Публічне обговорення «Щоденник 9-ти місяців війни: зруйноване дитинство» та презентація аналітичного огляду
Росія вже більше 9 місяці вчиняє злочини проти українських дітей. За міжнародним правом ці злочини прийнято розглядати, як 6 серйозних порушень проти дітей під час збройних конфліктів, які зазначені в Резолюціях Радбезу ООН. Проте сьогодні чітко зрозуміло, що держава-агресор здійснює ще один не виділений в міжнародно-правовій спільності злочин – це знищення ідентичності.
29 грудня в прес-центрі Інтерфакс-Україна відбулось публічне обговорення правозахисників та представника Офісу ГПУ «Щоденник 9-ти місяців війни: зруйноване дитинство» щодо шести серйозних порушень Росії проти українських дітей, які вона здійснила протягом 9 місяців повномасштабного вторгнення. Окремо було розглянуто питання виокремлення такого злочину, як знищення ідентичності.
«Ми вважаємо, що зараз в 21 столітті треба додати сьоме серйозне порушення проти дітей, які зазначені в Резолюціях Радбезу ООН – знищення ідентичності дітей, які залишаються на окупованих територіях. І це не лише виклик для України, це виклик майже до всіх збройних конфліктів» – зазначила Валентина Потапова, голова ГО Центру громадянської просвіти «Альменда».
Юлія Усенко, начальник Департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству підтвердила важливість виокремлення злочину Росії – знищення української ідентичності. Проте зазначила, що по цьому питанню є складнощі в міжнародно-правовій кваліфікації, але органи прокуратури вже документують порушення щодо нав’язування російської освіти дітям на окупованих територіях, насадження російської культури, що і призводить до знищення їх української ідентичності.
«З початку повномасштабного вторгнення Офіс ГПУ від перших днів почав документування воєнних злочинів, виокремлюючи дітей. В нагоді нам стала Резолюція Радбезу ООН, в контексті 6 серйозних порушень, по яким ми умовно і групуємо злочини проти дітей. На сьогоднішній день відкрито майже 2 400 кримінальних проваджень, які стосуються саме вчинення воєнних злочинів щодо дітей» – розповіла Юлія Усенко. А також наголосила, що в одному провадженні може бути більше ніж одна дитина.
Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру прав людини, у своєму виступі зосередила увагу на одному із злочинів який вчиняє РФ, а саме передачу дітей з однієї захищеної групи в іншу, що є нічим іншим як злочином геноциду.
«Я хочу згадати дівчинку Сашу, якій дзвонив російський президент і яку «кинули» в обійми російського діда морозу на святкуванні Нового Року. Коли дівчинка заспівала українську пісню, її перебили і сказали: «а теперь вместе – в лесу родилась елочка».
За словами Катерини, цей приклад показує, що питання не лише в усиновлені, а й в знищенні ідентичності українських дітей, які через певний час не будуть асоціювати себе з українською нацією.
Під час заходу Валентина Потапова, голова ГО ЦГП «Альменда» презентувала аналітичний огляд організації “«Шість+» серйозних порушень проти дітей: виклики та наслідки 9 місяців російсько-української війни 2022”, в якому зібрані факти та дані щодо порушень Росії проти дітей. Окремо в огляді виділено сьоме порушення – знищення української ідентичності.
Серед іншого звіт базується на інтерв’ю з батьками, вчителями та дітьми, які через війну змушені були виїхати з окупованих територій. Окремо про інформацію, яка була отримана під час інтерв’ю розповів Олег Охредько, аналітик ГО ЦГП «Альменда». Детальне у відео за посиланням: https://youtu.be/w2gPMtl04QM
Тож безперечно можна дійти до висновку, що сьогодні Росія здійснює ще один злочин, який на жаль не виділяє та уникає міжнародно-правова спільнота – це знищення української ідентичності у дітей, яких вивозять не територію Росії, у дітей, які залишаються на окупованих територіях.
Чи почують нас? Будемо кричати ще голосніше, щоб не довелось наступного року підводити подібні сумні підсумки року як зараз.
Дивіться відео з пресконференції за посиланням