«Підводні каміння» або Рифи вступної кампанії для дітей з окупованого Криму

Риф — пасмо підводних чи невисоких надводних скель на мілководді,                             що утворюються під час розмиву дна, берегів або внаслідок нагромадження решток колоніальних коралів, молюсків тощо.
Вікіпедія

Прийняття Верховною Радою України законопроекту №3734 «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей» викликало небувалий спалах у політичному та суспільному полі країни. Намагання здобути певні преференції примусили різних політиків розпочати кампанії як «за», так і «проти». Цим вдало скористувалася Росія, що привело до величезного суспільно-політичного шторму.

Проте за віртуально-телевізійними  битвами поза увагою залишилися діти з тимчасово окупованих територій та проблеми, які були і до цього, а також і нові, що виникли після прийняття законопроекту.

Перш ніж розглянути проблеми, згадаємо систему спрощеного вступу до закладів вищої освіти (ЗВО), яка існувала в Україні для дітей з окупованого Криму.  Випускники та випускниці закладів освіти на окупованій території мають можливості вступити до українських ЗВО за певною системою, а саме – їм потрібно скласти три іспити (українська мова, історія України та профільний іспит). Вступити можливо було до певних ЗВО, де були створені Освітні центри  «Крим – Україна». На початок 2020 року їх було 34, а навесні їх кількість була збільшена до 82. Для дітей з ОРДЛО існувала трохи інша система.

Для розуміння ситуації, коротко поясню, що прийнятий законопроект поширював «кримську» спрощену систему на всіх дітей з ТОТ та запроваджував її у всіх ЗВО. От як раз тут і виникають певні проблеми:

 • Хоча законопроект і прийнятий, на момент написання матеріалу він ще не був підписаний Президентом України, а от же не потрапив до чиновників, яким потрібно внести зміни до підзаконних актів (наприклад до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти в 2020 році та інших) , а можливо й створити по новому певні документи. А сучасна українська освітня бюрократична система дуже неповоротка, що і створює проблеми.
 • Вступна кампанія проходить під час пандемії. Дітям з ТОТ потрібно приїхати до навчального закладу для вступу і не потрапити під обсервацію. Для цього були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392«Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»: «учасники зовнішнього незалежного оцінювання та вступних випробувань, зокрема для вступу через освітні центри “Крим – Україна” та “Донбас – Україна” за запрошенням закладу вищої (фахової передвищої) освіти». Разом з тим відповідно існуючого Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Наказ МОН №560) «документи подаються особисто в письмовій формі» (п.4.3.). Отже виходить замкнуте коло – щоб отримати запрошення, потрібно подати документи, які неможливо подати без запрошення.
 • Вступ за спрощеною системою передбачає складання іспитів з української мови та історії України дітьми з ТОТ у закладах середньої освіти, які закріпляються за Освітнім центром. Таким чином в усіх містах, де є заклади вищої освіти повинні бути створені комісії для прийняття цих іспитів. Але зараз період відпусток, окрім того відсутні відповідні накази на всіх рівнях, тож постає питання, в яких школах діти будуть здавати ці іспити?.
 • Ще однією проблемою стане проживання вступників та вступниць з ТОТ та їх батьків під час вступної кампанії. Через перехід на вступ до ЗВО через ЗНО, коли відбувається тільки аналіз та конкурс оцінок й документів, гуртожитки часто припиняють роботу, починаються ремонти та інше. А дітям з ТОТ потрібно декілька днів десь жити, щоб подати документи, скласти іспити та дочекатися зарахування.
 • Спрощена система вступу передбачає виділення бюджетних місць для дітей з ТОТ в розмірі 20% (Квота-2), проте часто це 1 чи 2 місця, що приводить до конкурсу серед тих, хто подав документи. Проте діти з ТОТ мають право вступати тільки до ОДНОГО вищого навчального закладу. От і виходить, що ті, хто не пройшов повинні будуть повертатися назад, на окуповану територію.
 • Відповідно Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році вступники під час подання документів повинні надати «військово-облікового документа для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством)». Ця «катавасія» з військовими документами триває вже 5 років, освітні чиновники не можуть пояснити, що це за випадки, які передбачені законодавством і щороку МОН видає окремий лист, де скасовує цю норму для дітей з ТОТ. Але раніше це стосувалося декілька десятків ЗВО, а зараз їх сотні і тут буде вже спрацьовувати суб’єктивний погляд представників приймальних комісій.
 • Пандемія створила ще одну проблему, а саме транспортну. Адже суттєво зменшилось кількість потягів та автобусів, що обмежує можливості дітей з ТОТ.
 • Відсутність необхідних нормативних документів породжує проблеми із інформацією про терміни подання документів та вступних іспитів, адже дати в Умовах прийому, Положеннях та на сайтах не співпадають. Окрім того, часто наводиться дата, до якого числа відбуваються вступні іспити, але складно знайти дату, коли ж вони починаються. Адже якщо іспити з української мови та історії України можливо складати з початку роботи Освітніх центрів, то час на складання профільного вступного іспиту доволі обмежений.
 • Величезною проблемою залишається проблема донесення інформації на окуповані території. Не зважаючи на багаторічну історію дії спрощеної системи вступу, інформація про неї практично не поступає на окуповані території, ярким прикладом є бажання складати ЗНО, а не скористатися спрощеною системою у понад півтисячи дітей з ОРДЛО. А інформація з тимчасово окупованого Криму щодо участі кримчан у ЗНО відсутня, тому що держава не веде такої статистики.
 • Ще однією проблемою може стати відношення до дітей з ТОТ, адже не таємниця, що серед вчителів та викладачів є такі, які не толерантно відносяться до української влади. Окрім того певна категорія громадян не поділяє думки щодо необхідності існування спрощеної системи для вступу. Разом це може створити певні проблеми для дітей з ТОТ під час складання іспитів.

