fbpx
Доступ до української освіти на ТОТ: зміни за 2024 рік - картинка 1

Доступ до української освіти на ТОТ: зміни за 2024 рік

  1. Що відбувалось після 2014 року?
  2. Найважливіші зміни у 2024 році
  3. Врегулювання питань, що стосуються утвердження української ідентичності
  4. Наші висновки та очікування на прийдешній рік 

З окупацією частини територій у 2014 році перед Україною постали нові виклики, повʼязані із гарантуванням права на освіту для осіб, які проживають на ТОТ, у тому числі й безпекові. А з початком повномасштабного вторгнення кількість викликів тільки зростає.

Статтею 53 Конституції України передбачено, що кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність освіти. Також Конституція України декларує, що повна загальна середня освіта є обовʼязковою.

Конституцією України та Законом України “Про освіту” гарантується право на освіту, а зокрема її доступність, якість та безоплатність. В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Таке право гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.

Крім того, відповідно до абзацу четвертого частини 2 статті 55 Закону Україну «Про освіту» батьки здобувачів освіти мають право обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти. 

Що відбувалось після 2014 року?

З початком збройної агресії РФ Україна докладала зусиль щодо підтримання зв’язків з дітьми та молоддю, що перебувають на ТОТ, зокрема за допомогою  української освіти. Це відбувалось шляхом внесення змін до існуючих документів чи затвердження нових. Частково такі зміни вирішували питання щодо отримання документів про середню освіту та подальшого продовження навчання в українській системі освіти.

 Для забезпечення можливості отримання вищої освіти, у 2016 році була створена система освітніх центрів “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”, яка була перезапущена у 2021 році. Завдяки Освітнім Центрам абітурієнти з ТОТ мають змогу вступити до закладів освіти за спрощеною системою без складання національного мультипредметного тесту,  використовуючи освітню декларацію й складаючи вступні випробування. 

Після широкомасштабного вторгнення було вжито низку заходів, спрямованих на забезпечення доступу до освіти в умовах правового режиму воєнного стану. ЗО переміщувались та продовжували забезпечувати доступ до освіти в дистанційній формі, створювались методичні рекомендації щодо здобуття освіти в умовах воєнного стану в Україні, вносились зміни до існуючих документів тощо.

Найважливіші зміни у 2024 році

Зокрема у 2024 році відбулись наступні зміни, що стосувались доступу до освіти осіб, що перебувають на ТОТ:

Важливим стало затвердження Плану заходів з відновлення освіти на деокупованих територіях на 2024-2027 роки, що встановив алгоритм дій задля відновлення мережі освітніх закладів на деокупованій території та підготовки кадрового потенціалу для відновлення освіти після деокупації територій. Водночас  Стратегічний план діяльності Міністерства освіти і науки України до 2027 року чомусь практично не містить згадок про освіту дітей, що зараз проживають на ТОТ.

Низка змін була внесена Наказами МОН, серед них:

Наказ МОН №714 від 20.05.2024 “Про затвердження Змін до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти” окрім можливості використання онлайн-сервісів для подання заяв про зарахування, також декларує недопущення відрахування учнів, які здобувають (здобували) повну загальну середню освіту в закладах освіти, розташованих на тимчасово окупованих територіях, а також стосовно учнів, щодо яких відсутня будь-яка інформація про місце їхнього проживання (перебування).

Наказ №1112 “Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні”, викликав хвилю обурення серед освітянської спільноти та правозахисників. Адже затверджений наказом Порядок передбачає максимальне переведення дітей на очну форму навчання, а також, приміром, вводить таке поняття як “змішане навчання”, що не передбачене чинним законодавством.

