fbpx
Як Міністерство освіти України Крим «визволило» - картинка 1

Як Міністерство освіти України Крим «визволило»

В СРСР оживили Леніна. Він попросив надати йому сучасні газети та оживити Дзержинського. Отримавши їх Ленін сів у бібліотеці читати. Після того, як оживили Дзержинського, то прийшли з ним до бібліотеки. Але Леніна там не було, а була записка, адресована Дзержинському: «Феликс Эдмундович, все нужно начинать сначала. Ухожу в Разлив»

Анекдот радянських часів

Нещодавно, а саме наприкінці вересня 2015 року, Міністерство освіти і науки України винесло на громадське обговорення «Проект Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році», розроблених на виконання ст. 44 Закону України «Про вищу освіту». Цей документ повинен відображати стан справ під час вступної компанії в країні, яка веде війну; в країні, в якій мільйон людей залишили свої домівки та отримали статус «внутрішньо переміщених осіб»; в країні, в якій частину території окупувала і «юридично» приєднала до себе сусідня держава; в країні, в якій ще частина території знаходиться «поза межами дії української влади». Багато чого можливо перераховувати, проте почитаємо сам проект документу …

І дійсно, з самого початку «Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році» можливо побачити відображення законодавства України з цього питання, а саме: «1.4. … Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання».

Чудово! Проте потрібно подивитися, як саме українське законодавство регламентує це.

Щодо «громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території». Відповідно ст. 7. Закону України № 1207-VII від 15 квітня 2014 року «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України») «12. Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання».

А механізм забезпечення цього навчання розробляє Кабінет Міністрів України. І дійсно, такий механізм є – це Постанова КМУ від 17.09.14 р. № 450 «Деякі питання надання (розміщення) додаткових місць державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних кадрів для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї». Ось тільки в самій постанові є маленьке уточнення: «2. Зарахування на навчання до вищих навчальних закладів вступників — випускників 2014 року». А як же випускники 2015 року, а тепер і 2016 року? А ніяк. Про них Кабмін України не потурбувався, забув.

То можливо щодо «громадян України, які … переселилися з неї (тимчасово окупованій території)» інша ситуація. Питання освіти внутрішньо переміщених осіб (ВПО) визначає Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у С.7. п.9. «Зареєстрована (взята на облік) внутрішньо переміщена особа має право на продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету або інших джерел фінансування. Порядок фінансування навчання категорії осіб, які були зараховані у навчальні заклади на територіях, де виникли обставини, зазначені у статті 1 цього Закону, на навчання за рахунок коштів державного бюджету, встановлюється Кабінетом Міністрів України», прийнятий ще у 2014 році. Окрім того у Законі України з дуже довгою назвою «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти», прийнятому у травні 2015 рокуроз’яснюється, як саме держава планує надавати підтримку – шляхом внесення змін до ст. 44 Закону України «Про вищу освіту», а саме: «Державна цільова підтримка для здобуття вищої освіти надається у вигляді: повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти; соціальної стипендії; безоплатного забезпечення підручниками; безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах; безоплатного проживання в гуртожитку; інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України. Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України».

І в прикінцевих положеннях цього Закону Верховна Рада України доручила Кабінету Міністрів України розробити необхідні нормативні документи. Та Кабмін знову «забув» чи вважає, що закони України не потрібно виконувати, але жодних змін не відбулося.

Таким чином держава «де-юре» забезпечує можливість для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї отримати вищу освіту, але «де-факто» цього не робить.

Що ще пропонують «Умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році». Є ще один цікавий пункт – це перелік документів, «6.4. Під час подання заяви в паперовій формі вступник пред’являє особисто …», серед яких потрібно подати «військовий квиток або посвідчення про приписку – для військовозобов’язаних» і це для громадян, які перебувають на окупованій території вже понад 1,5 роки. І які ж «військові документи» повинні подати випускники з тимчасово окупованого Криму – посвідчення про приписку чи військовий квиток російської армії, армії-окупанта?

Тим паче, що в цьому році ця проблема вже виникала (дивись матеріал «Прикріплення до військкомату — останній мур для кримського абітурієнта» і завдяки громадськості була розв’язана – у відповідь на звернення Центру громадської просвіта «Альменда», яке підтримало понад 20 громадських організацій, Міністерство освіти і науки України миттєво відреагувало і призупинило дію цього пункту (Лист МОН № 1/9-344 від 23.07.15 року «Щодо прийому документів від вступників до вищих навчальних закладів у 2015 році». Але дозвіл приймати документи на вступ на навчання від мешканців Автономної Республіки Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей без військового квитка або посвідчення про приписку був наданий тільки на 2015 рік. І ось в «Умовах прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році» знову з’являється цей пункт без якихось обмежень. Можливо у Міністерстві освіти і науки України мають інформацію, що у 2016 році всі окуповані українські території будуть звільнені. Або знов таки під час наступної вступної компанії чиновники «підуть на зустріч», «швидко відреагують» та створять належні умови для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій? Ну, що ж, час покаже!

Олег Охредько,

експерт з освітніх програм ЦГП «Альменда»,

для ІА «Голос Криму»