Університетські зміни: Московський університет ім. Баумана та Російський економічний університет імені Г.В. Плеханова
З початком російсько-української війни у 2014 році Російська Федерація на тимчасово окупованих територіях України (далі – ТОТ) почала процес систематичного викорінення української ідентичності. Особливу увагу приділяють роботі з українською молоддю та дітьми, для чого створюються рухи, організації, такі як «Рух перших», мілітаристська «Юнармія», організовуються пропагандиські конкурси, акції, що фінансуються з державного бюджету РФ. А після повномасштабного вторгнення у 2022 році, РФ відкрито розробляє та впроваджує спеціальні освітні програми для українських дітей з метою їх русифікації. Однією з таких є програма «Університетські зміни» (далі – Програма, “Університетські зміни”).
Про реалізацію саме цієї Програми, яка використовується для індоктринації дітей, ми розказуємо в даній серії розслідувань. Наші розслідування направлені на те, щоб показати, що дії Кремля, спрямовані на викорінення української ідентичності та русифікацію дітей з ТОТ, є продуманими, всеохоплюючими та послідовними.
Отже, що ж таке Університетська зміна?
Університетська зміна – короткочасне переміщення дітей старшого шкільного віку з тимчасово окупованих територій (частин Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської та Харківської областей) до закладів вищої освіти Російської Федерації з метою створення умов знищення української ідентичності дітей шляхом участі у культурних, освітніх, пропагандистських, мілітаристських та інших заходах.
Розпочалась Програма за кілька місяців після повномасштабного вторгнення і з червня 2022 року Університетські зміни вже охопили понад 20 тисяч українських дітей віком від 12 до 17 років. Було залучено 81 університет з 47 російських регіонів. Університетські зміни потребували значних коштів і за орієнтовними підрахунками, тільки у 2022 році було витрачено понад 500 млн. рублів (понад 6 млн. доларів). Для реалізації програми Університетські зміни було задіяно Міністерство просвіти РФ, Міністерство науки та вищої освіти РФ, Федеральне агентство по справам молоді (Росмолодь), Російський рух дітей та молоді «Двіженіє пєрвих» і багато регіональних міністерств, департаментів, закладів та організацій, в тому числі й так звані органи управління та заклади на тимчасово окупованих територіях. Проведенням Університетських змін опікувався особисто президент РФ В. Путін і питання їх проведення розглядалися на найвищих рівнях влади країни-окупанта.
Стандартна Університетська зміна триває 10 днів. Програма зміни розробляється російськими закладами вищої освіти та включає інваріантну і варіативну частини, поділені на 6 обов’язкових модулів: освітній, культурно-патріотичний, надпрофесійний, спортивний, екскурсійний, відпочинковий. Обов’язковою умовою програми Університетської зміни є патріотична спрямованість (до Росії). Заклади вищої освіти працюють з дітьми, застосовуючи щодо них психологічне втручання при реалізації програми, спрямованої на формування російської ідентичності та популяризацію російських молодіжних рухів.
Проведення Російською Федерацією Університетських змін протирічить міжнародному праву, зокрема, Конвенції про права дитини 1989 року, статті 49 Женевської Конвенції з захисту цивільних осіб, статті 43 Гаазьких правил.
За задумом організаторів, виконавцями Програми повинні стати провідні університети РФ, серед їх числа опинились і “флагмани” російської науки – Московський державний технічний університет імені Н.Е. Баумана (далі – МДТУ) та Російський економічний університет імені Г.В. Плеханова» (далі – РЕУ).
Університетська зміна: Московський університет ім. Баумана
Офіційна назва – Федеральний державний бюджетний навчальний заклад вищої освіти «Московський державний технічний університет імені Н.Е. Баумана (національний дослідницький університет)»
Місцезнаходження – Російська Федерація, місто Москва, вул. Бауманська 2-а, будинок 5, будова 1
Рік заснування – 1830 р.
Офіційний веб-сайт – https://bmstu.ru
Чисельність студентів – більше 31 000 студентів та аспірантів
Ректор – Гордін Михайло Валерійович (рос. – Гордин Михаил Валерьевич)
Структура – 3 філіала, 19 факультетів, більше 130 кафедр, 23 центри досліджень та розробок
Міжнародна співпраця – більше 100 укладених договорів з такими країнами як Туреччина, Японія, Португалія, ОАЄ, Франція, Фінляндія, Німеччина, Словаччина, Болгарія, Мексика, Латвія, Канада, Італія, Великобританія та інші.
