fbpx
Перші роки окупації Криму: вища освіта - картинка 1

Перші роки окупації Криму: вища освіта

Тихо плещется вода — голубая лента.
Вспоминайте иногда вашего студента
вільний переклад Льва Гінзбургаз латинської мови тексту пісні вагантів Hospita in Gallia (XIII век)

Вже 7 раз проходить вступна кампанія в тимчасово окупованому Криму. Сотні юнаків та дівчат вступають до вищих навчальних закладів тимчасово окупованого Криму. На 2020 рік система вищої освіти практично завершила своє формування і зараз відбуваються тільки деякі незначні зміни. 

Весь період існування системи вищої освіти можливо поділити на дві частини:

  1. Період становлення системи вищої освіти тимчасово окупованого Криму (2014 – 2016 рр.)
  2. Період формування системи вищої освіти тимчасово окупованого Криму (2017 – 2020 рр.)

Практично водорозділом в становленні системи вищої освіти можливо вважати прийняття у лютому 2016 року закону, який припиняв виділення квот у російських вищих навчальних закладах для випускників з Криму. Хоча цим законом і продовжувалися пільг у вигляді можливості вступу без Єдиного Державного Екзамену (ЄДЕ) до 2018 року, проте цей закон був першим кроком, який вказав на припинення преференцій для кримчан.

На початок  2014 року в Криму навчалося близько 48 тисяч студентів, у вишах ІІІ – IV рівнів акредитації анексованого Севастополя навчалося близько 17 тисяч студентів.

Окупація Криму не залишила осторонь студентів. Як і все кримське суспільство студенти підтримували різні погляди, а частина студентської молоді намагалася залишитися поза процесами, які відбувалися на півострові.

Ще в лютому 2014 р., як тільки почалося вторгнення російських військ в Крим, кримські студенти почали звертатися до української влади з проханням про допомогу у можливості отримання української освіти. Подальші події привели до ще більшого розшарування студентства. 

Частина студентів кримських вишів почала переводитися до українських ВНЗ поза окупованого півострова. Тим паче Міністерство освіти і науки України досить швидко відреагувала на «референдум» і створило певний механізм переводу. Також кримські студенти почали переводитися і до російських вишів.

23 травня 2014 р. Міністерство освіти на науки Російської Федерації заявило, що випускники вишів Криму будуть отримувати дипломи російського зразка. Кримські виші почали переходити на російську систему освіти.

2014 – 2015 навчальний рік в вищих навчальних закладах окупованого Криму проходив під деякими значними подіями.

Студенти продовжували переводитись до вишів України (за різними даними, протягом 2014 – 2015 рр. від 8 тисяч до 15 тисяч перевелося до вишів України після окупації півострова). 

Відбувався і зворотний шлях – кримчани поверталися з вищих навчальних закладів України до окупованого Криму. Хоча вірогідність цієї інформації перевірити складно, тому що російські окупанти зарахували до тих, хто повернувся всіх студентів, які отримали російський паспорт, а таких нарахували 3 тисячі.

Продовжували переводитися студенти і до російських вишів. Проте кількість студентів, які виїхали в Росію не відома, але у квітні 2015 р. окупаційна міністерка освіти повідомила, що понад 4 тисяч студентів, які вчились в вишах інших суб’єктів РФ повернулися до окупованого Криму.

Мабуть, самою визначною подією того часу стало створення  Кримського федерального університету ім. Вернадського на базі Таврійського національного університету ім. Вернадського шляхом об’єднання 7 вищих навчальних закладів та 7 наукових організацій Криму. Практично відразу, після офіційного «приєднання» окупованого півострова Крим до Російської Федерації, виникла думка про створення освітньої мегаорганізації. Про це 24 березня 2014 року (через 6 днів після так званого «референдуму») вперше заявив помічник президента Росії Андрій Фурсенко, а вже 31 березня 2014 року про створення університету на засіданні уряду оголосив прем’єр-міністр країни окупанта Дмитрій Медвєдєв. Швидкість із прийняттям такого рішення говорить про наявність заздалегідь підготовленого плану інтеграції окупованої території. Не зважаючи на те, що практично всі ректори кримських вишів (окрім ректора ТНУ М.Багрова) та керівники наукових закладів були проти об’єднання, Уряд Російської Федерації 4 серпня 2014 р. прийняв рішення про створення КФУ ім. Вернадського. А 25 березня 2015 р. КФУ пройшов державну акредитацію. Об’єднання проходило не легко, наприклад студенти-медики виступили проти включення Кримського медичного університету ім. Георгієвського, а після включення медичного університету до складу КФУ понад 400 студентів-іноземців покинули університет.