Наказ МОН від 09.09.2024 № 1276 “Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України” також став резонансним, адже вносить зміни, згідно яких педагогічний патронаж може забезпечуватись для осіб, що проживають на ТОТ, чого не було раніше, а також доповнює Положення про дистанційну  форму здобуття повної загальної середньої освіти та визначає, що діти, які зазнали внутрішнього переміщення, мають навчатись у школі за місцем перебування за невеликим виключенням, попри те, що це суперечить Конституції, яка передбачає право батьків обирати заклад освіти. До того ж це може бути травматичним для дітей, адже вони можуть зазнавати неодноразового переміщення і у звʼязку з цим неодноразової зміни закладу освіти. 

Ще один наказ МОН Про затвердження Порядку прийому на навчання до закладів вищої освіти у 2024 році (затверджується кожного року) містив певні новації щодо осіб, що проживають на ТОТ:

  • як от чітка регламентація числа вступних випробувань для таких осіб у кількості трьох предметів;
  •  можливість вступати за спеціальними умовами вступу на навчання для здобуття ступеня магістра у формі надання рекомендації у разі якщо особа з ТОТ у 2024 році здобула ступінь бакалавра, у випадку вступу до того ж самого  закладу вищої освіти для спеціальностей, визначених у Переліку спеціальностей, яким надається особлива підтримка; 
  • для осіб, описаних вище, передбачалась можливість вступу на таке ж джерело фінансування, тобто можливість вступу на бюджет. 

Маємо надію, що тенденція щодо покращення умов для вступу особами з ТОТ до закладів вищої освіти збережеться та розвинеться й у 2025 році, а також пошириться на фахову передвищу освіту, адже Порядок прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти  у 2024 році значних змін чи покращень не містив. 

Однак, згадані Порядки містять сталі недоліки, які незмінні із року в рік: попри можливість складання вступних випробувань онлайн, встановлюється обовʼязок вступника подати оригінали документів протягом трьох місяців після початку навчання, що часто неможливо через безпекові та/або фінансові фактори, адже контрольно-пропускні пункти на лінії розмежування перестали існувати через перетворення її на зону бойових дій; також досі невирішеним є питання ідентифікації особи (вступники можуть не мати українського паспорта), через що постає питання можливості підписання з нею договору про надання освітніх послуг; також неврегульоване саме підписання договору онлайн для осіб, які проживають на ТОТ, позаяк вони не мають можливості використовувати електронний цифровий підпис. Через відсутність чіткого врегулювання цих деталей, студенти з ТОТ ризикують бути відрахованими.

Водночас важливим кроком стала поява модифікованих програм з української мови, української літератури, історії України, географії для закладів загальної середньої освіти, що дозволили, відповідно до Рекомендацій використання модифікованих програм з української мови, української літератури, історії України, географії для закладів загальної середньої освіти (Наказ МОН №701 від 16.05.2024), навчати дітей, що перебувають на ТОТ з визначених предметів за скороченими програмами. На жаль, це розповсюджується лише на обмежену кількість предметів, проте варто памʼятати, що особи на ТОТ піддаються подвійному навантаженню, позаяк вимушені навчатись одночасно у двох школах – окупаційній та українській. У звʼязку з цим, розробка скорочених програм необхідна також з інших предметів. Також потребує врахування факт переслідування осіб на ТОТ за вивчення окремих тем з історії України чи предметів, таких як захист Вітчизни. 

 У відповідності до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України”, який набрав чинності 24.12.2023,  особи, які проживали на ТОТ, мають право на визнання результатів навчання, здобутих на такій території на рівнях повної загальної середньої освіти – у порядку, визначеному МОН шляхом проходження річного оцінювання або державної підсумкової атестації з метою продовження здобуття освіти відповідного рівня або отримання відповідного документа про освіту встановленого зразка; на рівнях професійної освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти – у порядку, визначеному КМУ. Розробити такі порядки відповідно до закону необхідно було протягом трьох місяців з дня набрання чинності, тобто до дня введення в дію (24.03.2024).  Станом на сьогодні порядки досі не існують та не діють, а отже особи з ТОТ штучно позбавлені права на визнання результатів навчання.

