Університетська зміна: Саратовський університет
Окупація Росією українських територій передбачає не тільки встановлення окупаційного режиму та поширення російського законодавства, так званого «приєднання чи визволення», а й поневолення українських громадян, в першу чергу дітей.
Окупанти діють в усіх сферах дитячого життя – від малечі, дошкільнят до випускників шкіл та студентів. При чому Росія не нехтує різними прийомами. На тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ) створюються та діють різні дитячі та молодіжні організації, такі як «Двіженіє пєрвих» та мілітаристська «Юнармія», витрачаються мільйони рублів на різноманітні гранти, проводяться пропагандистські акції в школах та дитячих садочках. Разом з тим окупанти жорстко переслідують дітей за наявність українського контенту в гаджетах, відсутність підтримки російських пропагандистських акцій.
Російська Федерація використовує різні шляхи впливу на дітей, застосовуючи методи «батога та пряника» – від тиску на дітей до прямого фізичного знищення, від виплат грошей та надання грантів до організації дитячого відпочинку в різних формах. Одним з таких шляхів впливу стала Програма “Університетські зміни”.
В цій серії розслідувань ми хочемо розповісти про те як російські університети впроваджують Програму, що індоктринує наших дітей. Ці розслідування направлені на те, щоб показати, що дії Кремля спрямовані на викорінення української ідентичності дітей з ТОТ, їх русифікацію є продуманими, всеохоплюючими та послідовними.
Отже, що ж таке Університетська зміна?
Університетська зміна – короткочасне переміщення дітей старшого шкільного віку з тимчасово окупованих територій (частин Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської та Харківської областей) до закладів вищої освіти Російської Федерації з метою створення умов знищення української ідентичності дітей шляхом участі у культурних, освітніх, пропагандистських, мілітаристських та інших заходах.
Проведення Російською Федерацією Університетських змін протирічить міжнародному праву, а саме Конвенції про права дитини, Женевській Конвенції з захисту цивільних осіб та іншим документам.
Через декілька місяців після початку повномасштабного вторгнення Росія почала вивозити дітей. З червня 2022 року Університетські зміни охопили понад 20 тисяч українських дітей, віком від 12 до 17 років. Було залучено 81 університет у 47 російських регіонах. Університетські зміни потребували значних коштів і за підрахунками тільки у 2022 році було витрачено понад 500 млн. рублів (понад 6 млн. доларів). Для реалізації програми Університетські зміни було задіяно Міністерство просвіти РФ, Міністерство науки та вищої освіти РФ, Федеральне агентство по справам молоді (Росмолодь), Російський рух дітей та молоді «Двіженіє пєрвих» і багато регіональних міністерств, департаментів, закладів та організацій, в тому числі й так звані органи управління та заклади на тимчасово окупованих територіях. Проведенням Університетських змін опікувався особисто В. Путін і питання їх проведення розглядалися на найвищих рівнях влади країни-окупанта.
Стандартна Універсальна зміна триває 10 днів. Програма зміни включає інваріантну та варіативні частини, та поділена на 6 обов’язкових модулів: освітній, культурно-патріотичний, надпрофесійний, спортивний, екскурсійний, відпочинковий. Обов’язковою умовою програми Універсальної зміни є патріотична спрямованість. Також згідно з умовами Програми, російські заклади вищої освіти працюють з дітьми, застосовуючи щодо них психологічне втручання і реалізуючи програму, спрямовану на формування російської ідентичності та популяризуючи російські молодіжні рухи.
Окрім того дітей з України використовують і задля пропагандистських акцій в Росії. Яскравим прикладом залучення українських дітей в російській пропагандистській дії став Саратовський національний дослідницький університет, коли дітей виставили на головну сцену Саратова під час так званого «Дня воссоєдінєнія».
Університетська зміна: Саратовський національний дослідницький університет
Саратовський національний дослідницький університет імені М.Г.Чернишевського (рос. Саратовский национальный исследовательский государственный университет имени Н. Г. Чернышевского – https://www.sgu.ru/) є одним з 81 російських закладів вищої освіти, які приймали Університетські зміни у 2023 році.
Цей заклад приклад поширеного в Росії процесу гігантоманії, коли відбувається поглинання закладів вищої освіти одним закладом. Так і до СНДУ ще у 1998 р. були включени педагогічні інститути та коледжі і на 2023 рік він складається з 13 факультетів, 8 освітніх інститутів, 3 коледжів. В університеті понад 1700 викладачів навчає біля 27 тисяч студентів та аспірантів
Очолює Саратовський національний дослідницький університет імені М. Г. Чернишевського доктор географічних наук, професор, ректор Олексій Чумаченко, який знаходиться під українськими санкціями та занесений до «Списку Путіна» Форумом вільної Росії.
