fbpx
Звійтесь або новий монстр Росії - картинка 1

Звійтесь або новий монстр Росії

19 травня 1922 року II Всеросійської конференції РКСМ ухвалила резолюцію «Дитячий рух», створивши організацію, яка пізніше стала називатися Всесоюзною піонерською організацією імені В. І. Лєніна

Звійтесь або новий монстр Росії - картинка 2
Емблема фашистської молодіжної організації в Італії

Всі тоталітарні режими прагнуть контролю, повного контролю, тобто абсолютного контролю за населенням. Для цього створюється безліч різних організацій – від репресивних (наприклад ВКЧК-ОГПУ-НКВД-КГБ у Радянській державі або гестапо чи СД у нацистській Німеччині) до так званих громадських (політичні партії – КПРС або НСДАП, профспілки та інші). І зрозуміло, тоталітарна влада не обходить стороною дітей, адже це найкращий «матеріал» для створення часто фанатично відданих прихильників влади. Так у фашистській Італії була створена молодіжна організація «Баліла», а у нацистській Німеччині для хлопців існувала  молодіжна організація НСДАП – «Гітлерюгенд», для дівчат – Союз німецьких дівчат. При чому невдовзі після виникнення дитячі та молодіжні організації тоталітарних держав часто стають обов’язковими (1 грудня 1936 року, після прийняття «Закону про гітлерюгенду», а потім 25 березня 1939 року — після прийняття «Молодіжного службового обов’язку», формально добровільна участь німецької молоді в нацистських молодіжних організаціях стала обов’язковою).

Звійтесь або новий монстр Росії - картинка 3
Значок жовтенят – молодшої групи піонерської організації Радянського Союзу

Проте «якнайдалі» пішов Радянський Союз, який за роки вибудував чітку систему дитячих та молодіжних організацій (жовтенята (молодша школа) –  піонери (середня школа) – ВЛКСМ/комсомол (старша школа, професійна та вища школа). Радянський дитячо-молодіжний рух дійсно був всеосяжним. Так у піонерській організації перебувало близько 23 мільйонів дітей, а у комсомолі – понад 42 мільйонів юнаків та дівчат.

Розпад Радянського Союзу призвів до зникнення масових дитячих та молодіжних організацій. Вакуум почали заповнювати різні спортивні, просвітницькі, розважальні організації, які часто використовували стару радянську символіку та назви. Проте вони не стали масовими і у них не було державної підтримки.

Становлення тоталітарної Росії потребувало нових підходів до роботи з дітьми та молоддю. Особливо це стало «необхідно» після нападу путінської Росії на Україну у 2014 році. І з цим не забарилися. У 2015-2016 роках в Російській Федерації виникає дві дитячо-молодіжні організації під патронатом держави – Юнармія та Російський рух школярів:

Звійтесь або новий монстр Росії - картинка 4
Нагрудний значок юнармійців
  • Юнармія — всеросійський дитячо-юнаький військово-патріотичний громадський рух (ВВПОД), створений у січні та зареєстрований 29 липня 2016 року. Співзасновниками руху є: ДТСААФ Росії, Ветеранська громадська організація Збройних сил Росії, ЦСКА (в особі його заступника Світлани Хоркіної), а також Валентина Терешкова та Валерій Востротін. Серед цілей існування Юнармії вказується «надання сприяння у підготовці громадян Російської Федерації до військової служби …». До Юнармії приймають юнаків та дівчат з 8 років і вони можуть перебувати в організації до 18 років. На сьогодні в лавах Юнармії нараховується понад 1 мільйона юнаків та дівчат.  В тимчасово окупованому Криму загони Юнармії створені практично в усіх школах, численность юнармійців перевалило вже 30 тисяч дітей
  • Російський рух школярів (рос. Российское движение школьников) (РДШ) – загальноросійська громадсько-державна дитячо-юнацька організація. Утворена 29 жовтня 2015, відповідно до Указу Президента РФ № 536. Та створена при Федеральному агентстві у справах молоді. Мета, що декларується, — вдосконалення державної політики в галузі виховання покоління, що підростає. Членство допускається із 8 років. До складу організації входять як діти, так і дорослі. На сьогодні існує по території всієї Російської Федерації та нараховує понад 2 мільйонів осіб. Присутня в тимчасово окупованому Криму.

