fbpx
Меморіали для учасників “СВО” у навчальних закладах Криму або як Росія продовжує впливати на свідомість дітей в окупації - картинка 1

Меморіали для учасників “СВО” у навчальних закладах Криму або як Росія продовжує впливати на свідомість дітей в окупації

Меморіа́л — об’єкт або архітектурна, скульптурна споруда, архітектурно-ландшафтний ансамбль в пам’ять про щось або когось, як правило, людину, яка померла або події. 

Меморіальна дошка – це архітектурно-скульптурний твір, призначений для встановлення на фасадах будинків, який створюється з міцних матеріалів (металу, натурального каменю, сплавів бронзи тощо). 

Відкриття меморіалів на тимчасово окупованих територіях АР Крим та міста Севастополя є одним з інструментів, який Росія використовує для переписування історії та створення альтернативної версії подій, в якій підкреслюється роль Росії як визволительки або захисниці. Це також спосіб поступової асиміляції місцевого населення, зокрема і дітей, в російський культурний та історичний контекст: встановлення меморіальних знаків (дошок, стендів, “парт героїв” тощо) пов’язує місцеву історію з російською національною пам’яттю, витісняючи українську ідентичність.

У 2014-2022 роках окупаційна влада так званої Республіки Крим використовувала тему «великої вітчизняної війни» для відкриття меморіальних знаків на честь «героїв Радянського Союзу». А після 24 лютого 2022 року розпочалося їх встановлення “на честь” т.зв. “героїв СВО”: військовослужбовців збройних сил РФ, котрі навчались на ТОТ АР Крим та м. Севастополь, зокрема і тих, які на момент окупації півострова у 2014 році були дітьми, у подальшому навчалися за російськими програмами і перебували під російським ідеологічним впливом, передусім мілітаристським. Різного роду меморіали встановлюються саме в навчальних закладах, де навчались загиблі (здебільшого заклади середньої та неповної вищої освіти: школи і технікуми), для здійснення ідеологічного впливу на нову генерацію кримських школярів. 

У 2023 році ЦГП “Альменда” провела детальне дослідження “Меморіальні дошки як доказ злочинів РФ в Криму”, з метою встановлення зв’язку між політикою мілітаризації, впровадженою РФ в закладах освіти окупованого Криму, і впливом на свідомість дітей, які навчалися і навчаються в умовах окупації. Тема цього аналізу залишається актуальною, оскільки встановлення меморіальних знаків на “честь учасників СВО” триває і в 2024 році, постійно підтримуючи мілітаристську риторику та посилюючи ідеологічний вплив на дітей. Також цей процес слугує виправданням дій РФ по відношенню до України, подаючи їх у світлі героїзму та жертовності, а ці смерті Росія використовує для мотивації інших дітей, які навчаються в навчальних закладах зараз: любити свою “батьківщину”, ненавидіти “ворогів” – Україну та бути готовими померти за Росію, захищаючи її інтереси. 

Нижче наведені лише деякі приклади відкриття протягом 2024 року меморіальних знаків на “честь учасників СВО” на ТОТ АР Крим та м. Севастополь:

Жовтень 2024 року.

  • при підтримці “Єдиної Росії” на фасаді школи №37 м. Севастополь встановлена меморіальна дошка на “честь Героя СВО” Кирила Витоптова. В освітньому закладі вже є “Парта Героя” з його ім’ям.
  • Витоптов Кирило Андрійович, народився 08.07.2001 року, на момент окупації – 12 років.
Меморіали для учасників “СВО” у навчальних закладах Криму або як Росія продовжує впливати на свідомість дітей в окупації - картинка 2
Меморіали для учасників “СВО” у навчальних закладах Криму або як Росія продовжує впливати на свідомість дітей в окупації - картинка 3

Інформаційно: партія РФ «Єдина Росія» спільно з Мінпросвіти, Російським військово-історичним товариством та Російським історичним товариством з 2023 року реалізує проєкт «Обличчя Героїв». В освітніх закладах та на їхніх фасадах розміщують інформацію про “героїв, які увійшли в історію Вітчизни або є видатними людьми нашого часу”.

Меморіали для учасників “СВО” у навчальних закладах Криму або як Росія продовжує впливати на свідомість дітей в окупації - картинка 4
  • в Бахчисарайському коледжі будівництва, архітектури та дизайну відкрили меморіальний стенд на “честь бійців СВО”, які були студентами коледжу: Романа Орлова, Юрія Калініченка, Дмитра Сівченка, Святослава Молчанова, Олександра Бистрова. З них:

Вересень 2024 року. У Сімферопольській школі №18 відкрили дошку Євгену Оксиненку, який загинув у зоні “спеціальної операції”.

Червень 2024 року. Цього місяця на території школи № 13 м. Феодосія відбулася церемонія відкриття меморіальної дошки загиблому учаснику “СВО”  Карсюку Дмитру Олександровичу, 20.08.1990 року народження.

Меморіали для учасників “СВО” у навчальних закладах Криму або як Росія продовжує впливати на свідомість дітей в окупації - картинка 5
Меморіали для учасників “СВО” у навчальних закладах Криму або як Росія продовжує впливати на свідомість дітей в окупації - картинка 6

Травень 2024 року. В “Цвєточненській середній школі” на ТОТ АР Крим 20 травня відбулася урочиста лінійка, присвячена відкриттю меморіальної дошки випускнику школи та  “вірному захиснику вітчизни” Пільгуку Руслану Валерійовичу,  01.09.1985 року народження.  

Як бачимо, на момент окупації більшість із наведених осіб у віці до 23 років (включно), а деякі з них – у віковому діапазоні від 10 до 18 років. Вони повністю відчули на собі політику знищення української ідентичності, мілітаризаії та зросійщення, які активно впроваджувала Російська Федерація та окупаційний уряд Криму протягом останніх 10 років. Особливо цього впливу зазнали діти, які ще навчалися в закладах освіти після окупації Криму у 2014 році. Саме тому діти – і ті, які під впливом російської пропаганди і всупереч правилам і законам окупації були призвані до російської армії за досягнення повноліття, і ті, які зараз наражаються на цей ризик, – є жертвами протиправних практик РФ на окупованому півострові. 

Слід відмітити, що практика відкриття меморіальних дошок з радянськими “героями”на ТОТ АР Крим також продовжується, хоча і в меншій мірі, порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Зокрема, 09.05.2024 року в Ярківській школі відбулося “урочисте відкриття” меморіальної дошки, присвяченої “герою Радянського Союзу” Чупилку Михайлу Купріяновичу. Її встановили на фасаді школи, яка до всього ще й носить його ім’я.