fbpx
Тяжкий шлях додому: як діти з тимчасово окупованого Криму потрапляють до ВНЗ України - картинка 1

Тяжкий шлях додому: як діти з тимчасово окупованого Криму потрапляють до ВНЗ України

Офіційно вступна кампанія ще не почалася, проте де-факто вона відбувається через складання ЗНО та інші дії. Серед багатьох вступників є й діти з анексованого Криму. Це вже п’ята вступна кампанія з початку окупації Криму Росією і за цей період сформувалася певна система вступу випускниць та випускників з анексованого Криму. Для того, щоб зрозуміти сучасний стан речей потрібно проаналізувати систему, формування якої остаточно відбулося у 2017 році. Адже у 2018 році суттєвих змін не передбачається. І так …

Вступна кампанія є квінтесенцією освітньої політики держави для тимчасово окупованого Криму, адже саме у вступній кампанії поєднуються дві системи – середня (шкільна) освіта та вища освіта.

Відповідно чинного законодавства України, для дітей з тимчасово окупованого Криму, вступна кампанія складалася з двох етапів: отримання українських документів про освіту та вступ до ВНЗ.

Оскільки Україна не визнає жодних документів з тимчасово окупованого Криму, кримські випускники та випускниці мали три шляхи отримання документів про повну загальну освіту, необхідних для вступу до ВНЗ:

Тяжкий шлях додому: як діти з тимчасово окупованого Криму потрапляють до ВНЗ України - картинка 2

  1. Нормативно-правова база

Освітній простір тимчасово окупованого Криму має певне законодавче поле. В основному це спеціально прийняті нормативні акти або зміни, внесені до чинних. За роки окупації українського півострова Російською Федерацією в Україні було прийнято понад 80 нормативно-правових актів, які регулюють відносини в освітньому полі тимчасово окупованого Криму. Вони були прийняті практично на всіх рівнях: закони України, розпорядження та постанови Кабінету Міністрів України, накази та листи Міністерства освіти і науки України тощо.

Вступну компанію 2017 року регулювала наступна нормативна база:

  1. Хронологія Вступної кампанії 2017 року.

Вступна кампанія 2017 року розпочалася вже 1 вересня 2016 року. Тому що українська держава не визнає будь-який документ отриманий на окупованій території (п.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»), діти з тимчасово окупованих територій для вступу до вищих навчальних закладів України повинні були мати документ про отримання загальної середньої освіти (атестат).

Одним зі шляхів отримання документа про загальну середню освіту є дистанційна або екстернатна освіта. Особливості дистанційної та екстернатної освіти для дітей з тимчасово окупованого Криму були прописані в Листі Міністерства освіти і науки України від 01.09.2016 № 1/9-453 «Щодо здобуття загальної середньої освіти»

Заступник міністра освіти Павло Хозбей пояснив, що учням 11 класів, які навчаються в закладах освіти тимчасово окупованого Криму і бажають дистанційно навчатися в українських школах або отримати атестат через екстернат потрібно наступне:

«… Пройти оцінювання рівня навчальних досягнень за 9 клас, державну підсумкову атестацію за курс базової загальної середньої освіти, отримати відповідний документ про освіту і продовжити навчання у 10 класі за обраною формою навчання у тому ж навчальному році. Для зарахування учнів до 11 класу крім отримання документа про базову загальну середню необхідно пройти оцінювання рівня навчальних досягнень за 10 клас».

Таким чином дітям з тимчасово окупованого Криму потрібно було пройти річне оцінювання за 9 клас (не менше 17 річних оцінювань), ДПА за 9 клас (4 іспити), річне оцінювання за 10 клас (не менше 17 річних оцінювань) і продовжити навчання за 17 предметами в 11 класі або знов таки скласти екстерном річне оцінювання з цих предметів за 11 клас, а також скласти ДПА за 11 клас у вигляді ЗНО з 3 предметів. Не зважаючи на такий «сизіфів» шлях кримські діти почали його проходити.

У жовтні 2016 року приймаються Умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році (Наказ Міністерства освіти і науки України від 13.10.2016 № 1236). Умови вже передбачали вступ дітей з тимчасово окупованого Криму до українських вишів за системою, яка була апробована під час вступної кампанії 2016 року, відповідно  Порядку  прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України (Наказ Міністерства освіти і науки України від 24.05.2016 № 560).