26 вересня 2023 р. 48 старшокласників віком від 14 до 17 років з міст Донецьк та Маріуполь тимчасово окупованої Донецької області привезли до Саратова та оселили в університетському таборі «Берізка». Університетську зміну, яка тривала до 5 жовтня назвали «Педагоги майбутнього».
Діти отримали світшоти синього кольору з логотипами та брендовану університетську продукцію. Відкриття Університетської зміни відбулося традиційно для російської системи – підняття російського прапору, виконання гімну Росії та виступ «високих» гостей – представників керівництва області та університету, обласного «Руху перших».
Під час Університетської зміни в Саратові українські діти пройшли всі етапи стандартної зміни:
- познайомилися з організацією «Рух перших»;
- брали участь у “соціально-корисний” акції «Добра справа Перших» та грі «Реалізуй соціальний проект»;
- висадили саджанці в таборі «Берізка»;
- разом зі студентами та керівництвом університету відвідали мітинг-концерт до так званої «річниці возз’єднання Донбасу та Новоросії», який відбувся на Театральній площі Саратова в рамках свята «Ваш дом – Росія», і всі 48 дітей були запрошені на сцену. Під час концерту були виконані патріотичні пісні “Ми”, “Прапор Росії”, “З чого починається Батьківщина”, “Росія моя”, “Від Волги до Єнісея”, “Росія, вперед!” та інші музичні композиції під музику оркестру Саратовського військового ордена Жукова Червонопрапорного інституту військ національної гвардії Росії;
- відвідали виставку, яку організував Навчальний центр бойового застосування артилерії, де було представлено 10 одиниць військової техніки, різні моделі стрілецької зброї;
- зустрілися з представниками регіонального штабу проекту «#МЫВМЕСТЕ», які розповіли про основні напрями роботи штабу в умовах СВО (опіка, гуманітарні збори, допомога сім’ям мобілізованих, психологічна допомога та багато інших способів підтримки) та запропонував дітям приєднуватися до проекту;
- відвідали оглядову екскурсію по Саратову та Парку підкорювачів космосу імені Ю. Гагаріна;
- переглянули прем’єрний показ вистави «Денискіни оповідання» у ТЮГу;
- познайомились із виставкою «Правління династії Романових» у музеї «Росія – моя історія»;
- відвідали 3 музеї Саратовського університету;
- познайомилися із саратівським поетом, письменником, членом Російської спілки письменників Л.М. Негматовим, який поділився своїми ідеями про питання релігії, мистецтва, роботи та творчості;
- зустрілися зі студентським активом, які розповіли про те, які можливості чекають на них при вступі до університету;
- відвідали різні факультети, кафедри та лабораторії університету;
- побували в Театрі драми імені Слонова, парку Перемоги на Соколовій горі, набережній Космонавтів, Кумисної галявини, місця приземлення Гагаріна.
На те, яку увагу приділяють Університетським змінам вказує зустріч з губернатором Саратовської області Р. Бусаргіним, який крім розповіді про край запросив школярів із Донбасу на навчання до Саратова. Також відбулася ще одна зустріч – для дітей з окупованої Донецької області був проведений телеміст з заступником міністра науки та вищої освіти РФ О.В. Петровий.
Підсумовуючи потрібно зазначити, що в Саратові українські діти пройшли всі кола пропагандистського турне – їх водили по університету, їм показували цікаві на думку окупанта речі, їх розважали – але все це проходило в руслі створення умов для подальшого знищення української ідентичності та поширення російських наративів.
В наші дні представники Саратівського університету продовжують активно жити в країні-агресорці, напряму підтримуючи війну (починаючи від заходів на підтримку так званої “СВО” – надання матеріальної підтримки, культурні та пропагандистські заходи, до дій, направлених на знищення української ідентичності у дітей). Окрім того університет продовжує підтримувати академічні звʼязки з європейськими університетами (для цього був створений окремий відділ, яким керує проректор та діє Інститут міжнародних відносин).
Враховуючи всю протиправність дій університетів – індоктринацію, русифікацію українських дітей з ТОТ, наша організація вважає, що є всі підстави для розірвання звʼязків іноземної академічної спільноти з цим університетом та всіма його представниками.
Тільки повна ізоляція цього університету може змусити задуматися про доцільність продовження виконання Путінської Програми “Університетські зміни”.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.