Окрім об’єднання вишів в окупованому Криму відбувався й процес скорочення вищих навчальних закладів. Якщо на початок 2014 р. в Криму діяло 94 ВНЗ, то восени 2014 р. їх залишилося всього 10.

         У сфері вищої освіти окупованого Криму виникла ще одна проблема – дипломи російського зразка, які отримали студенти в вишах окупованого Криму почали не визнавати. В Азербайджані вже у 2014 році відмовилися легалізувати дипломи ТНУ ім. Вернадського. Навіть в самому анексованому півострові виникали проблеми – капітанія Севастопольського морського порту не визнала дипломи Севастопольського державного університетуКерченський морський порт відмовився визнавати дипломи Керченського морського технологічного коледжу та інше.

Окупація Криму практично припинила можливості для освіти студентів-іноземців. В Медичну академію окупаційного Кримського федерального університету у 2015 році вступило всього 70 студентів (за звичай кожного року до Кримського медичного університету ім. Георгієвського вступало декілька сотень студентів), в основному з України та Узбекистану, а с так званого дальнього закордоння – всього 12. Ректор окупаційного КФУ заявив: «А зачем нам эти иностранцы? Нам надо своих студентов воспитывать, а не всех этих кенийцев и нигерийцев. КГМУ стал российским вузом, вот пусть и обучает врачей для России и для Крыма».

Ще одним цікавим напрямком російських окупантів стали дії щодо преференцій для випускників кримських шкіл, а саме створення преференцій для абітурієнтів з тимчасово окупованого Криму. Вже у вступну кампанію 2014 року Росія запроваджує квоту для кримчан у російських вищих навчальних закладах. Вже 27 березня 2014 р. міністр освіти і науки Російської Федерації Д. Ліванов заявив, що у 2014 р. буде створено 18 тисяч додаткових місць і кримські випускники шкіл зможуть вступити до російських вишів без проходження ЄДЕ (Єдиного Державного Екзамену, своєрідного аналога українського Зовнішнього Незалежного Тестування), хоча 2,5 тисячі кримчан вже зареєструвалися для проходження ЄДЕ. Російське міністерство розробило спеціальні умови для вступу кримчан до вишів (замість ЄДЕ потрібно було складати екзамени, кількість яких визначав кожен виш). Окрім того Російська Федерація прийняла безпрецедентне рішення, запропонувавши всім студентам, які були відраховані у 2014 р. з українських вишів, продовжити навчання в Росії (Наказ МОН РФ від 07.06.2014 р. «О зачислении на обучение по образовательным программам высшего образования лиц, признанных гражданами Российской Федерации» – «…лица, признанные гражданами, которые обучались бесплатно в образовательных организациях на территории Украины или в расположенных на территориях Республики Крым и города федерального значения Севастополя и прекративших деятельность филиалах иностранных образовательных организаций, не завершили освоения образовательных программ и были отчислены из них в 2014 году (далее – лица, признанные гражданами, не завершившие обучение), зачисляются в 2014 году на обучение по соответствующим образовательным программам в организации, осуществляющие образовательную деятельность (далее – организации), на соответствующий год обучения за счет бюджетных ассигнований федерального бюджета вне зависимости от наличия свободных мест, финансируемых за счет таких бюджетных асигнований»). В серпні 2014 р. міністр освіти РФ заявив, що близько 1400 кримчан вступили до 170 вишів Російської Федерації. Ці квоти ініціювали і у 2015 та 2016 роках.

Окрім квот, окупанти пішли далі, були створені програми, коли представники російський вищих навчальних закладів приїжджали в окупований Крим  для набору студентів. Так Вища горна рада некомерційного партнерства «Горнодобувачі Росії» прийняла програму «Студенти Криму», яка передбачала підйомні, підвищену стипендію у розмірі 10 тис. рублів, два безкоштовний перельота до Криму та назад й навіть ноутбук). 