Для дітей з тимчасово окупованого Криму була запроваджена окрема категорія – Квота – 2 (визначена частина максимального (для відкритих конкурсних пропозицій) або загального обсягу місць державного або регіонального замовлення (для закритих конкурсних пропозицій) в уповноважених вищих навчальних закладах, яка може бути використана для прийому вступників, що мають право на вступ на основі вступних іспитів відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2016 року № 560, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 травня 2016 року за № 795/28925).

Разом тим в Міністерстві освіти і науки України починають працювати робочі групи, які готують зміни у нормативних документах, які б спрощували шлях до українських вишів. До участі в роботі по змінах, МОН залучає і представників громадських організацій. На початку січня 2017 року були підготовлені проекти змін до нормативних документів.

Наприкінці січня МОН видає Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.01.2017 № 105 «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства освіти і науки України», який запроваджує зміни до Порядку  прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України. Але впровадження в дію змін відбулося тільки навесні 2017 року, не зважаючи навіть на те, що відповідний наказ був зареєстрований в Мінюсті 22 лютого 2017 року.

Наприкінці березня 2017 року вступило в дію нове Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах (Наказ Міністерства освіти і науки України від 13.03.2017 № 369), яке суттєво спросило систему отримання свідоцтва про середню освіту (9 клас) та атестату. Отже, відповідно нового Положення про екстернат, випускники та випускниці з тимчасово окупованого Криму для отримання атестату повинні були скласти вже тільки 4 річних оцінювання за 9 клас (української мови та літератури, історії України, географії України, правознавства), 3 Державні підсумкові атестації (з української мови та математики, а також ще з одного предмета, який буде обирати педагогічна рада школи), а потім скласти ще не менше 15 річних оцінювань за курс 10 – 11 класу та 3 ДПА у вигляді ЗНО. Таким чином для отримання кримчанину українського атестата потрібно було скласти біля 25 іспитів та заліків.

У травні минулого року Верховна Рада України приймає Закон України № 2026-VIII від 16.05.2017 «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України», яким виділяє 1000 місця у вищих навчальних закладах півдня України (Запорізька, Миколаївська, Одеська та Херсонська області). 3 червня 2017 року Президент України підписав цей закон, який вступив в дію через місяць після публікації, то б то в липні. Слід нагадати, що вступна кампанія для дітей з тимчасово окупованого Криму практично розпочалася 19 червня 2017 року, з моменту початку роботи Освітніх центрів «Україна – Крим» в 12 ВНЗ.

Міністерство освіти і науки України для імплементації Закону №2026 внесло необхідні зміни до нормативно-правових документів і вже через три дні видало Наказ МОН № 986 від 06.07.2017 «Про внесення змін до Переліку уповноважених вищих навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 14 червня 2016 року № 667». Цим наказом була збільшена кількість вищих навчальних закладів, на базі яких були створені Освітні центри «Україна – Крим» на 23.  Таким чином почали діяти 35 ВНЗ для спрощеної процедури вступу абітурієнтів з тимчасово окупованого Криму.

Проте, не зважаючи на розширення кількості вишів, інформації про це практично не було. А самі обрані ВНЗ не мали інформації про організацію діяльності Освітніх центрів «Україна – Крим». Не була організована і співпраця із загальноосвітніми закладами для проведення іспитів з української мови та історії України. Так, в одному з вишів, рекомендували складати іспити в обласному центрі, який знаходився за 200 км, а потім повертатися до цього вишу. Навіть на сайті МОН перелік закладів, на базі яких діяли Освітні центри «Україна – Крим» не був вчасно оновлений.

З 19 червня 2017 року розпочали діяти Освітні центри «Україна – Крим», але тільки 12 липня 2017 року Кабінет Міністрів України затвердив обсяг державного замовлення (Постанова КМУ від 12 липня 2017 р. № 511 «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та  робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2017 році»), шо дозволило визначити також і кількість місць відповідно Квоти-2 (місця державного замовлення для дітей з тимчасово окупованого Криму).

20 липня 2017 року завершилося приймання документів для абітурієнтів та абітурієнток, які вступали через Освітні центри «Україна – Крим». Проте через помилки у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) МОН продовжив період реєстрації до 23 липня (Лист МОН України від 20.07.2017 № 1/9-399 «Щодо надання роз’яснень»).

26 липня були оприлюднені рейтингові списки для вступників з тимчасово окупованого Криму, які вступали до вишів через Освітні центри «Україна – Крим» в рамках 20% квоти (Квота – 2) місць державного замовлення.

