Аналітичний звіт «Табори російської пропаганди»: куди і навіщо Росія вивозить дітей з окупованих територій
Під виглядом «оздоровлення й відпочинку» одним із головних напрямів російської політики щодо українських дітей з окупованих територій стало вивезення їх до таборів на територію РФ або третіх країн з метою «перевиховання». У деяких випадках це супроводжується депортацією й усиновленням неповнолітніх росіянами. Відповідальними за функціонування механізму незаконного переміщення і депортації дітей з ТОТ є особисто президент РФ Володимир Путін і Уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова, за що Міжнародний кримінальний суд у березні 2023 року видав ордери на їх арешт.
Проте навіть міжнародне засудження і ймовірність притягнення до відповідальності за воєнні злочини не зупиняють РФ. Більше того, у 2024 році масштаби незаконного переміщення дітей зростають, а таборові програми виховання здебільшого спрямовані на знищення української ідентичності дітей. Зазвичай до процесів мілітаризації, русифікації й індоктринації активно залучаються всеросійські рухи «Двіженіє пєрвих» («Рух перших», рос. — «Движение первых»), «Юнармія» (рос. — «Юнармия»), російське товариство «Знаніє» («Знання», рос. — «Знание»), а російські свята використовуються як привід для проведення пропагандистських заходів. Протягом літа відбулися святкування дня Росії, дня прапора РФ, дня ВМФ тощо.
.
За інформацією окупаційної влади під приводом відпочинку до інших регіонів Росії вивезли
- понад 25 000 дітей з ТОТ Луганської області
- понад 13 000 дітей з ТОТ Донецької області
- близько 3000 з ТОТ Херсонської області
- понад 6000 з ТОТ Запорізької області
- 174 000 дітей з ТОТ АР Крим.
Діти отримали так званий відпочинок, зокрема в таборах «праці й відпочинку», в яких майже 4000 школярів щоденно зранку і до 16 години виконували призначені керівництвом табору трудові роботи з озеленення території, «волонтерської» допомоги людям похилого віку тощо.
Пріоритетними категоріями для поїздки в табори стали, зокрема:
- діти учасників т. зв. СВО
- сироти й діти, які залишилися без батьківського піклування
- діти з інвалідністю
- діти загиблих під час виконання службових обов’язків
- ті, які стоять на обліку в комісіях у справах неповнолітніх.
Весь «відпочинок» дітей з ТОТ, включно з їх незаконним вивезенням, фінансується з бюджету РФ, зокрема т. зв. містами-побратимами та регіонами-шефами.
Такі поїздки найчастіше відбуваються в межах тимчасово окупованих територій (вивіз дітей в табори ТОТ Криму, Севастополя, Бердянська) та території РФ, проте були встановлені випадки вивезення і на територію Білорусі. Зокрема, до Дитячого реабілітаційно-оздоровчого центру «Лєсная поляна», санаторія «Дубровенка».
Детальніше про політику вивезення дітей в табори Білорусі в звіті Freedom House, Регіонального центру прав людини, Центру прав людини ZMINA, «Вясна» й Асоціації колишніх працівників правоохоронних органів Білорусі (БЕЛПОЛ) «Вкрадене дитинство: як білоруський режим стирає ідентичність українських дітей через переміщення, перевиховання та мілітаризацію».
Вивозячи дітей з тимчасово окупованих територій України, РФ грубо порушує норми міжнародного права в частині заборони на переміщення дітей в інші держави, зокрема і на переміщення в межах окупованих територій (за винятком евакуації, за наявності правомірних для неї підстав):
- ст. 78 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів встановлює пряму заборону переміщувати дітей в іноземну державу і зазначає єдину виключну обставину, за якої переміщення дітей, що перебувають на окупованій території, може бути дозволене — невідкладні причини, пов’язані зі станом здоров’я чи лікуванням. При цьому наголошується, що така евакуація повинна бути тимчасовою;
- ст. 20 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, де закріплено, що будьяка пропаганда війни має бути заборонена законом;
- ст. 29 Конвенції про права дитини, яка вказує на те, що освіта дитини має спрямовуватися на підготовку її до свідомого життя у вільному суспільстві в дусі розуміння, миру, терпимості, рівноправності чоловіків і жінок та дружби між усіма народами, етнічними, національними і релігійними групами, а також особами з корінного населення;
- ст. 38, ст. 39 Конвенції про права дитини, які унормовують захист дітей в умовах війни.
- Окрім того, дії РФ щодо переміщення дітей з ТОТ порушують також інші приписи міжнародного гуманітарного права й міжнародного права прав людини. По-перше, ст. 49 IV Женевської конвенції заборонене примусове переміщення мешканців тимчасово окупованих територій. По-друге, використання відпочинку для фактичного перевиховання дітей порушує ст. 8 (право дитини на збереження індивідуальності), ст. 19 (захист дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань), ст. 31 (право дитини на відпочинок і дозвілля) Конвенції про права дитини, стороною якої є і Російська Федерація.
Читайте більше в аналітичному звіті:
Аналітичний звіт підготовлений Центром громадянської просвіти «Альменда» в рамках проєкту «Дитинство без кайданів: Протистояння впливу окупації». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційної позиції МЗС Чеської Республіки.