ТОТ АР Крим та м.Севастополь є:  

  • “Юнармія” (кількість залучених дітей сягає 28000),  
  • “Двіженіє пєрвих” (чисельністю близько 22000 дітей)
  • “Орлята Росії” (залучено близько 38000 дітей 1-4 класів)
  • “Юниє севастопольци” (щонайменше 4000 дітей залучені)

Ігри, до яких залучають дітей у позанавчальний час, також носять зовсім не дитячий зміст, а фактично направлені на підготовку дітей до військової служби. Так, у жовтні цього року у Парку «Патріот» відбулася військово-патріотична спортивна гра «Захисники Вітчизни», присвячена святкуванню Дня підрозділів спеціального призначення Збройних сил Російської Федерації. Діти змагались у виявленні та ліквідації «мін», розбирання та складання автоматів АК-74 та АКМ, а також проходили військово-історичну вікторину з тактико-технічних характеристик та назв військової техніки.

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 6
Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 7

Фото з гри «Захисники Вітчизни», жовтень 2024 року

В позаурочний час дітям з 8 років пропонують навчання за курсом з управління безпілотними літальними апаратами, а також відвідувати польовий спортивно-тренувальний комплекс морської та початкової військової підготовки «Захисник Вітчизни» для навчання водолазній справі та управлінню безпілотниками.

Навіть, на перший погляд, звичайний відпочинок в дитячих таборах російська окупаційна влада використовує як майданчик для русифікації та мілітаризації дітей. Наприклад, перебування 500 дітей з ТОТ АР Крим в таборі “Дельфін” на зміні “Школа молодих атаманів” відзначилась мілітаристськими заходами: проводилася всеросійська військово-спортивна гра «Казачій сполох», ГТО та спартакіада – змагання, які направлені на підготовку допризовної “казачої” молоді до служби в армії РФ. Дітей навчали навичкам кульової стрільби, тактичної медицини, фланкування та рубання шашкою. 

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 8

Фото з табору “Дельфін”, серпень 2024 року

В таборі “Польовий”, що входе до складу центру “Артек”, дітей також вчили збирати/розбирати автомати, стріляти в рамках програми “Орден мужності”, яка спрямована на військово-патріотичну підготовку молоді. Навіть музичний фестиваль в цьому таборі включав виступи дітей у військовій формі, виконання патріотичних пісень з репертуару гурту “Любе”.

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 9

Фото з заходів табору “Польовий”, серпень 2024 року

 В Артеці для дітей на постійній основі проводяться зустрічі з учасниками т.зв. СВО, під час яких військовослужбовці РФ розповідають про особистий досвід, знайомлять дітей зі зброєю, популяризують військову службу. Влітку цього року учасники зміни “святкували” день прапора РФ разом із військовими, ймовірно, ПВК “Вагнер”. В жовтні для дітей було організовано зустріч  учасників т.зв. СВО та керівника регіонального виконкому Народного фронту у Криму Алли Вертинської, метою якої була героїзація військовослужбовців РФ, які беруть участь у війні проти України.

Що приховує російська освіта в тимчасово окупованому Криму? - картинка 10

Фото із зустрічі артеківців з бійцями т.зв. СВО, жовтень 2024 року

Детальніше про ці та інші заходи російської пропаганди, а також географію вивезення українських дітей з ТОТ під приводом відпочинку в таборах, читайте в аналітичному звіті “Табори російської пропаганди”: куди і навіщо Росія вивозить дітей з тимчасово окупованих територій.

Зазначене є лише деякими прикладами цілеспрямованого процесу РФ по викоріненню української системи освіти на ТОТ, а інтеграція в освітній простір Росії набирає масштабів. Весь процес навчання та дозвілля молоді на ТОТ носить відверто мілітариський характер, який вдосконалюється з урахуванням досвіду проведення т.зв. СВО та спрямований на побудову нової свідомості молоді: в якій Україна сприймається не Батьківщиною, а ворожою державою, натомість Росія – рідна країна, яку треба захищати.