fbpx
Що означає “Рік захисника Вітчизни” для тимчасово окупованих територій? - картинка 1

Що означає “Рік захисника Вітчизни” для тимчасово окупованих територій?

  1. Що означає проведення року захисника Вітчизни в РФ для тимчасово окупованих територій України?
  2. Початок реалізації на ТОТ АР Криму
  3. Що криється під святкуванням річниці “перемоги у Великій Вітчизняній війні”?

Російська Федерація на тимчасово окупованих територіях України продовжує впровадження системних заходів, спрямованих на мілітаризацію дітей та молоді, популяризацію збройних сил РФ та виправдання війни проти України. З кожним роком війни РФ посилює свій вплив на свідомість дітей та молоді. Новим етапом досягнення цієї мети стане 2025 рік, який в Росії оголошено роком захисника Вітчизни відповідно до Указу президента РФ від 16.01.2025 № 28. В. Путін в цьому указі аргументує мету його проведення “збереженням історичної пам’яті, подякою ветеранам і визнанням подвигу учасників спеціальної військової операції”. 

Що означає проведення року захисника Вітчизни в РФ для тимчасово окупованих територій України?

Включивши до свого складу окуповані території України (далі — ТОТ), всупереч нормам міжнародного права, РФ поширила дію всіх нормативно-правових актів на ТОТ. Відтак, проведення року захисника Вітчизни (себто Росії), поширюється і на всі окуповані території. Конкретний план заходів на виконання Указу президента РФ від 16.01.2025 № 28 окупаційною владою ще не опублікований та за їх твердженням іще розробляється. Проте на порталі т.зв. Уряду Республіки Крим вже опубліковано План заходів з реалізації в Республіці Крим у 2025 році Указу Президента Російської Федерації від 9 листопада 2022 року № 809 «Про затвердження Основ державної політики щодо збереження та зміцнення традиційних російських духовно-моральних цінностей», який включає і ряд заходів, присвячених “Року захисника Вітчизни”. Серед них:

  • тематичні виставки, майстер-класи та інші заходи, присвячені т.зв. Дню Республіки Крим, 80-м роковинам Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років та пам’ятним датам Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років;
  • Видання військово-патріотичної літератури;
  • Проведення “дня єдиних дій «Без терміну давності»;
  • Організація та проведення всеросійських акцій «Георгіївська стрічка», «Стіна пам’яті»;
  • Забезпечення роздачі сувенірної та роздавальної продукції учасникам заходів;
  • Організація та проведення вікторин, інтерактивної гри «Вогні Перемоги», історичного квесту «Шлях до Перемоги», патріотичних акцій «Нитка поколінь», «Історія мого героя», «Прапор Перемоги»;
  • Створення музейних виставок та експозицій, присвячених історії т.зв. спеціальної військової операції на базі регіональних та муніципальних музеїв;
  • Проведення у загальноосвітніх та професійних освітніх організаціях ТОТ Криму уроків мужності із запрошенням ветеранів бойових дій та учасників т.зв. спеціальної військової операції;
  • Проведення 3 духовно-патріотичних змін у дитячих оздоровчих таборах;
  • Творчий конкурс «МИ – СПАДКОЄМЦІ ПЕРЕМОГИ!» (рос. – “Мы – наследники победы!”), присвячений Перемозі у Великій Вітчизняній війні.
Тут і надалі термін “Велика Вітчизняна війна” (скорочено - ВВВ)  використовується в дослівному перекладі з документа окупаційної влади. Цей термін є частиною радянського і сучасного російського наративу, метою якого є посилення значення "визвольної місії" СРСР у Другій світовій війні.

Крім цих, в Кримській республіканській бібліотеці заплановані заходи для дітей з 12 років з промовистими назвами: «Маю честь служити Росії», «На славу переможців». 

Що означає “Рік захисника Вітчизни” для тимчасово окупованих територій? - картинка 4
Що означає “Рік захисника Вітчизни” для тимчасово окупованих територій? - картинка 5

Більшість запланованих заходів мають на меті насадження ідеологічних міфів, маніпуляцію історією та героїзацію війни.

