fbpx
Положення про екстернат: аналіз документу з точки зору освітнього поля окупованих територій - картинка 1

Положення про екстернат: аналіз документу з точки зору освітнього поля окупованих територій

В п’ятисторінковому документі  (Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах — ред.) прописана система отримання документу про освіту, в тому числі і для дітей з окупованих (неконтрольованих) територій. Все розписано по порядку – коли, кому і як писати заяву, які документи подавати, коли і що складати і, навіть, як розраховувати кількість годин і хвилин для консультацій, оцінювань та перевірки робіт. Все чудово, але після знайомства з Положенням виникає декілька питань, а саме …

З Положення про екстернат остаточно не зрозуміло, які ж документи потрібно подати дитині з неконтрольованих територій? По-перше, щодо визначення рівня освіти. Складно зрозуміти що таке «освітня декларація» і які дані до неї вносяться. Чи потрібно привозити документи з неконтрольованої територій чи достатньо буде усного підтвердження. По-друге, жодним словом в Положенні не говориться про документи, які потрібні для підтвердження факту перебування дитини на неконтрольованій території. По-третє, в Положенні не згадується і про ідентифікаційний номер, який повинен надати випускник для отримання документа про освіту. І якщо заповнення освітньої декларації це не проблема, навіть ксерокопії документів батьків або свідоцтва про народження випускника теж, то ідентифікаційний код, як правило, мають не всі діти з неконтрольованих територій, а для його отримання потрібен певний час. І для всього цього потрібно тільки точніше проінформувати в Положенні, які ж саме документи потрібні для дітей з неконтрольованих територій.

Викликає питання і дати проведення екстернату. Відповідно Положення про екстернат річне оцінювання потрібно скласти до 30 травня (п. 3 розділу ІІІ), а от Державна підсумкова атестація розпочинається тільки з 1 червня (інформація Міністерства освіти і науки України). От і виходить, що скласти екстернат для випускників з неконтрольованих територій протягом одного приїзду практично неможливо. Разом з тим Закон України про середню загальну освіту визначає, що навчальний рік закінчується не пізніше 1 липня (Стаття 16), а інший документ – Положення про Державну підсумкову атестацію прописує, що ДПА включається до структури навчального року (п.3 розділ І). Єдине послаблення надає Положення про екстернат тим, що є фраза «як правило», що відкриває можливості переносу дат в ту чи іншу сторону. Проте — це все залишається на розсуд керівництва закладу, що створює загрозу для дітей з тимчасово окупованих територій.

Наступне питання – це питання щодо предметів, які потрібно скласти випускнику з неконтрольованих територій для отримання свідоцтва про базову середню освіту. Згідно з Положенням про екстернат дитині потрібно скласти річне оцінювання з 4 предметів: української мови та літератури, історії України, географії України, правознавства. Інші предмети в додатку до свідоцтва будуть прописані як «атестовані» (для цього заповнюється спеціальний документ «освітня декларація»). Після отримання оцінок за річне оцінювання екстерни повинні скласти Державну підсумкову атестацію (ДПА). Цього року, як зазначив директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко під час прес-конференції 21 вересня 2016 р., в 9 класі будуть складати «ДПА з української мови та математики, а також ще з одного предмета, який буде обирати педагогічна рада школи. Це може бути один із предметів з такого переліку: зарубіжна література, іноземна мова, історія України, всесвітня історія, правознавство, географія, біологія, хімія, фізика, інформатика, мова національної меншини для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням або вивченням такої мови та інтегрований курс літератури«. От і виходить, що учень/учениця спочатку складають річне оцінювання з української мови, а потім складають ДПА з української мову. Схожа ситуація з історією України, правознавством та географією. Тобто дітям з неконтрольованих територій потрібно складати по два рази один і той же предмет. Хіба не можливо це об’єднати або зарахувати ці «іспити» і як річне оцінювання, і як ДПА?

І останнє питання – це екстернат за курс 10 та 11 класів. Він потрібен щоб отримати атестат. В Положенні про це говориться одним реченням «річне оцінювання рівня навчальних досягнень екстернів за курс старшої школи проводиться одночасно за 10 та 11 класи» (п.11 Розділ ІІІ). А що це означає? Просто дітям потрібно скласти річне оцінювання ПО КОЖНОМУ з предметів, які будуть в додатку до атестату. От і виходить, що чиновники «пішли на зустріч» дітям з окупованих територій і «дозволили» складати екстернатом не 36 контрольних та іспитів, а всього 18. Чому б не запровадити схему, яка була вже апробована в минулому році через освітні центри «Україна – Крим». Адже в цьому році для дітей з неконтрольованих територій «відкрили  свої двері» вищі навчальні заклади, які належать Міністерству культури та Міністерству охорони здоров’я – медичні виши та виши культури (консерваторії, інститути культури та інші) і для вступу потрібен атестат.

Підбиваючи підсумки потрібно зазначити, що держава зробила впевнений крок вперед у вирішенні питання отримання освіти дітьми з неконтрольованих територій.

Положення про екстернат спрощує систему отримання документів про освіту особливо щодо базової середньої освіти. З однієї сторони суттєво спрощена система отримання документа, але з іншої сторони дітям потрібно скласти 7 іспитів, частина з яких дублюється. Також залишилося неврегульованим питання щодо отримання атестатів для учнів/учениць з неконтрольованих територій. У 2017 році для отримання атестату потрібно скласти 7 контрольних та «іспитів» за 9 клас, 18 «іспитів» за 11 клас та 3 іспити ЗНО (Зовнішнього Незалежного Оцінювання).

Тому експерти рекомендують відповідним державним інституціям зробити наступні кроки:

  • Визначити повний список документів, які потрібно надати дітям з неконтрольованих територій для отримання документів про освіту.
  • Врегулювати питання «повторних» іспитів в 9 класі (складання річного оцінювання та ДПА з одних тих самих предметів).
  • Врегулювати питання можливості складання річного оцінювання та ДПА в 9 класі в часі, щоб діти з неконтрольованих територій мали можливість зробити все під час однієї поїздки.
  • Створити можливість отримання атестатів за спрощеною системою (наприклад за зразком діяльності освітніх центрів «Україна – Крим») в інших закладах освіти, окрім закріплених за освітніми центрами. 

Олег Охредько, експерт ЦГП «Альменда»,

джерело: ІА «Голос Криму»