fbpx
Знов у «Клубі соціального та правового кіно» - картинка 1

Знов у «Клубі соціального та правового кіно»

Кожна нова зустріч у «Клубі соціального та правового кіно» має на меті не тільки перегляд ігрової чи документальної кінострічки, але розмову про болючі питання історії та нагальні проблеми сьогодення. Таке підґрунтя було й засідання, що відбулося 21 квітня за участі студентів-істориків I та IV курсів.

Коли обирався фільм для перегляду, модератори обговорення, представник суспільної організації «Центр громадянської просвіти «Альменда» В. І. Потапова та доцент кафедри історії України М. М. Будзар не намагалися «підв’язати» зустріч до певної пам’ятної події, швидше, враховували загальну політичну та соціокультурну ситуація в Україні та світі та високі художні якості фільму. Але сталося так, що показ авторської стрічки німецьких документалістів Олівера Ексера (Oliver Axer), Сьюзан Бензе (Susanne Benze) «Хіт-парад Гітлера» (2003) майже співпав з днем народження історичної особи, чиє імя стоїть у назві фільму, прийняттям Верховною Радою України законів про заборону пропаганди комуністичного та нацистського режимів, у канун 70-річчя капітуляції фашистської Німеччини. Такий «збіг обставин» не тільки «підогрів» інтерес до фільму, але й стимулював вдумливий перегляд та змістовний характер дискусії. Цьому сприяв сам фільм – неординарний, талановитий погляд «зсередини» на 12-річну історію Третього Рейху, створений з використанням монтажного принципу колажу, що дозволило відтворити добу нацистського панування в історичних кінодокументах – архівних кадрах, аматорських, анімаційних і навчальних фільмах, рекламних і пропагандистських роликах під саундтрек з популярної музики тих часів.

Низка дискусійних питань – «Що відчуває людина, котра живе «в середині» тоталітарного суспільства?», «Як механізми пропаганди створюють той «ідеальний світ», в якому перебувають громадянина авторитарного суспільства?», «Тоталітаризм чи демократія – українська спільнота між Сциллою і Харибдою чи у виборюванні власного історичного шляху?», «Чи можна та як саме можна використовувати «Хіт-парад Гітлера» та подібні до нього кінострічки у викладанні історії в школі?». Маємо надію, що ця зустріч спонукала її учасників не тільки замислитися над гострими питаннями історії та сьогодення, але й прагнути знати більше, розуміти глибше, мислити самостійно та неупереджено

Чекаємо на Вас на наступному засіданні Клубу!