Окрім того, в Російській Федерації існують й інші дитячі та молодіжні організації та заклади, наприклад по всій країні створюються кадетські класи. Практично всі репресивні органи Росії мають своїх вихованців – Слідчий Комітет РФ, Міністерство оборони, Міністерство надзвичайних ситуацій та інші. Зрозуміло, що вони мають «свої» кадетські класи і в окупованому Криму. Існують ще й козацькі класи. Активно використовуються дитячі табори, на базі яких проходять тематичні зміни. А в російському «Артеку» навіть була створена «Школа майбутніх командирів». Таким чином можливо побачити, що Росія приділяє велику увагу контролю над дитинством.

Звійтесь або новий монстр Росії - картинка 5
Піонерський значок – символ піонерської організації в Радянському Союзі

Проте цього виявляється мало. 19 травня 2022 року, в день сторіччя створення Всесоюзної піонерської організації ім. В.І.Леніна, група сенаторів та депутатів Державної Думи Росії внесла на розгляд законопроєкт про створення російського руху дітей та молоді «Большая перемена».

Рух покликаний створити «можливості для всебічного розвитку та самореалізації дітей та молоді, підготувати їх до повноцінного життя в суспільстві, включаючи формування світогляду на основі традиційних російських духовних та моральних цінностей». Приєднатися до руху матимуть право діти з 6 років, а також учні та учениці технікумів та коледжів. Вихованням та організацією їхнього дозвілля займуться дорослі наставники.

Також був внесено до Державної Думи Росії супутній законопроєкт про внесення змін до окремих законодавчих актів у зв’язку з ухваленням закону про рух. Згідно з документом, «Велика зміна» зможе брати участь у профілактиці бездоглядності та правопорушень неповнолітніх, вирішувати питання організації освітнього процесу (розробляти програми виховання та календарні плани виховної роботи, приймати локальні нормативні акти освітньої організації, які стосуються права учнів та учениць) та допомагати батькам у вихованні.

Одна з авторів ініціативи Ольга Казакова заявила, що рух з’явиться у всіх школах Росії без винятку, від столиці до найвіддаленішого селища на Далекому Сході, і спочатку рух охопить близько 18 мільйонів дітей. Голова Комітету Держдуми з питань сім’ї, жінок і дітей Ніна Останіна, яка стала співавтором законопроєкту, раніше говорила, що президенту РФ Володимиру Путіну запропонують очолити наглядову раду нової єдиної загальноросійської молодіжної організації.

Підтримку ще не народженому руху вже висловив заступник керівника адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко, наголосивши: «… є унікальний досвід радянської дитячої організації, і в ній було багато всього доброго та корисного (я був піонером і згадую цей час із задоволенням

Законопроєкт про російський рух дітей та молоді «Велика перерва» був прийнятий в надзвичайно короткі терміни – всього за десять днів Комітети Держдуми з освіти та молодіжної політики підтримав ухвалення на своєму засіданні в першому читанні законопроєкту. Комітет Держдуми з освіти виступає співвиконавцем із законопроєкту разом з Комітетом з розвитку громадянського суспільства, питаннями громадських та релігійних об’єднань та Комітетом з питань сім’ї, жінок та дітей.

Отже, невдовзі в Російській Федерації виникне ще одна дитячо-молодіжна організація, яка охопить всю систему освіти.

Логічним є питання: «А навіщо в Росії терміново створюється ще одна державна структура?»  і відповідь, мабуть знаходиться на поверхні – Росія все більше і більше рухається в сторону жорсткої диктатури, яка потребує повного контролю і виховання поколінь фанатично відданих громадян та громадянок. Саме новостворена структура невдовзі поглине всі інші організації (тим паче законопроєктом передбачається, що до руху зможуть вступити цілі організації) і всі діти та молодь повинні будуть вступити до неї. Так стрімко формується ще один вид тоталітаризму – рашизм.