Кримська освіта кольору хакі
Дети спрашивают: «А умирать не страшно?»
Ребенок отвечает: «Это не важно.
Важно, что мы победили!»
З відео «9 мая. Социальная реклама»
Початок нового навчального року в тимчасово окупованому Криму продемонстрував подальше посилення курсу на «мілітаризацію» освітнього поля. При чому цей рух відбувається як через державні структури (в основному школи), так і через так звані «громадські» організації (молодіжні, спортивні, «козацькі» тощо).
З початком окупації в школах анексованого Криму почали створювати «спеціалізовані» класи з мілітаристським навантаженням. На початок цього навчального року, зі слів очильниці окупаційного Міністерства освіти Криму Наталі Гончарової «в Крыму функционируют 1 казачий класс (школа №10 г. Симферополя) и 12 кадетских классов». В цих класах все направлене на формування певного напрямку – форма, предмети, викладачі, діяльність – формують у дітей однобокий погляд на дійсність в напрямку «путінської» Росії.
З вересня цього року запрацював ще один «спеціалізований» клас, але він має свої особливості – це кадетський клас Слідчого Комітету Росії. Сучасні «чекісти» впевнено крокують шляхом ВЧК– ОГПУ – НКВД, які проводили «педагогічні» експерименти у власних навчальних закладах. Мабуть не дарма «слідчий» кадетський клас відкрився у Симферопольській школі-ліцеї №3 ім. А.Макаренко (відомий радянський педагог А.С.Макаренко створював свою методику в дитячій трудовій комуні Об’єднаного державного політичного управління при РНК СРСР (ОДПУ (рос. ОГПУ – політична спецслужба). На відкритті класу були присутні Керівник так званого Головного слідчого управління Слідчого комітету Російської Федерації по Республіці Крим Михайло Назаров і заступник керівника відділу навчальної роботи «управління навчальної та виховної роботи СК РФ» Ігор Карташов, які підкреслили важливість такої справи. 36 маленьких кримчан (18 юнаків та 18 дівчат), одягнені у спеціально пошиту форму зробили свої перші, поки ще не усвідомлені кроки у велетенській машині тоталітарної країни. Відкриття спеціалізованого класу не перші кроки СКР – в цьому році в дитячому таборі «Артек» відбулось декілька «спеціалізованих» змін – «Юний слідчий». Під час літнього «відпочинку» було виділено по 40 годин професійної практичної підготовки, які проводили фахівці Слідчого Комітету Росії.
Ще одним напрямком мілітаризації освіти стають різні змагання. Початок цього навчального року ознаменувався помпезними змаганнями. 8 вересня в Севастополі на території одного з кластерів майбутнього «Патріот» відбулися військово-спортивні ігри. В змаганнях взяли участь 50 команд з шкіл Севастополя, Криму та табору «Артек». Діти долали смугу перешкод, виконували нормативи «Готов к труду и обороне». А після змагань, за традицією, були виступи військових з показовими діями.
Окрім участі державних освітніх закладів в формуванні певних «мілітаризованих» поглядів країна-окупант активно використовує громадські організації, які ж сама і створює. Таким прикладом є Всеросійський дитячо-юнацький військово-патріотичний рух «Юнармія». Створена у жовтні 2015 року за ініціативою міністра оборони Росії Сергія Шойгу, «Юнармія» з 1 вересня 2016 року почала свою діяльність в окупованому Криму. Перший прийом до лав «Юнармії» відбувався з величезною помпезністю за підтримки всього окупаційного міського керівництва. Тисячу юнаків, після показових виступів морських піхотинців, отримали значки юнармійців від курсантів морського училища. А на площі була розгорнута виставка військової техніки. З того часу юнармійський рух тільки поширюється. Кримське відділення «Юнармії» створено за підтримки «Міністерства освіти», державної бюджетної установи РК «Кримпатріотцентр», Громадської палати РК, «Народного ополчення Республіки Крим», Сімферопольської міської Спілки ветеранів війни, праці та військової служби, Кримського регіонального відділення ДОСААФ, військового комісаріату Республіки Крим. За наказом севастопольського очільника загони «Юнармії» були створені в усіх закладах освіти м. Севастополь. Схожа ситуація відбувається по всьому окупованому Криму. А з 2018 року на півстрові почне працювати цілорічний підлітковий «Табір героїв» військово-патріотичного руху «Юнармія» Міноборони РФ.
На завершення коротка інформація про дитячо-юнацькі організації тоталітарних держав:
Нацистська Німеччина. Гітлерюгенд — молодіжна нацистська воєнізована організація, головний кадровий резерв НСДАП. Приналежність молоді Німеччини до «Гітлер’югенду» була обов’язковою.
Радянський Союз. Піонерський рух (піонерія) — рух дитячих комуністичних організацій в СРСР та інших країнах. Створений за зразком скаутського руху, піонерський рух відрізнявся від нього за суттєвими аспектами: система мала всеосяжний державний характер і ставила собі на меті ідеологічну індоктринацію дітей та їхнє виховання як громадян, цілковито відданих комуністичній партії та радянській державі.
Фашистська Італія. Балілла (італ. Opera Nazionale Balilla, ONB) – фашистська молодіжна організація, що існувала в Італії. «Балліла» використовувалася не тільки для фізичного та духовного, але й для початкового військового, професійного та технічного освіти. Реальним завданням ОНБ була формування “фашистів завтрашнього дня”.
Олег Охредько,
експерт з освітніх питань ЦГП “Альменда”