Врегулювання питань, що стосуються утвердження української ідентичності

Щодо захисту права на  збереження культурної самобутності  та національної та громадянської ідентичності осіб, що перебувають на ТОТ, з боку МОН у Плані заходів з реалізації Концепції громадянської освіти в Україні до 2030 року, передбачено окремий розділ “Спеціальні заходи з громадянської освіти в умовах викликів, пов’язаних з російсько-українською війною”.

Також варто відзначити діяльність Міністерства молоді та спорту на виконання Закону України “Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності” та Стратегії утвердження української національної та громадянської ідентичності на період до 2030 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2023—2025 роках. Згадані документи заклали основу для реалізації Державних програм (Державної цільової соціальної програми з утвердження української національної та громадянської ідентичності на період до 2028 року, Типової освітньої програми підвищення кваліфікації фахівців у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності). 

Наші висновки та очікування на прийдешній рік 

Можна резюмувати, що у 2024 році були здійснені певні позитивні зміни, що стосувались збереження української ідентичності дітей та молоді ТОТ,  доступу до вищої освіти особами з ТОТ, також певні позитивні зміни спостерігались й у сфері середньої освіти, як от модифіковані програми для вивчення окремих предметів.

Станом на зараз на рівні Міністерства освіти і науки України та Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини створено робочі групи, які працюють над створенням концептуальних документів (Проєкт Концепції доступу до права на освіту дітей та молоді з тимчасово окупованих територій та Проєкт Концепції забезпечення доступності повної загальної середньої освіти для осіб, які проживають (перебувають) на тимчасово окупованих територіях України), що сприятимуть новим підходам із забезпечення доступу до української освіти  на різних рівнях для осіб, що проживають на ТОТ, що у тому числі тісно повʼязано зі збереженням їхньої ідентичності та збереженням звʼязків між Україною та молоддю, що проживає під окупацією.

Враховуючи позитивні зсуви в державній політиці щодо захисту прав дітей та молоді, які перебувають в окупації, основними завданнями інститутів громадянського суспільства стають моніторинг та співпраця з державними органами щодо виконання зазначених н/п актів. 

В наступному році ми очікуємо затвердження вищезгаданих концепцій та внесення відповідних змін до НПА. Очікуваними змінами може бути, зокрема, надання дітям, що проживають на ТОТ, можливості вибору зручного та безпечного для конкретної дитини формату навчання в українській школі (повноцінне дистанційне навчання, вивчення лише українознавчого компоненту або ж складання випробувань задля отримання українського освітнього документа з можливістю консультацій задля підготовки до таких випробувань). Окрім того, досі відсутнє чітке та практичне врегулювання вступу осіб з ТОТ, які не мають українських освітніх документів, до закладів професійно-технічної освіти. 

Важливим залишається покращення ситуації зі вступом осіб з ТОТ до закладів фахової передвищої та вищої освіти, адже досі існують проблемні питання, які потребують відповідного регулювання (наприклад, свою актуальність втратив Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти України та/або стабільний освітній процес у звʼязку із його непридатністю до подолання викликів, повʼязаних із повномасштабним вторгненням).

         Крім того, Організацією були розроблені Рекомендації щодо політики реінтеграції дітей та молоді, які перебували в окупації, які ґрунтуються на принципах перехідного правосуддя та можуть сприяти зміцненню соціальної згуртованості та національної стійкості українського суспільства. 

Доступ до української освіти на ТОТ: зміни за 2024 рік - картинка 3

Повну версію Дорожньої карти переглядайте за посиланням.       

Досвід України збереження гарантованих прав дітей в умовах “розділених спільнот”  має стати прикладом, який зможе дати поштовх міжнародній спільноті для подальшого розроблення відповідних механізмів захисту дітей під час війни, подолання наслідків індоктринації не тільки під час збройного конфлікту, а й у мирний час.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».