fbpx
Моніторинговий звіт “Універсальний солдат” або Освіта як знаряддя Росії на окупованому півдні України” - картинка 1

Моніторинговий звіт “Універсальний солдат” або Освіта як знаряддя Росії на окупованому півдні України”

З початку окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополь Російська Федерація використовує освіту (як формальну, так і неформальну) для мілітаризації населення окупованої території та знищення української ідентичності.

Серед напрямків мілітаризації, впроваджуваних Російською Федерацією на окупованих територіях, виділимо наступні:

  • залякування зовнішніми загрозами, систематичне формування образу України як образу ворога, якому треба протистояти зі зброєю в руках, і виховання почуття відповідальності за долі росіян;
  • пропагування культу насильства, зброї та війни;
  • навчання основ військової справи, поводження зі зброєю;
  • виховання любові та поваги до силових структур і збройних сил РФ;
  • створення мотивації добровільно йти на службу в збройних силах РФ.

Починаючи з 24 лютого 2022 року, Російська Федерація та окупаційна влада в Криму наполегливо використовують систему освіти для формування лояльного ставлення населення до воєнних дій, які Росія веде на території України. Це і залучення дітей дошкільного та шкільного віку до акцій на підтримку так званої «спецоперації в Україні», це і проведення тематичних заходів пропагандистського характеру, спрямованих на формування викривленого розуміння історичних і сучасних подій на території України тощо. На новоокупованих територіях освіта також уже опинилась у фокусі уваги російської влади: переведення освіти на російську мову, заяви про заміну підручників,
підготовка до переатестації викладацького складу тощо.
Ситуація з використанням освіти для мілітаризації, знищення української ідентичності та формування лояльного ставлення до воєнних дій і воєнних злочинів, які чинить Російська Федерація на території України, є предметом цього моніторингового звіту.

Цей моніторинговий звіт охоплює період 24 лютого – 31 травня 2022 року.

Сфери дослідження: мілітаризація дітей на окупованих територіях, залучення дітей до дій, спрямованих на підтримку так званої «спецоперації» в Україні, знищення української ідентичності.
Географія: тимчасово окуповані території Автономної Республіки Крим і міста Севастополь, Херсонської, Запорізької областей.

Під час цього дослідження автори використовували лише доступні для них джерела. Робота з джерелами й аналіз інформації тривали до 31 травня 2022 року.

Для написанні звіту були використані дані, знайдені в соціальній мережі «Вконтакте». Це зумовлено тим, що після повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України більшість інформації від представників окупаційної влади опубліковано саме в цій соціальній мережі, тому вона зараз є фактично єдиним можливим джерелом доступу для отримання необхідних відомостей. Інформацію, репрезентовану у звіті, розглянуто з метою фіксації злочинів Російської Федерації та боротьби з поширюваною нею дезінформацією.

Моніторинг підготовлено Центром громадянської просвіти “Альменда” у рамках проєкту «Хроніки зруйнованого дитинства». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program.
Погляди, репрезентовані у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.