Семимильними кроками до тоталітаризму в Росії — Олег Охредько, експерт, аналітик ЦГП «Альменда».
У росії держава уніфікує практично весь освітній простір, який передбачає тільки одну думку.
Уніфікація (від. лат. unus – один, лат. facio – роблю; об’єднання) –
Вікіпедія
приведення до одноманітності, до єдиної форми або системи.
14 вересня 2022 року державна дума росії прийняла в третьому читанні Законопроєкт № 192680-8 «Про внесення змін до федерального закону «Про освіту в російській федерації» та статтю 1 федерального закону «Про обов’язкові вимоги до російської федерації» (у частині запровадження федеральних основних загальноосвітніх програм).
Хоча і було багато доповідачів, проте ця подія пройшла непомітна як для російського, так і для світового суспільства.
Але цей крок на практиці свідчить про остаточне формування тоталітарного режиму в російській федерації.
Що ж пропонує законопроєкт? Сам по собі це документ не дуже великий і передбачає наступне:
- федеральні основні загальноосвітні програми розроблятиме Міносвіти;
- програми будуть затверджені до 1 березня 2023 року, а школи перейдуть на них до 1 вересня 2023 року;
- школи можуть і самі розробляти власні освітні програми, але їх зміст та результати повинні бути не нижчими від тих, що зазначені у федеральних програмах;
- Міносвіти робитиме держзамовлення на розробку підручників та посібників та затверджуватиме авторський колектив, а виняткові права на підручники належатимуть державі;
Також обов’язковими стануть федеральні робочі програми у початковій школі з:
- російської мови;
- літературного читання;
- навколишнього світу.
У середній та старшій школі обов’язковими стануть федеральні робочі програми з:
- російської мови;
- російської літератури;
- історії;
- суспільствознавства;
- географії;
- ОБЖ.
Окрім того, законопроєкт запроваджує обов’язкові для виконання федеральну робочу програму виховання та федеральний календарний план виховної роботи.
Як заявляли розробники, нововведення дозволять «створити в країні єдиний освітній простір, коли будь-який школяр, де б він не проживав, отримує якісну базову освіту – «золотий стандарт» освіти».
Швидкість, з якою був прийнятий законопроєкт, і його втілення в життя вказує на той «поспіх», з яким путінська влада будує тоталітарну державу. Адже цей 2022/23 навчальний рік російська освіта починала багатоваріантними підходами, наприклад, з історії було п’ять комплектів підручників, і раптом за рік все змінюється, і держава уніфікує практично весь освітній простір, який передбачає тільки одну думку і не дозволяє «коливатися» навіть у дозволених рамках.
Система уніфікації в освіті притаманна всім тоталітарним державам – як-то нацистська Німеччина чи комуністичний Радянський Союз.
Російська федерація теж рухалася таким шляхом, поступово скорочуючи кількість варіантів, проте повномасштабне вторгнення у лютому 2022 року примусило путінський режим терміново «закручувати гайки» в усіх сферах, і особливо в роботі з дітьми.
Посилена мілітаризація освіти, створення єдиної дитячо-юнацької організації, уніфікація освітнього та виховного процесу, запровадження карної відповідальності для дітей – все це вказує на побудову жорсткого тоталітарного режиму.
Саме такий режим і пробують запровадити російські окупанти на українських землях.
P.S. Саме процес скорочення варіативності викладанні шляхом скорочення кількості програм та підручників можливо зараз побачити і в деяких європейських країнах, які не завжди дотримуються цінностей демократії.