Підсумовуючи потрібно зазначити, що проблем дуже багато і в українській державі обмаль часу для їх вирішення.

На завершення потрібно звернути увагу на недолугі дії української влади, яка постійно «наступає на граблі» – це інформація про спрощену систему, яка рекламується як «вступ без ЗНО». Відсутність розуміння в спрощеній системі вступу для дітей з ТОТ породжує негативні відношення і створює величезне поле для маніпуляцій.

Олег Охредько, 
експерт Центру громадянської просвіти «Альменда»

Стаття підготовлена для ІА "Голос Криму"

2 коментарі

 1. “””
  Відповідно Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році вступники під час подання документів повинні надати «військово-облікового документа для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством)». Ця «катавасія» з військовими документами триває вже 5 років, освітні чиновники не можуть пояснити, що це за випадки, які передбачені законодавством і щороку МОН видає окремий лист, де скасовує цю норму для дітей з ТОТ. Але раніше це стосувалося декілька десятків ЗВО, а зараз їх сотні і тут буде вже спрацьовувати суб’єктивний погляд представників приймальних комісій.
  “””

  Так це має місце бути. Я вже зіткнувся з некваліфікованістю деяких представників приймальних комісій українських ВНЗ стосовно цього питання.
  Нажаль вони не знають про лист роз’яснення від
  МОН №1/9-342 від 04.07.2016 Щодо прийому документів від вступників,
  що проживають на тимчасово окупованій
  території Донецької та Луганської областей,
  а також в Автономній Республіці Крим.

  Ось посилання на офіційний документ:
  https://mon.gov.ua/storage/app/media/npa/5a1fea07deb94.pdf

  У деяких випадках вони неправильно кваліфікують цей лист роз’яснення, та аргументують що у МОН повинні видати новий наказ на вступну кампанію поточного року. Я вважаю це взагалі дискримінацією та маніпуляцією яка лише створює підстави для корупції при вступі у ВНЗ. У цьому листі-роз’ясненні взагалі не вказано в якому році він діє, а тому це значить що він діє і у подальших роках вступних кампаній у тому числі і у 2020 році.

  Я також телефонував на гарячу лінію МОН і там мене запевнили що військове посвідчення є не обов’язковим при вступі до ВНЗ мешканцям непідконтрольних територій.

  Але у тут насправді діє суб’єктивний фактор деяких членів приймальних комісій і я вже переконався в цьому на своєму досвіді, зокрема в цьому 2020-му році.
  Хочу нагадати що будь-який ВНЗ України державного рівня підпорядковується МОН та всім наказам від мон та листам-роз’ясненням. Так діє ієрархія влади у будь-якій цивільній державі, але деякі представники приймальних комісій українських ВНЗ на жаль це не до кінця розуміють. Також вони не до кінця розуміють важливість своєї місії у ролі представника приймальної комісії, та яке перше враження вони, та їх ВНЗ, справляють коли абітурієнти з непідконтрольних територій зустрічаються з їх досить хиткою аргументацією і запереченнями.

  Мої питання:
  * Чи є якийсь дієвий спосіб переконати суб’єктивний погляд деяких представників приймальної комісії в тому що військовий квиток не потрібен для абітурієнтів які мешкають на непідконтрольній території?
  * Може є якась правозахисна організація яка може допомогти абітурієнтам з непідконтрольних територій у цьому випадку? До кого звертатися якщо це моє право порушується окремими приймальними комісіями?
  * Чи є випадки коли вдавалося переконани приймальну комісію діяти згідно з законодавством і не вимагати від абітурієнтів з непідконтрольних територій військовий квиток на момент вступу до ВНЗ?

  Дуже дякую за статтю, пане Олегу,
  Абітурієнт з непідконтрольної території,
  Громадянин України

  • Доброго дня!
   Вибачте, тільки помітили ваш каментар.
   Можете звернутись до нас за телефоном (ми надіслали вам на пошту) і ми надамо вам консультацію щодо вашого питання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.