Початок реалізації на ТОТ АР Криму

У ТОТ м. Сімферополі 15 січня 2025 року відбулося урочисте відкриття “Року захисника Вітчизни”, яке супроводжувалося відкриттям патріотичного куточка, присвяченого т.зв. спеціальній військовій операції. Захід включав урок мужності “Час героїв” за участю Юрія Німченка. До слова, Юрій Німченко – громадянин України, служив за контрактом в українській армії, однак у 2014 році після окупації Криму росіянами вступив на службу до армії РФ та брав участь у повномасштабному вторгненні російських військ в Україну. У березні 2022 року В.Путін надав йому звання «герой Росії». Після цього, Німченко входив до списку довірених осіб В.Путіна як кандидата на виборах президента у 2024-му, а також став учасником кремлівської кадрової програми «Врємя героєв».

«Врємя героєв» — програма, яка розроблена за дорученням президента Росії В.Путіна програма для учасників т.зв. спеціальної воєнної операції, після проходження якої військовослужбовці призначаються на посади державної служби та органах місцевого самоврядвання (зокрема і в окупаційних органах на ТОТ).

Наразі Німченко є сенатором ради федерації від Криму. 

Що означає “Рік захисника Вітчизни” для тимчасово окупованих територій? - картинка 6

«Служити Росії – це означає захищати і любити свою Батьківщину, бути патріотом і працювати на благо своєї країни. Любов до Батьківщини – це важливе поняття для кожного з нас. Ви, молоде покоління, повинні зберегти її у своєму серці. Служити Росії – це не лише почесно, але й відповідально! І я впевнений, що як від нас, так і від вас, сьогоднішніх школярів, залежить, якою буде Росія завтра, а вона буде сильною, процвітаючою країною» (прим. – авторський переклад з російської)

– зазначає Юрій Німченко в зверненні до школярів школи №18 ТОТ м. Сімферополь.

На додачу до своїх слів Німченко передав школярам книги про т.зв. героїв СВО та про героїв ВВВ.

“Уроки мужності” в рамках проведення “Року захисників Вітчизни” проводив ще один учасник т.зв. СВО Антон Старостін, який являється помічником т.зв. Глави Республіки Крим та почав працювати в т.зв. Державному комітеті молодіжної політики Республіки Крим.

Що означає “Рік захисника Вітчизни” для тимчасово окупованих територій? - картинка 7

Подібні зустрічі непоодинокі, а проводяться в навчальних закладах ТОТ регулярно із залученням інших учасників війни проти України.

Іншим видом заходів, що вже реалізуються в рамках “Року захисника Вітчизни”, є залучення дітей до підтримки бійців т.зв. СВО. Так, в школі №8 ТОТ м.Феодосії діти виготовили талісмани для військовослужбовців РФ, які розфарбували в кольорах російського прапору та використовували символіки “Z”, що використовується російськими військовослужбовцями РФ у війні проти України. Захід проходив під керівництвом радника директора з виховання Анни Венедиктової.

 

Що криється під святкуванням річниці “перемоги у Великій Вітчизняній війні”?

Європейський парламент 23 січня 2025 року ухвалив резолюцію щодо дезінформації та фальсифікації історії з боку Росії для виправдання її агресивної війни проти України. У цьому документі парламент засуджує систематичні спроби Росії переписати історію та поширювати неправдиву інформацію з метою легітимізації своєї агресії. В той час, як РФ якраз закладає проведення таких заходів в рамках проведення “Року захисника Вітчизни” у 2025 році .

Зокрема, в згаданій резолюції Європейський парламент засуджує систематичну фальсифікацію історії та використання перекручених історичних аргументів російським режимом з метою маніпуляції громадською думкою в Росії, схилення її до підтримки злочинних дій, таких як війна агресії проти України, ослаблення міжнародної підтримки України та знищення її культурної та історичної ідентичності. Також йдеться, що День Перемоги, що щорічно святкується 9 травня, нинішній російський режим перетворив на інструмент військової пропаганди, використовуючи наратив про «звільнення Європи від нацизму» та ігноруючи наступну радянську окупацію Балтійських країн і підпорядкування Центральної Європи. Цей наратив використовується для виправдання сучасної агресії Росії проти України.

Відтак, запровадження “Року захисника Вітчизни” фактично слугує засобом посилення ідеологічного впливу та є продовженням системної політики РФ зі знищення української ідентичності дітей та молоді на ТОТ. 

Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.