Українська система освіти по різному намагалася боротися за кримських студентів. З перших днів початку окупації, з лютого місяця студенти та їх батьки почали звертатися до органів центральної влади. Попри складну ситуацію (Сергій Квіт став міністром освіти тільки 27 лютого 2014 р.), Міністерство освіти і науки України відреагувало дуже швидко. Вже 20 березня, практично відразу після «референдуму» 16 березня 2014 р. Міністерство освіти і науки України видає лист МОН № 1/9-161 від 20.03.2014 «Щодо переведення студентів», в якому дозволялося «переведення студентів вищих навчальних закладів Автономної Республіки Крим та м. Севастополя на навчання до вищих навчальних закладів, розташованих в інших регіонах України, за спрощеною процедурою». Це передбачало можливість здійснювати переведення студентів першого курсу без погодження з Міністерством освіти і науки України та під час навчального семестру, а також у разі відсутності вільних місць, що фінансувалися коштом державного бюджету, на напрямах (спеціальностях), на які здійснювалося переведення студентів, використовувати вакантні місця, що фінансувалися коштом державного бюджету, з інших напрямів (спеціальностей) відповідних курсів навчання.

Почала працювати «гаряча лінія» в Херсонській області – департаментом освіти і науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації було відкрито консультативну телефонну лінію (тел. (0552) 26-68-72) щодо розв’язання питань, пов’язаних з переведенням студентів вищих навчальних закладів Автономної Республіки Крим та м. Севастополя на навчання до вищих навчальних закладів Херсонської області та інших регіонів України. І вже 9 квітня 2014 р. МОН повідомило, що до вищих навчальних закладів Херсонської області переведено на навчання 28 студентів з Автономної Республіки Крим. А в Національному університету імені Тараса Шевченка на початок квітня продовжили навчання понад 100 студентів із Криму.

Для допомоги в питаннях освіти на окупованих територіях на сайті МОН була створена окрема сторінка «Для жителів Донбасу та Криму», з травня 2014 року почав діяти телефон гарячої лінії МОН – (044) 481-32-15. 

Держава почала створювати законодавчу базу щодо окупованих територій – 6 травня Верховною Радою був прийнятий Закон № 1237-VII, згідно з який було внесено зміни до Закону № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у п.12 в Ст.7 (були прописані питання освіти та можливості для учнів з окупованого Криму продовжити навчання в українських вишах). Закон передбачав можливість «продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання».

На початку травня МОН видав Наказ від 07.05.2014 № 556 «Про затвердження Тимчасового порядку переведення на навчання студентів, аспірантів і докторантів з вищих навчальних закладів та наукових установ, розташованих на тимчасово окупованій території України». Цим наказом МОН визначив, що переведення студентів здійснюється до 01 вересня 2014 року, а Тимчасове положення конкретизувало лист МОН № 1/9-161 від 20.03.2014 «Щодо переведення студентів», прописавши спрощену процедуру переведення: відсутність погодження переведення з МОН; документи, які необхідно подати під час переведення (було враховано навіть можливість відсутності у студентів документів з вишу, в якому вони навчалися); прописаний механізм створення додаткових місць та інше.

Разом з тим почали виникати проблеми з переведенням студентів, деякі виші почали встановлювати додаткові вимоги (наприклад обмежували кількість предметів, які складали академічну різницю) або виникали проблеми з додатковими місцями та інше. Часто не вирішувалися питання з фінансуванням додаткових місць.

Не зважаючи на величезну кількість проблем, студенти вишів Криму переводилися на «материк». За інформацією Кримської польової місії на 5 травня 2014 р. до 124 вишів материкової України було переведено 1544 студенти. 10 червня 2014 р. на прес-конференції МОН було повідомлено, що «більше 1500 студентів перевелися з кримських вищих навчальних закладів до ВНЗ материкової України. Тим випускниками кримських вищих навчальних закладів, які не перевелися, МОН рекомендує отримувати російські дипломи. А потім, на підставі цих дипломів та додатків до них, на материковій частині України, у будь-якому ВНЗ Херсонської області, можна буде отримати український диплом про вищу освіту». А 22 червня 2014 р. заступник Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки Микола Фоменко в інтерв’ю привів цифру в 1415 студентів, які перевелися із Криму.

