fbpx
Бардак - картинка 1

Бардак

Бардак – запозичення з французької мови (через російське і через польське посередництво); від фр. bordel «публічний дім» – безлад, плутанина, розвал

На жаль, як і передбачалося (дивись статтю «Підводні каміння» або Рифи вступної кампанії для дітей з окупованого Криму»), вступна кампанія 2020 року для дітей з тимчасово окупованих територій проходить в складній ситуації, яка обумовлена як об’єктивними, так і суб’єктивними факторами. До перших факторів відносяться пандемія, політична та економічна криза та інші фактори, які не залежать від нас, а от другі – це вже те, що безпосередньо залежить від нашої держави, а от тут повна «нерозберіха», повний бардак. От же …

3 липня 2020 року Верховна Рада України розглядає законопроєкт, поданий Президентом України як невідкладний і приймає його в першому. А потім і взагалі в цілому. Навколо цього законопроєкту вирували баталії, як у залі Верховної Ради, так і на телебаченні, в газетах та журналах, ну і зрозуміло що найбільшого накалу  досягли суперечки у соціальних мережах. Що ж це за такий документ, а це Закон України (вже прийнятий) «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей». Відповідно цього закону для дітей з тимчасово окупованих територій «прийом на навчання до закладів вищої освіти здійснюється у межах установлених квот прийому до закладів вищої освіти України», окрім того вони повинні мати документ про повну загальну середню освіту, зрозуміло українського зразка, адже відповідно українського законодавства жоден документ з окупованих територій не визнається. 

Проте Закон це тільки проголошення певної норми і для його виконання відповідні державні органи розробляють необхідні нормативні документи. Так для дітей з тимчасово окупованого Криму ще 5 років тому був прийнятий Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Наказ Міністерства освіти і науки України 24.05.2016  № 560) в якому передбачалася система вступу до українських ВНЗ через складання трьох іспитів (українська мова та історія України для отримання атестату та профільний іспит для вступу до ВНЗ). Окрім того цей документ та ще один – Умови вступу для здобуття вищої освіти (приймається щороку) визначили і кількість гарантованих місць – так звану Квоту-2 у розмірі 20% від загальної кількості бюджетних місць. Тому і у прийнятому 3 липня Законі у Прикінцевих положеннях визначалося: «2. Кабінету Міністрів України протягом двох тижнів з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими державними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом».

Не зважаючи на терміновість Президент підписує закон через тиждень після його прийняття, то б то 10 липня. От же через 2 тижні повинна бути готова відповідна нормативно-правова база для втілення цього закону у життя. І що ми маємо?

На сайті Верховної Ради України внесені зміни до Закону про вищу освітувідповідно прийнято закону від 3 липня і … все. Більше жодного документу, який би регулював реалізацію змін до Закону про вищу освіти знайти не можливо (інформація на 1 серпня 2020 року). А діяльність сотень вищих навчальних закладів, тисяч дітей з тимчасово окупованих територій. Практично приймальні комісії починають використовувати Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Наказ Міністерства освіти і науки України 24.05.2016  № 560 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 483 від 08.04.2020) (далі – Порядок).

 Проте перше, і мабуть, основне питання на сьогодні – це коли розпочинаються вступні іспити, адже відповідно вищезазначеного Порядку дітям з тимчасово окупованих територій потрібно отримати документ про середню освіту, а для цього скласти два іспити – історію України та українську мову. Це можливо зробити у школах, які закріплені за Освітніми центрами «Крим – Україна» чи «Донбас – Україна» (список є на сайті МОН), які почали працювати ще з червня місяця. А от профільний, фаховий іспит потрібно скласти у певні терміни і тут починається отой бардак:

Таким чином дітям з тимчасово окупованого Криму важко розібратися в тому бардаку, який зараз існує в полі вступної кампанії, тим паче, що отримати точну інформацію практично неможливо через її відсутність. От же підбиваючи підсумки потрібно зазначити, що бюрократичний апарат української держави не справився із своїми обов’язками та не забезпечив необхідного виконання законодавство, практично зриваючи вступну кампанію для дітей з тимчасово окупованого Криму.

Олег Охредько, експерт з освітніх питань ЦГП «Альменда»

Стаття підготовлена для ІА "Голос Криму"