fbpx
Правовий нігілізм  освітніх чиновників та чиновниць - картинка 1

Правовий нігілізм освітніх чиновників та чиновниць

Нігілізм (від лат. nihil — «ніщо») — світоглядна 
позиція, суть якої, у ширшому значенні, полягає у 
ставленні до будь-якої речі або людини як до ніщо, а 
у вужчому значенні — у запереченні існування
 об’єктивної основи для визнання, моралі або 
суспільного порядку.

Освітні (та не тільки) чиновники та чиновниці дуже полюбляють посилатися на закони, при чому це характерно не тільки для України, а для всього світу. Проте дуже часто бюрократія використовує законодавчі документи там, де це їй вигідно, особливо це стосується країн пострадянського простору, в тому числі це відноситься і до України. 

В цьому році вже в сьомий раз проходить вступна кампанія після окупації Криму Російською Федерацією. За цей час приймалися закони, положення, інструкції та інші документи, які стосуються вступу до вищих навчальних закладів випускників та випускниць навчальних закладів тимчасово окупованого Криму. Проте освітні чиновники та чиновниці доволі вільно користуються всією базою прийнятих законодавчих актів, посилаючись на ті чи інші, коли потрібно і «забуваючи» де які з них. Що ж було характерно для цієї вступної кампанії? Отже …

В першій декаді травня МОН опубліковано список вищих навчальних закладів (хоча Наказ вийшов ще у березні), на базі яких будуть діяти Освітні центри «Крим – Україна». У порівнянні з минулим роком він суттєво збільшився – з 34 до 88. Ще одним позитивним кроком стало те, що вперше за часи окупації до вишів, які чекають вступників та вступниць з тимчасово окупованого Криму  окрім ВНЗ, підпорядкованих МОН, додались ще уповноважені заклади вищої та фахової передвищої освіти підпорядковані Міністерству охорони здоров’я (4 заклади), Міністерству культури та інформаційної політики (4 заклади) та навіть Міністерству внутрішніх справ (3 заклади) (хоча важко уявити про систему перевірки, яка повинна бути в органах поліції) (Додаток №1). Проте як раз в цьому і проявляється нігілізм чиновників та чиновниць, в тому числі й освітніх.  У травні 2017 року до Закону «Про вищу освіту» були внесені зміни (частину третю статті 44 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2026-VIII від 16.05.2017): 

Для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які отримали документ про загальну середню освіту, прийом на навчання до одного з уповноважених закладів вищої освіти, розташованих на території інших регіонів України, у тому числі на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей, здійснюється на конкурсній основі за результатами вступних випробувань у межах установлених квот прийому до закладів вищої освіти (наукових установ) України.

То б то Закон визначає, що у всіх вищих навчальних закладах Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей будуть діяти Освітні центри «Крим – Україна», проте з часу прийняття змін до Закону відбувається «тягнучка» у цьому питанню з освітньою бюрократією з усіх відповідних міністерств. Ректори вищих навчальних закладів, які находяться у сфері Міністерства охорони здоров’я України (Запорізький державний медичний університет (ЗДМУ), Одеський національний медичний університет (ОНМУ)) готові розпочати прийом дітей з тимчасово окупованого Криму, але посилаються на міністерства, в свою чергу чиновники та чиновниці надають відписки. І ось в запропонованому списку є медичні виші Києва та Львова, а з Херсона та Одеси, які знаходяться поряд з анексованим півостровом, не має.

Окрім того, в опублікованому списку можливо побачити як вищі навчальні заклади ІІІ-IV рівня, так і виші І-ІІ рівнів (то б то коледжі). Проте жодного коледжу з Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей не має, а це понад 20 коледжів (Додаток №2)

Ще одне питання, яке не тільки турбує випускників з тимчасово окупованого Криму, а й дає можливість поширювати певні міфи про Україну переходить з року в рік, а саме питання військово обліку. Серед кримчан активно поширюються чутки про те, що як тільки хлопці потраплять на материкову частину України, то їх «заберуть» до армії. І щороку в Умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти України (і в цьому році теж – Наказ “Про затвердження Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році” від 11.10.2019 № 1285 та Зміни до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році від 04.05.2020 № 591) в переліку документів, які всупник повинен особисто пред’явити є «військово-обліковий документ для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством)» (п.7 Частини VI. Порядок прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до закладів вищої освіти).  Спроба дізнатися що ж це за «випадки, передбачені законодавством» не дає результату. Освітні чиновники та чиновниці пояснюють, що це питання вирішується в «ручному режимі» і щороку Міністерство освіти та науки України надсилає лист, в якому зазначає, що вступники з тимчасово окупованого Криму не повинні подавати ці документи.

І на останнє ще один приклад. Відповідно Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Ст.9 п. 3. «Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків». Проте Приймальна комісія Таврійського Національного університету ім. Вернадського (Київ) вимагає у всутпників та всутпниць  «документ про базову (9 класів) та повну (11 класів) загальну середню освіту, отриманий на тимчасово окупованій території України». І вже котрий рік залишається без відповіді питання «Хто ж повинен слідкувати за виконанням законодавства?»

Олег Охредько,
експерт-аналітик ЦГП “Альменда”

Додаток 1

Перелік уповноважених закладів вищої та фахової передвищої освіти підпорядкованих Міністерству культури та інформаційної політики

            Львівська національна академія мистецтв 

•          Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової 

•          Харківська державна академія культури

•          Харківський національний університет мистецтв імені І. П. Котляревського

Перелік уповноважених закладів вищої та фахової передвищої освіти підпорядкованих Міністерству охорони здоров’я

•          Національний медичний університет імені О.О. Богомольця

•          Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

•          Державний заклад “Луганський державний медичний університет”

•          Донецький національний медичний університет

Перелік уповноважених закладів вищої та фахової передвищої освіти підпорядкованих Міністерству внутрішніх справ

•          Донецький юридичний інститут МВС України

•          Луганський державний університет внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка

•          Одеський державний університет внутрішніх справ

Додаток №2

Херсонська область

1.         Бериславський педагогічний коледж

2.         Каховський державний агротехнічний коледж

3.         Новокаховський політехнічний коледж

4.         Новокаховський приладобудівний технікум

5.         Херсонський кооперативний економіко-правовий коледж

Миколаївська область

6.         Коледж преси та телебачення (Миколаїв)

7.         Миколаївський державний коледж економіки та харчових технологій

8.         Миколаївський муніципальний академічний коледж

9.         Миколаївський політехнічний коледж

10.       Миколаївський технікум залізничного транспорту імені академіка В.М. Образцова

Запорізька область

11.       Дніпрорудненський індустріальний технікум

12.       Запорізький авіаційний коледж ім. О. Г. Івченка

13.       Запорізький будівничий коледж

14.       Запорізький гуманітарний коледж

15.       Запорізький педагогічний коледж

16.       Мелітопольський промислово-економічний коледж

Одеська область

17.       Білгород-Дністровский економіко-правовий коледж

18.       Білгород-Дністровський державний аграрний технікум

19.       Білгород-Дністровський морський рибопромисловий технікум Керченського державного морського технологічного університету

20.       Ізмаїльський технікум економіки і права

21.       Ізмаїльський технікум механізації та електрифікації сільського господарства

22.       Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу

23.       Одеський коледж транспортних технологій