fbpx
Аналітичний звіт

Аналітичний звіт “Оцінка імплементації державної політики реалізації права на освіту для дітей з тимчасово окупованого Криму”

З початком окупації у 2014 році Російською Федерацією частини території України – Автономної Республіки Крим та міста Севастополь – держава Україна обмежена у можливості гарантувати конституційне право на освіту громадян, котрі мешкають на цих територіях.

Відповідно до Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, затвердженої Указом Президента України від 24 березня 2021 року, забезпечення реалізації громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, гарантованого Конституцією України права на освіту є однією з передумов реінтеграції тимчасово окупованої території. Крім цього, згідно із пунктом 52 Стратегії Україна сприяє доступу до закладів освіти громадянам України, котрі проживають на тимчасово окупованій території, для забезпечення реалізації ними права на освіту, зокрема впроваджує механізм спрощеного здобуття освіти жителями тимчасово окупованої території, а також заохочення осіб, які здобували освіту на тимчасово окупованій території, до продовження здобуття освітнього рівня на підконтрольній Україні території.

Міжнародне право, в свою чергу, хоч і покладає широке коло обов’язків на державу-окупанта, водночас не знімає відповідальності з держави-суверена, зокрема не звільнює її від зобов’язань щодо забезпечення доступності освіти для всіх громадян. Тим більше, що реінтеграція молоді є необхідним елементом реінтеграції території.

Але за 7 років, поки триває окупація території півострову, державні органи так не розробили універсальну систему моніторингу й контролю стану реалізації права на освіту та задоволення освітніх потреб мешканців окупованого Криму. Громадські організації за власною ініціативою беруть на себе зобов’язання з висвітлення освітніх кампаній і можливостей вступу до українських навчальних закладів абітурієнтів з окупованих територій, створення контенту для популяризації освіти в Україні, роз’яснення процедур, розгляду звернень дітей, бажаючих вступити до закладів вищої освіти на підконтрольній владі України території, та їхніх батьків, а також проведення різноманітних моніторингів і надання рекомендацій.

У період з квітня по вересень 2021 року Центр громадянської просвіти «Альменда» провів моніторинги стану реалізації права на освіту й освітніх потреб мешканців окупованого Криму, метою яких було відстеження якісних і кількісних показників дій держави Україна, які характеризують доступність, прийнятність й адаптивність права на освіту мешканців окупованого Криму.

Під час проведення моніторингів було досліджено, зокрема, якість роботи дистанційної та екстернатної систем навчання для кримчан, процедури складання, зміст вступних іспитів і потенціал кримчан щодо підготовки до них, можливості вивчення української мови в Криму, особливості підготовчих курсів, запроваджених державою для абітурієнтів з окупованих територій, та закладів вищої освіти, до яких абітурієнти з окупованих територій спроможні вступити за спрощеною системою.

Цей аналітичний звіт базується на даних, отриманих в результаті моніторингів різних аспектів державної політики у сфері реалізації права на освіту дітей з тимчасово окупованого Криму. Інформацію у цьому звіті викладено відповідно до етапів підготовки й вступу до вищих навчальних закладів України мешканцями Криму – від самостійної підготовки до вступу, використання можливостей, що забезпечує держава – індивідуальної форми навчання та підготовчих курсів, – до складання вступних випробувань і вибору закладу вищої освіти.

Звіт доступний українською та англійською мовами.

Аналітичний звіт підготовлено Центром громадянської просвіти “Альменда” в рамках проєкту «Спільна освіта: будуючи майбутнє разом». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program.
Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.