fbpx
Приписне для кримчанина - картинка 1

Приписне для кримчанина

Вступна кампанія 2015 року висвітлила багато проблем. Особливо вона була складна для випускників, які навчалися в школах тимчасово окупованого Криму. Для того щоб потрапити до українського вузу кримському абітурієнту потрібну було подолати безліч перепон – починаючи від проблем з перетином так званого «кримського кордону» і завершуючи складанням Зовнішнього Незалежного Тестування.

Не всі змогли подолати ці мури. Тим паче, що українська держава не завжди допомагала своїм громадянам на окупованих землях – транспортна блокада суттєво погіршила можливості сполучення з півостровом і збільшила як фінансові витрати, так і моральні. Нововведення щодо проїзду дітей з Криму зовсім не сприяла кримчанам. А епопея з екстернатом, коли кримському випускнику потрібно було пройти перевірку з усіх предметів, які були в додатку для атестату (МОН України не визнає «документи окупантів» і в результаті чого кримськім учням для отримання українського атестату потрібно пройти перевірку з усіх предметів, яких біля двадцяти). А потім ще й складання ЗНО, коли потрібно було добиратися з півострова, проїжджаючи рано вранці через пункти перетину і поспішаючи на тестування.

Нарешті, після того, як отримали атестати та склавши ЗНО, вважалось, що шлях до українського вузу відкритий, але … перед випускниками з тимчасово окупованого Криму постав останній мур, який перейти практично неможливо. Це посвідчення про приписку.

Відповідно п.4 Розділу  VI. «Порядок прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів» Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2015 році (Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.10.2014 № 1172) « Під час подання заяви в паперовій формі вступник пред’являє особисто: … військовий квиток або посвідчення про приписку».

А Законі України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу» в Статті 14 «Приписка громадян до призовних дільниць» говорить: «1. Приписка громадян до призовних дiльниць проводиться з метою взяття юнакiв на облiк та визначення їх кiлькостi, ступеня придатностi до вiйськової служби, встановлення освiтнього рiвня, здобутої спецiальностi i рiвня фiзичної підготовки … 2. До призовних дiльниць щороку … приписуються громадяни, яким у рiк приписки виповнюється 17 рокiв. Приписка проводиться … за мiсцем проживання».

Кримські юнаки, які в цьому році планували вступати до українських вузів не мають посвідчення про приписку або приписного свідоцтва. В окупованому Криму відсутні українські військові комісаріати, а на «материку» отримати таке свідоцтво просто не можливо.

Таким чином, кримські юнаки-абітурієнти  опинилися у безвиході. Неповоротка бюрократична машина української державності намагається перекрити останній струмок з окупованого півострова.

Громадські організації, за ініціативою Центру громадянської просвіти «Альменда», звернулися до Міністерства освіти і науки України із закликом терміново втрутився в ситуацію.

Олег Охредько,

експерт з питань освіти ЦГП Альменда