З них на денну форму навчання переведено 1059 осіб, на бюджет – 816, на комерційну – 229. На заочну форму навчання переведені 356 студентів. Відповідно, на бюджетній основі навчаються 25 осіб, на комерційній – 331. Отже, 126 університетів прийняли студентів з Криму.

Згадала держава і про студентів контрактної форми навчання. 15 липня 2014 р. начальник відділу департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки Сергій Храпатий повідомив, що «вже 600 студентів-контрактників з Криму перевелися до вузів материкової частини України і дані студенти були переведені на бюджетну форму навчання. Виняток становлять лише студенти, які отримують другу вищу освіту». Також проблемою студентів-контрактників переймався й Кабінет Міністрів України. 20 серпня 2014 р. Розпорядження КМУ № 742-р «Про деякі особливості переведення студентів вищих навчальних закладів, що розташовані на тимчасово окупованій території України, у період з березня по червень 2014 року» було встановлено, що після переведення студенти, які навчалися за кошти фізичних та юридичних осіб, завершують 2013/2014 навчальний рік на безоплатній основі, а з 1 вересня 2014 р. продовжують навчання відповідно п.12 Ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (… продовження здобуття певного освітнього рівня … за рахунок коштів державного бюджету …)

Наприкінці травня 2014 р. відкрився ще один «фронт» боротьби на освітній ниві. 23 травня 2014 р. Міністерство освіти на науки Російської Федерації заявило, що випускники вишів Криму будуть отримувати дипломи російського зразка. Реакція Міністерства освіти і науки були блискавичною – 28.05.2014 р. був виданий Наказ № 655 «Про затвердження Порядку замовлення та видачі документів про вищу освіту державного зразка та додатків до них випускникам ВНЗ, розташованих на тимчасово окупованій території України, у 2014 році», в якому МОН прописував механізм отримання дипломів випускниками вищих навчальних закладів з окупованих територій. Проте й тут не обійшлось без «ложки дьогтю». По-перше, в наказі були вказані тільки Херсонська та Миколаївська області, як місця обміну або отримання документів про освіту (через місяць це було виправлено Наказом МОН від  01.07.2014 № 779«Про внесення змін до Порядку замовлення та видачі документів про вищу освіту державного зразка та додатків до них випускникам вищих навчальних закладів, розташованих на тимчасово окупованій території України, у 2014 році» і випускники могли отримати документи по всій території України). По-друге, в Порядку не був визначений механізм «переводу» додатків з російської системи оцінювання в українську (в додатках до дипломів російського зразка виставляються оцінки за п’ятибальною системою, а в додатках до українських дипломів вже використовувалася європейська рейтингова система буквеного типу) і це призвело до того, що дипломи обмінюють, а от із додатками виникла проблема. 25 листопада 2014 р. Міністерство освіти і науки України повідомило, що на розгляд 49 університетів, академій та 4 коледжів, розташованих у різних регіонах України, направлено понад 500 заяв від випускників вищих навчальних закладів, розташованих у Автономній Республіці Крим, це склало трохи більше ніж 4% від загальної кількості випускників ВНЗ Криму.

Новий 2014 – 2015 навчальний рік для студентів з тимчасово окупованого Криму розпочався з проблем – перевід, гуртожитки та інше. Про те, що виникали проблеми під час переведення або вступу кримчан відзначало Міністерством освіти і науки України, про що вказувалося в Листі МОН № 1/9-437 від 01.09.2014 «Щодо розміщення студентів у гуртожитках вищих навчальних закладів»: (про необхідність першочергового поселення у  гуртожитки зазначеної категорії студентів) та листі МОН від 11.09.2014 № 1/9-462 «Щодо навчання громадян, які проживають або переселилися з тимчасово окупованої території України» (про виділення додаткових місць). Проте в останньому листі пропонувалося приймати кримчан тимчасово, поки не з’явиться Порядок, який повинен розробити КМУ.