Накладені санкції – 09.06.2022 Україною та 02.11.2023 США
Офіційна назва – Федеральний державний бюджетний навчальний заклад вищої освіти «Російський економічний університет імені Г.В. Плеханова». Офіційний веб-сайт – https://www.rea.ru/
Місцезнаходження – 115054, Російська Федерація, м. Москва, Стрем’яний пров. 36 Рік заснування – 1907
Чисельність студентів – у Московському кампусі РЕУ навчається понад 26 тисяч студентів, штат викладачів – понад 1700 осіб
Ректор – Лобанов Іван Васильович (рос. – Лобанов Иван Васильевич)
Структура – 15 філіалів, 12 факультетів, більше 60 кафедр, центр інновацій, студентський бізнес-інкубатор, центр ситуаційного аналізу та прогнозування економіки Росії
Міжнародна співпраця – заявлена з країнами по всьому світу, зокрема країнами як Болгарія, Боснія та Герцеговина, Бразилія, Німеччина, Данія, Іспанія, Італія, Канада, Австрія, Франція, Нідерланди, Латвія, Аргентина, Португалія, Норвегія, Фінляндія, Бельгія, Хорватія, Чехія, Японія, Естонія, Швейцарія, Словаччина та інші.
Накладені санкції – 19.10.2022 Україною
Що відбувалось на “Університетських змінах” в МДТУ та РЕУ?
МДТУ та РЕУ з 2022 року активно беруть участь в знищенні ідентичності українських дітей, закладаючи в програму “Університетських змін” інформаційно-пропагандистську складову для нав’язування українським дітям приналежності до Росії, всіляко створюючи умови для їх інтеграції в російський освітній та громадський простір, зокрема:
- на базі Московського університету ім. Баумана українським дітям проводились популяризуючі Росію екскурсії, поширювалась символіка РФ у якості сувенірів. РЕУ також не нехтувало можливістю популяризували дітям з ТОТ символіку РФ та СРСР під час екскурсій. На фото діти позують з сувенірною продукцією з гербами РФ та СРСР, кольорами російського прапора.
- В рамках УЗ як в МДТУ, так і в РЕУ проводились дні, присвячені загальноросійському громадсько-державному руху дітей та молоді «Руху перших» (рос. – Общероссийское движение детей и молодёжи «Движение Первых»). Метою вказаних заходів була популяризація вказаного руху та залучення до нього нових членів з числа дітей з ТОТ України. В той час як головними цінностями «Руху перших» є «патріотизм та історична пам’ять», а також т. зв. «Служіння вітчизні» (трактується як “Кожен на своєму місці готує себе до служіння РФ та відповідальності за її майбутнє”). Не випадково на загальноросійський громадсько-державний рух дітей та молоді «Рух перших» 20.09.2023 Канадою було накладено санкції за причетність до підтримуваним Кремлем незаконним і насильницьким масовим переміщенням українських неповнолітніх та російською дезінформацією.
- для дітей з ТОТ Луганської області активістами Плеханівського студентського патріотичного клубу РЕУПАТРІОТ проводився тематичний вечір «Я – громадянин Росії», фактично направлений на заміщення української ідентичності російською. Заняття було присвячене вивченню символів Росії, де особливу увагу було приділено прапору, гімну, гербу, посаді Президента Російської Федерації та Конституції РФ.
- У зверненні до дітей з ТОТ ректор МДТУ М.Гордін відкрито говорить про нав’язування думки дітям про їх приналежність до росіян:
“Ми всіма силами намагалися показати, що ви є частиною нас. Я бажаю вам запам’ятати цю поїздку, як важливу подію у вашому житті.”
Більше того, спостерігається не лише намагання РФ інтегрувати українських дітей у російське суспільство, а й спроби проведення їх мілітаризації з метою формування лояльного ставлення до загарбницьких дій РФ, а також інтерпретацію військових дій на території України відповідно до російської ідеологічної складової: РЕУ для дітей з ТОТ проводив командні ігри, тренінги та спортивні естафети, а також оглядові екскурсії по Москві, включаючи поїздки до «Роскосмосу» та парку «Патріот». Підбір об’єктів відвідування підтверджує переслідування прихованої мети змін: парк «Патріот» був створений у 2014 році згідно наказу міністра оборони РФ С.Шойгу. В парку демонструється техніка всіх видів та рід військ, експозиції на військову тематику, тактичні ігри. В програму розваг у парку «Патріот» було включено: проходження смуги перешкод, катання на міні-танках, метання холодної зброї, стрільба з пневматичної та бойової зброї, військові тренажери-симулятори. В цьому ж парку діє виставка, присвячена так званій СВО (війні РФ проти України), “на якій представлені трофейне озброєння і військова техніка, у тому числі США та інші країни НАТО.
- Особисто ректор РЕУ І.Лобанов зазначає, що заходи, організовані для дітей з ТОТ в рамках Університетських змін, направлені на вивчення історії Росії та Москви зокрема, всі екскурсії та заняття націлені на вивчення культури, традицій та звичаїв Росії.
Про те, що процес перевиховання та зміни ідентичності українських дітей – це цілеспрямована політика держави свідчить залученість до вказаних заходів російських посадовців, які всіляко приділяють увагу підтримці «дітей з нових регіонів Росії».
