fbpx
«Дива» кримської освітньої статистики - картинка 1

«Дива» кримської освітньої статистики

Наприкінці серпня більшістю мас-медіа поширилася інформація про те, що в тимчасово окупованому Криму не відкривають класів з українською мовою навчання: «Міністр: В Криму не відкривають українські класи з-за зниження попиту»,  «У Криму не залишилося українських класів, — «міністр»», «»Влада» Криму скасувала початкові українські класи в школах, бо «немає охочих»», «В Крыму нет желающих учиться на украинском языке» (схожа ситуація була і в минулому році: «В Крыму при наборе первоклассников не поступало заявлений от желающих обучаться на украинском языке», «В Крыму больше не будет начальных классов с обучением на украинском языке». Ця інформаційна хвиля виникла після прес-конференції в Кримінформ міністра освіти анексованого Криму Наталії Гончарової, яка повідомила: «У нас осталась сеть из 17 классов с украинским языком обучения, в т.ч. в Академической гимназии Симферополя. При наборе в 1 класс не поступало заявлений на обучение на украинском языке», повторивши свою минулорічну заяву: «На территории Крымского федерального округа России не будут формироваться начальные классы с обучением на украинском языке. Желающих просто не нашлось». Слова окупаційного міністра освіти сприйняли по-різному, хтось з єхидною посмішкою, а то й з радістю, частина людей байдуже сприйняли цю новину, інших це «зачепило» і обурило.

Раптом, 8 вересня 2015 року на сайті окупаційного Міністерства освіти, науки та молоді Криму з’являється інформація: «На крымско-татарском и украинском языках в Крыму обучаются чуть более 3% детей», в якій подається трохи інша інформація: «В нынешнем учебном году открыто 2 первых класса с украинским языком обучения. В двух школах функционируют с 1 по 9-й классы с украинским языком обучения (г. Алушта, г. Феодосия)». Що трапилось так і залишається поза розумінням – чи то міністру подали «неправдиву» інформацію, чи то чиновники-окупанти «недобачили» (проте в це складно повірити, так як мережа формується не в останній момент і щоб «недобачити» два класи потрібно дуже бажати цього), або це була звичайна для окупантів політика замовчування чи дезінформації. І знову здійнялася чергова медійна хвиля: «»Власти» Крыма уверяют, что на полуострове нет желающих учить украинский язык», «Менее тысячи детей в Крыму учатся на украинском языке», «На крымскотатарском языке обучаются около 3% школьников, на украинском – менее 1%» і практично ніхто не звернув увагу на матеріал, який був десять днів потому.

Проте інформаційне повідомлення окупаційного МОНМРК надає можливість ще раз зосередити увагу на мовному питанні в освіті окупованого Криму.

Напередодні агресії Росії в Криму був наступний розподіл за мовою навчання:

«Дива» кримської освітньої статистики - картинка 2

Для більшого розуміння це біля 13 тисяч учнів, які навчалися  українською та понад 20 тисяч учнів, які вивчали кримськотатарську мову. (кримськотатарською мовою навчалися 5551 учень (3,1% від загальної кількості), 12707 учнів вивчали кримськотатарську мову як предмет, 28 – поглиблено, 6906 – факультативно.

Анексія півострова Російською Федерацією суттєво змінила ситуацію у мовній сфері. Через півроку після захоплення Криму окупанти провели перепис населення, який показав певні зміни:

«Дива» кримської освітньої статистики - картинка 3

Зрозуміло, що змінився стан справ і в освіті у 2014 – 2015 навчальному році. Суттєво скоротилась кількість учнів які навчалися  українською мовою – з 12 867 до 1 990 учнів. Відбулися зміни і з вивченням кримськотатарської мови – кількість учнів скоротилася з  5 406 до 4 740 учнів.

А новий 2015 – 2016 навчальний рік продовжив тенденцію на скорочення навчання українською мовою, а бажаючих навчатися кримськотатарською мовою збільшилося:

«Дива» кримської освітньої статистики - картинка 4

І знов таки відбулися «дива» кримської освітньої статистики. У порівнянні із серпнем цього року, за десять днів, кількість перших класів зросла з 32 до 37!

У підсумку потрібно зазначити, що не зважаючи на задекларовані можливості для мешканців тимчасово окупованого Криму, відбувається сильний тиск на батьків та дітей, які бажають навчатися  українською або  кримськотатарською мовою. Проте Крим залишається українським!

Олег Охредько,

експерт з освітніх питань ЦГП «Альменда»,

для ІА «Голос Криму»