У зв’язку … численними зверненнями щодо проблем, які виникають під час організації поселення у гуртожитки студентів, переведених на навчання … Міністерство звертає увагу керівників вищих навчальних закладів на необхідність першочергового поселення у гуртожитки зазначеної категорії студентів та просить взяти під особистий контроль оперативне вирішення всіх проблемних питань.

І ось нарешті через П’ЯТЬ місяців Кабінет Міністрів України прийняв Постанову КМУ від 17.09.14 р. № 450 «Деякі питання надання (розміщення) додаткових місць державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних кадрів для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї»  (про що йшла мова у  п.12 Ст.7 Закону України № 1207-VII  від 15 квітня 2014 року «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»). Згідно з ухваленим документом, вчитися за рахунок держави мали право всі кримські абітурієнти, що вступили на бакалаврат чи у магістратуру, а також студенти-переселенці, які перевелися з «півострівних» ВНЗ у материкові. За словами директора департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки Юрія Коровайченко «близько чотирьохсот абітурієнтів з Криму, які не змогли потрапити на бюджет за конкурсом, отримають додаткові місця держзамовлення».

Проте Постанова КМУ мала свої вади. По-перше, вона стосувалася тільки випускників 2014 року; по-друге, Мінфін повинен був «на 2015 рік передбачити фінансування надання (розміщення) додаткових місць», проте це зроблено не було. Таким чином ця Постанова КМУ практично не працювала.

20 жовтня Верховна Рада приймає Закон № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яким обумовлював можливості подальшої освіти для громадян України, які виїхали з тимчасово окупованого Криму:

Але цей пункт не запрацював, бо не були розроблені необхідні нормативно-правові акти.

 Наступного разу МОН повертається до тематики студентів у листопаді. Був виданий Наказ від 13.11.2014 р.  № 1311 «Про внесення зміни до наказу Міністерства освіти і науки України від 07 травня 2014 року № 556», відповідно до якого термін переводу студентів з окупованих територій був продовжений до 1 березня 2015 р. Але інформація про це з’явилась тільки на сайті Верховної Ради і на сторінці «Нормативно-правова база» сайту МОН, а на сторінці «Для жителів Донбасу та Криму» цей наказ відсутній. Разом з тим ряд вишів так і не знали про цей наказ.

Через чотири дні після завершення «другого» терміну, 4 березня 2015 року, з’являється новий Наказ МОН № 233 «Про внесення зміни до наказу Міністерства освіти і науки України від 07 травня 2014 року № 556», який знову продовжує термін вже до 1 травня 2015 року. Проте, і цей наказ відшукати на сайті МОН доволі складно (відповідний наказ знаходиться тільки на сторінці «Нормативно-правова база»).

А студенти з тимчасово окупованого Криму продовжували переводитися. В квітні 2015 р. у відповіді на запит Крим.Реалії Міністерство освіти і науки України повідомило: «… протягом 2014-2015 років з Автономної Республіки Крим до вищих навчальних закладів … переведені 7977 студентів».

В травні Верховна Рада України приймає Закон України від 14.05.2015 р. № 425-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти», яким вносить зміни в ряд Законів України – «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Ст.12), «Про професійно-технічну освіту» (Ст.41 та 441), «Про охорону дитинства» (Ст.19), «Про вищу освіту» (Ст.44).

В Ст. 44 Закону «Про вищу освіту» був доданий п.17, в якому прописуються форми підтримки студентів, які виїхали з окупованих територій

Окрім того Закон України від 14.05.2015 р. № 425-VIII визначив і  механізм, терміни і виконавців реалізації державної цільової програми, а саме:

Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня опублікування цього Закону:

•        затвердити порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти;

Але нічого зроблено не було.

На цьому практично завершилось правове регулювання навчання громадян з тимчасово окупованого Криму в українських вишах.

Тільки наприкінці серпня 2015 року МОН згадало про іноземних студентів, які навчалися в вишах Криму і видало Лист від 27.08.2015 р. № 1/9-408 «Деякі особливості поновлення іноземних студентів, які навчалися у вищих навчальних закладах Автономної Республіки Крим», яким прописала механізм переводу іноземних студентів до вишів України.