Зокрема відомо, що на зустрічі у МДТУ з дітьми з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької області був присутній Міністр науки та вищої освіти РФ Валерій Фальков, який особисто презентував пільгові умови вступу до російських вишів для дітей з ТОТ України.
Крім того, заступниця Міністра науки та вищої освіти РФ Ольга Петрова, яка є куратором програми Університетські зміни, в своїй промові акцентувала увагу на перспективах майбутнього українських дітей разом з Росією, розказала про умови вступу в російські ВНЗ, проєкти, які реалізуються в Росії для дітей, в тому числі з ТОТ.
Регулярні візити високопосадовців РФ свідчать про особистий контроль та увагу до проведення Університетських змін.
Мілітариська спрямованість або що окрім навчання відбувається в університетах?
З початком війни РФ проти України у 2014 році, почався відкритий вплив Міністерства оборони РФ на діяльність університетів, а вираз «використання освіти як зброї» отримало реальне втілення у вигляді наукових досліджень та розробок у військовій сфері, залучення студентів до створення винаходів, які в подальшому використовуються на полі бою, а також навчання студентів конкретним військовим спеціальностям.
участь у військово-технічних розробках для потреб Міністерства оборони РФ:
- МДТУ здійснила розробку конструкторської документації на т.зв. “Джихад-машин” для використання у зоні проведення т.зв. СВО. Броньовані автомобілі спроектованих на базі УАЗ “Патріот”, ГАЗ “Соболь” і ГАЗ “Садко”, оснащені кулеметами та протитанковими системами на замовлення уряду Чеченської Республіки.
- Плеханівський університет представив розробку в галузі безпілотних літальних апаратів на виставці в рамках Міжнародного військово-технічного форуму «АРМІЯ-2023». Також університет спільно з «Drone sports global» розробляє освітню програму для підготовки операторів безпілотних авіаційних систем, які цілком ймовірно будуть брати участь і у війні проти України. Більше того, РЕУ укладено угоду з т.зв. ДонНУЕТ ім. Туган-Барановського (університетом, розташованим на ТОТ Донецької області та підпорядкованим окупаційній владі) про створення спільного R&D центру розподіленого виду безпілотних авіасистемроторного і літакового типу.
наукова діяльність у сфері озброєння та підготовка військових спеціалістів:
- за ініціативи міністра оборони РФ Сергія Шойгу створено т.зв. військово-наукові роти, які формуються спільно з військовими частинами військово-повітряних військ зокрема з числа студентів та випускників російських технічних ВНЗ. В 2023 році представники вказаних рот прийняли участь в розробці 28 наукових проєктів та модернізацій в сфері озброєння.
- РЕУ відкрито військовий навчальний центр для Міноборони Росії, на базі якого здійснюється підготовка військових для Збройних сил РФ.
- За замовленням Міністерства оборони РФ за рахунок коштів з державного бюджету РФ, МДТУ здійснює навчання студентів за визначеними спеціальностями за умови підписання студентом контракту на подальшу роботу в структурних підрозділах Міноборони РФ після закінчення навчання, а також можливості укладання контракту про проходження військової служби. МДТУ здійснює підготовку спеціалістів Головного науково-дослідного випробувального центру робототехніки Міністерства оборони Російської Федерації, офіцерів радіотехнічних військ, в тому числі для участі у війні проти України. Зокрема за спеціальностями: «Боєприпаси та підривники», «Матеріалознавство та технології матеріалів», «Мехатроніка та робототехніка», «Навігаційно-балістичне забезпечення застосування космічної техніки», «Наземні транспортно-технологічні засоби».
МДТУ та РЕУ – одні з найбільших навчальних закладів РФ, які є впливовими та авторитетними як в Росії, так і на міжнародному рівні, а здійснювана діяльність є прикладом для наслідування іншими навчальними закладами та науковою спільнотою. Така діяльність, як відкрита підтримка війни в Україні, розробка технологій військового спрямування, підготовка спеціалістів для участі в війні в Україні тощо є загрозливою, відтак університети несуть відповідальність за підтримку чи реалізацію дій чи політики, які підривають чи загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.
Враховуючи всю протиправність дій університетів – індоктринацію, русифікацію українських дітей з ТОТ, наша організація вважає, що є всі підстави для розірвання звʼязків іноземної академічної спільноти з цими університетами. Згідно даних, розміщених на офіційному сайті МДТУ, університет продовжує співпрацю за 113 договорами, укладеними з представниками таких країн як Туреччина, Японія, Португалія, ОАЄ, Франція, Фінляндія, Німеччина, Словаччина, Болгарія, Мексика, Латвія, Канада, Італія, Великобританія та інші. Міжнародна діяльність РЕУ ще ширша – на офіційному сайті заявлені партнерські відносини з представниками по всьому світу. Відтак, вільки повна ізоляція причетних університетів може змусити задуматися про доцільність продовження виконання Путінської Програми “Університетські зміни”.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.