fbpx
Як отримати людям з окупованих територій легітимні документи про народження та смерть - картинка 1

Як отримати людям з окупованих територій легітимні документи про народження та смерть

Ганна Рассамахіна, юрист спеціалізованої громадської приймальні у справах Криму Центру громадянської просвіти «Альменда» розказує про зміни в українському законодавстві, які спрощують для мешканців окупованих територій процедуру визнання факту народження або смерті.

У лютому 2016 року вступили в силу  зміни у Цивільний кодекс України. Раніше, до внесення змін, народження, смерть та інші юридичні факти, що мали місце на окупованій території і підтверджувалось документами окупаційної влади, повинно було визнаватися в українських судах в загальному порядку. І ця процедура могла затягнутися на місяці.

Наразі, у зв’язку з внесенням відповідних змін у Цивільний процесуальний кодекс, а точніше у статтю 257.1, такі справи на сьогоднішній день розглядають невідкладно. Протягом одного дня суддя розглядає заяву, приймає рішення, яке відразу вступає в законну дію. Це дає можливість людині у той же день подати до РАГСу рішення суду для отримання легітимного свідоцтва про народження або про смерть.

З чим доведеться зіткнутися людині при отриманні рішення суду щодо визнання факту народження та смерті в Криму:

  1. Звернутися до суду з такою заявою, коли мова йде про народження, можуть батьки дитини, родичі, законні представники дитини, чи представники за довіреністю. Зверніть увагу на те, що довіреність повинна бути видана українським нотаріусом або ж нотаріусом, який визнається Україною, інакше документ не буде визнаний за легітимний. Для цього необхідно виїхати на материкову частину України або ж виїхати на міжнародну визнану територію Російської Федерації. Але якщо людина, наприклад, прийме рішення оформлювати подібну довіреність в Краснодарському краї, тут можуть виникнути складності. Адже для того, аби український суд її визнав російський нотаріус у довіреності повинен бути написати місцем проживання довіреної особи АР Крим, Україна. Навряд чи російські нотаріуси підуть на це.
  2. При зверненні до суду необхідно мати оригінали документів, які підтверджують факт народження або смерті людини.

Нижче ви можете ознайомитися з детальною інформацією щодо отримання документів, а також зразки заяв:

Як отримати людям з окупованих територій легітимні документи про народження та смерть - картинка 2 Як отримати людям з окупованих територій легітимні документи про народження та смерть - картинка 3