 Але вступна кампанія не завершилася. Згідно з «Порядком  прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України», Освітні центри «Україна – Крим» продовжили роботу і діти з тимчасово окупованого Криму мали можливість вступити до вишів на комерційній основі (за звичай до 1 вересня, проте Освітні центри продовжували працювати до 20 вересня). Наприкінці серпня в Міністерстві освіти і науки України проходили засідання комісії, яка розподіляла місця у вишах, які залишилися не використаними в рамках квоти для кримських абітурієнтів.

За попередніми даними у 2017 році до українських вищих навчальних закладів через Освітні центри «Україна – Крим» вступило біля 300 абітурієнтів, проте остаточної кількості вступників з тимчасово окупованого Криму не відомо (МОН не веде статистику кількості учнів з окупованих територій, які скористалися дистанційною освітою або екстернатом).

  1. Проблеми, які виникли під час Вступної кампанії – 2017 для дітей з тимчасово окупованого Криму

3.1. Інформація про терміни вступної компанії.

Дати вступної кампанії  для  дітей з тимчасово окупованого Криму були визначені «Порядком прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України» (затверджений Наказом МОН №560 від 24.05.2016 зі змінами, внесеними згідно з Наказом МОН № 105 від 30.01.2017). Проте подана інформація часто була не повною, що спотворювала реальні дати. Так наприклад, на сайті МОН розміщена інформація «Інструкції як отримати документи про освіту і вступити до ВНЗ для жителів Криму і Донбасу», в якій були наведені 2 дати: час сесій ЗНО та інформація щодо роботи Освітніх центрів «Крим-Україна» («Освітні центри «Крим – Україна» будуть працювати з 19 червня по 30 вересня»). Інших дат не було наведено. Разом з тим, періоди прийняття документів для вступників з тимчасово окупованого Криму були наступними:

  1. Документи від Заявника для вступу для здобуття вищої освіти за кошти державного бюджету приймаються до 18.00 години20 липня, вступні іспити проводяться до23 липня, рейтинговий список вступників оприлюднюється не пізніше 12.00 години 24 липня, а зарахування проводиться не пізніше 12.00 години 26 липня. («Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України»)

Таким чином, через не дуже коректну або повну інформацію про терміни вступу, діти з тимчасово окупованого Криму не отримали всієї необхідної інформації.

3.2. Інформування щодо місць, які виділяються для дітей з тимчасово окупованого Криму у вищих навчальних закладах.

Для забезпечення вступної компанії для дітей з тимчасово окупованого Криму держава виділяє певну кількість місць, які фінансуються з державного бюджету – 20% від загальної кількості бюджетних місць у певному ВНЗ (так звана Квота-2): «13. Квоти-2 встановлюються Міністерством освіти і науки України в уповноважених вищих навчальних закладах у межах двадцяти відсотків (але не менше одного місця) максимального (загального) обсягу державного замовлення за відкритими та закритими конкурсними пропозиціями й оголошуються одночасно з оголошенням максимального (загального) обсягу державного замовлення.» (Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році (затверджені Наказом МОН від 13.10.2016  № 1236). Відповідно Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України: «Інформація про створення Центрів, їх повноваження, графік роботи, правила прийому та встановлені квоти розміщується на веб-сайтах Міністерства освіти і науки України та уповноважених вищих навчальних закладів не пізніше 01 березняпоточного року».

Проте у 2017 році рішення про обсяг державного замовлення було прийнято Кабінетом Міністрів України 12 липня 2017 року (Постанова КМУ від 12 липня 2017 р. № 511 «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2017 році»).

Таким чином діти з тимчасово окупованого Криму були позбавлені можливості вчасно отримати інформацію щодо кількості бюджетних місць, виділених за Квотою-2 і дізналися про кількість місць тільки за тиждень до завершення прийняття документів.

3.3. Інформування про можливості вступу через Освітні центри «Україна – Крим» в українські ВНЗ за кошти фізичних осіб з подальшою можливістю отримання місця в рамках державного замовлення

Відповідно до «Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України»(затверджений Наказом МОН №560 від 24.05.2016 зі змінами, внесеними згідно з Наказом МОН № 105 від 30.01.2017) Освітні центри «Україна – Крим» продовжили роботу після завершення вступу в рамках Квоти-2 (див. Умови вступу) і здійснювали вступ дітей з тимчасово окупованого Криму до ВНЗ за кошти фізичних та юридичних осіб. МОН, в ручному порядку, проводило перерозподіл місць в ВНЗ, які були не використані в рамках Квоти-2 і надавало ці місця для тих, хто вступив на комерційній основі. Проте про це не були проінформовані громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Таким чином діти з тимчасово окупованого Криму не змогли використати можливість вступити до українських ВНЗ.

