fbpx
Чиновників не цікавить кількість кримчан, які здаватимуть ЗНО - картинка 1

Чиновників не цікавить кількість кримчан, які здаватимуть ЗНО

Завершився перший етап вступної компанії – реєстрація на Зовнішнє Незалежне Тестування (ЗНО), яке дозволяє зробити висновки про кількість випускників, які планують вступати до вищих навчальних закладів України. За даними Українського Центру Оцінювання Якості Освіти (УЦОЯО) в цьому році зареєструвалося понад 220 тисяч осіб. А от скільки з них дітей, які проживають у тимчасово окупованому Криму невідомо. Цю цифру дізнатися практично неможливо, оскільки держава не ставить перед собою мету порахувати, скільки кримчан планують приймати участь у ЗНО та вступати до українських вузів. Така поведінка чиновників зрозуміла. Адже минулорічна цифра вказує на повний крах державної освітньої політики щодо тимчасово окупованого Криму – всього біля 300 громадян з анексованого Криму вступило до українських вузів, а це менше 2% від випускників кримських шкіл (понад 15 тисяч учнів та учениць завершили школи минулого року, з яких понад 1000 випускників стали студентами російських вузів (це окрім тих, хто вступив до вузів анексованого Криму).

Що ж зробила українська держава за рік, як змінилась освітня політика? Відповідь тільки одна – НІЧОГО!!! Практично жодних змін не відбулося. Основним показником міністерських «потуг» як раз і є вступна компанія. Як же сьогодні випускники з анексованого Криму можуть потрапити до вузів України?

Для вступу до українських вузів у учнів з окупованого Криму існує чотири шляхи:

  • Переїхати до материкової України та стати ВПО, продовживши навчання в школах України. Проте більшість кримських сімей не мають можливості відправити дитину й забезпечити їй належні умови для навчання в школі.
  • Отримати середню освіту за допомогою дистанційного навчання. Але українська освіта не готова для впровадження дійсної дистанційної освіти – відсутнє законодавче, методичне та технічне забезпечення.
  • Переїхати до Росії (наприклад до Краснодарського краю) та отримавши російський атестат, відповідно міждержавних договорів, пройшовши нострофікацію, вступити до українського вузу. Шлях трохи заплутаний, але в останні часи стає все більш дієвим.
  • Отримати документ про середню освіту за допомогою екстернату. Цей шлях вимагає величезних моральних, матеріальних та фізичних зусиль. Учню з окупованого Криму потрібно здати біля 18 екзаменів, перебуваючи на території материкової України. Проте в останні часи він стає одним з найперспективніших шляхів через корупційну складову, оскільки дозволяє за допомогою «певної» суму вирішити питання з «визначенням рівня знань» та отримати атестат і можливість здавати ЗНО.

Підводячи підсумки потрібно зазначити, що освітня політика української держави до окупованих територій зазнала повний крах. Всі виступи урядовців з цього питання є популістськими заявами, направленими на «забовтування» цієї тематики.

Олег Охредько,

експерт з освітніх питань ЦГП «Альменда»