fbpx
Аналітичний звіт “Готовність закладів освіти, на базі яких створено освітні центри, до вступу дітей та молоді з тимчасово окупованих територій” - картинка 1

Аналітичний звіт “Готовність закладів освіти, на базі яких створено освітні центри, до вступу дітей та молоді з тимчасово окупованих територій”

З початку збройної агресії РФ проти України у лютому 2014 року, держава Україна вживала окремих заходів щодо підтримки зв’язків з дітьми та молоддю з ТОТ. Переважно йдеться про прийняття окремих/змін до чинних нормативно-правових документів, які розв’язують питання щодо отримання документів про середню освіту та подальшого продовження навчання в українській системі.

Для забезпечення можливості отримання освіти, насамперед вищої, у 2016 році була створена система освітніх центрів “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”. Завдяки їм абітурієнти з ТОТ мають змогу вступити до закладів освіти через спрощену систему без здачі ЗНО чи, надалі, національного мультипредметного тесту, на підставі освітньої декларації й вступних іспитів. Попередньо вступники з АР Крим та м. Севастополя за спрощеною процедурою могли вступати лише через ОЦ “Крим-Україна”, а вступники з Донецької та Луганської областей – через ОЦ “Донбас-Україна”. У 2020 році МОН почало розширення переліку ОЦ (спочатку були передбачені винятково на базі переміщених ЗВО) та надало можливість абітурієнтам з ТОТ обирати будь-який із них незалежно від найменування освітнього центру. Розширеною була й географія. Попри те, що кожна дитина/молода людина, яка вирішила навчатися в Україні, є надзвичайно цінною – загальна кількість вступників залишається незначною.

У зв’язку з широкомасштабною збройною агресією РФ проти України, питання підтримки зв’язків із дітьми та молоддю, яка знаходиться на ТОТ, набуло нового значення. Через бойові дії, тимчасову окупацію, значна кількість вступників надалі має суттєві труднощі з виїздом. У 2022 році було запроваджено процедуру вступу шляхом проходження дистанційної співбесіди або творчого конкурсу.

З метою оцінки готовності ОЦ до вступної кампанії, покращення доступу до освіти, включаючи інформаційно-комунікаційну складову діяльності ОЦ для збільшення кількості вступників, було здійснено моніторингові візити, результати якого наведено в поданому документі.

Моніторинг здійснювався Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та регіональними координаторами взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за напрямом захисту прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, у закладах освіти, на базі яких створені ОЦ. До проведення моніторингу в окремих закладах освіти долучались представники/ці неурядових організацій, а саме: громадської організації «Центр громадянської просвіти “Альменда”», благодійної організації «Благодійний фонд “Схід-СОС”», громадської організації «Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”».

Наведені результати будуть корисними для використання МОН при формуванні державної політики у сфері забезпечення доступу дітей та молоді з ТОТ до освіти та заходів з підтримки закладів освіти у згаданому питанні; Мінреінтеграції – для підтримки впровадження окремих програм; а також безпосередньо закладам освіти для надання якісних послуг і залучення ширшого кола абітурієнтів.

Додаток 2. ПЕРЕЛІК ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ, В ЯКИХ ЗДІЙСНЮВАВСЯ МОНІТОРИНГ ОСВІТНІХ ЦЕНТРІВ

Цей аналітичний звіт підготовлено Центром громадянської просвіти “Альменда” (ЦГП “Альменда”) та Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Зміцнення громадської довіри (UCBI)”. Вміст цього продукту є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів. Забороняється відтворення та використання будь-якої частини цього звіту у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання чи використання у будь-який інший спосіб без відповідного посилання на оригінальне джерело.