3.4. Неможливість вступити через Освітні центри «Україна – Крим», якщо зареєстрований в ЄДЕБО.

Кримчани, які самостійно пройшли шлях дистанційної освіти або екстернату та отримали атестат та зареєструвалися у ЄДЕБО не змогли скористатися можливостями вступу через Освітні центри «Україна – Крим», хоча чиновники неодноразово підкреслювали про можливість скористатися результатами ЗНО (п.IV.3 Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України).

Тож, діти з тимчасово окупованого Криму фактично були позбавлені можливості вступити до українських ВНЗ.

3.5. Відсутність державної інформаційної кампанії для дітей з тимчасово окупованого Криму.

Держава в особі МОН практично не проводила інформаційної кампанії. Реально інформаційну компанію для тимчасово окупованого Криму проводили громадські організації («Відкрита політика», Центр громадянської просвіти «Альменда»).

Єдиним моментом прямої інформаційної кампанії стало звернення міністрів освіти Л.Гриневич та міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб В.Черниша за приводу початку вступної кампанії для дітей з окупованих територій. Проте це звернення не відіграли ролі в інформаційній компанії, адже вони були зроблені доволі пізно – 16 червня.

Таким чином відсутність державної інформаційної кампанії відіграли негативну роль у вступній кампанії 2017 року через не обізнаність дітей з тимчасово окупованого Криму про можливості вступу до українських ВНЗ.

3.6. Відсутність державних гарантій для студентів-ВПО.

Прийняті державою гарантії для дітей-внутрішньо переміщених осіб («Порядок та умови надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти»), які стали студентами українських вишів не виправдали очікування і в навіть відступили від гарантій, наданих Законом України № 425-VIII з величезною назвою: «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти».

Таким чином відсутність певних умов створила негативний імідж українській освітній системі серед дітей з тимчасово окупованого Криму.

Підсумок.

На жаль, практично всі вище перераховані проблеми залишилися, проте відбулися і певні зміни.

  • На початку квітня 2018 року Міністерство освіти і науки України оприлюднило інформацію про державне замовлення, в тому числі й кількість місць для абітурієнтів та абітурієнток з тимчасово окупованого Криму (Квота – 2).
  • Тільки 20 квітня 2018 року з’явилася інформація про реєстрацію зміни до «Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України». Наказ МОН №238 від 7.03.2018 р. був зареєстрований 03.04.2018 р. у Міністерстві юстиції України й тільки 17.04.2018 р. був занесений до Державного реєстру. На жаль,  громадське обговорення змін пройшло у певному інформаційному «вакуумі».
  • Залишилися проблеми із базою ЄДРПО (неможливість вступу через Освітні центри «Крим – Україна» для абітурієнтів з тимчасово окупованого Криму, які зареєструвався в базі ЄДРПО самостійно).
  • Виявилося, що не вирішеною залишилася проблема з вимогами щодо подання приписного свідоцтва або військового квитка для дітей з тимчасово окупованого Криму.

Пропозиції: 

  1. Слід терміново розгорнути компанію із залученням всіх каналів, в тому числі соціальних мереж, «сарафанного радіо» та інших шляхів для поширення інформації щодо можливостей вступу до українських ВНЗ дітей з тимчасово окупованого Криму через Освітні центри «Крим – Україна» (без ЗНО та документів про освіту, склавши три екзамени).
  2. Необхідно внести зміни до системи ЄДРПО для забезпечення можливості вступу через Освітні центри «Крим – Україна» осіб з тимчасово окупованого Криму та тих, хто  має статус внутрішньо переміщених осіб, які самостійно зареєструвалися в базі ЄДРПО.

Олег Охредько,
експерт, аналітик Центру громадянської освіти «Альменда».

Джерело: http://education-ua.org/ua/articles/1178-tyazhkij-shlyakh-dodomu-yak-diti-z-timchasovo-okupovanogo-krimu-potraplyayut-do-vnz-ukrajini