Навчальний рік для студентів з тимчасово окупованого Криму розпочався із вже проблемами, що існували – не діяв жоден із законів. Можливості навчання за рахунок держави відповідно п.12 Ст.7 Закону України № 1207-VII  від 15 квітня 2014 року  «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» не було, так як Постанова КМУ від 17.09.14 р. № 450 «Деякі питання надання (розміщення) додаткових місць державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних кадрів для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї»  розв’язувала питання тільки на 2014 рік, а далі жодних нормативно-правових документів прийнято не було. Не діяла й Ст.44 Закону України «Про вищу освіту», до якого були внесені зміни відповідно Закон України від 14.05.2015 р. № 425-VIII, знов таки через те, що Кабінет міністрів України не прийняв необхідні нормативно-правові документи. А через це у студентів з тимчасово окупованого Криму виникали проблеми із вступом, гуртожитком та іншими справами. Окрім цього діяльність щодо студентів з окупованого Криму держава практично не вела.

Наприкінці вересня МОН внесло зміни у порядок видачі документів для студентів, які завершили кримські виші до початку окупації або в рік окупації Наказом від 22.09.2015 р. № 964 «Про внесення змін до Порядку замовлення та видачі документів про вищу освіту державного зразка та додатків до них випускникам вищих навчальних закладів, розташованих на тимчасово окупованій території України, у 2014 році»

Нарешті, під тиском громадськості, в останні дні 2015 року Міністерство освіти і науки України відновило діяльність кримського університету (Наказ МОН України від 31.12.2015 № 1431 «Про організацію освітнього процесу у Таврійському національному університеті імені В. І. Вернадського»). ТНУ очолив Казарин В.П. Єдине, що викликає питання, це те, чому ця подія відбулася практично через 2 роки після початку окупації, враховуючи, що 16 вишів з Донецької та Луганської областей були виведені ще влітку 2014 року.

На початку 2016 р. МОН видає черговий наказ щодо переведення студентів з окупованого Криму (Наказ України від 12.01.2016 № 7). Це вже четверта зміна термінів (Наказ від  07.05.2014 р.  № 556 встановлював термін переводу до 1 вересня, Наказ від 13.11.2014 р. № 1311 – до 1 березня, 4 березня 2015 року, Наказ від 04.03.2015 р. № 233 – до 1 травня 2015 р.). Цього разу термін прибрали повністю. Про цей наказ міністерські очільники повідомили 9 лютого під час брифінгу міністра освіти Сергія Квіта та його першої заступниці Інни Совсун щодо пріоритетів освіти на 2016 рік.  Під дії цього документі потрапляють тільки студенти, які вступили до вишів Криму у 2012 та 2013 році. Всього на 2013 – 2014 навчальний рік, відповідно даним Державної служби статистики України у кримських вишах IІІ — IV рівнів акредитації навчалося близько 20 тисяч студентів І та ІІ курсу. За даними МОН у 2014 – 2015 роках до вишів України перевелося понад 8 тисяч студентів. Тобто хто бажав, вже перевівся. Окрім того, сам механізм переведення створював «мур» для студентів з тимчасово окупованого Криму. Відповідно Тимчасового порядку для студентів з анексованого Криму враховуються тільки дані про навчання, які є у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБПО), а це оцінки до 2014 року. А також відповідно п.5 Тимчасово порядку студенту потрібно здати академічну різницю. З досвіду переведення студентів з тимчасово окупованого Криму у 2014 році ця різниця для студентів І курсу сягала 20 предметів.

В березні Верховна Рада України приймає Закон від 17.03.2016 № 1038-VIII «Про внесення змін до статті 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” щодо забезпечення права на здобуття освіти», який, не зважаючи на свої недоліки, заклав основу для суттєвих змін у системі освіти для мешканців, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

Разом з тим процес переведення студентів з окупованого Криму продовжується і для кожного студента, особливо студента-іноземця, МОН видає наказ (наприклад Наказ від 22.03.2016 р. № 302 «Щодо питань присвоєння кваліфікації»).

Таким чином протягом трьох перших років окупації відбувалася боротьба за кримську молодь. Російська Федерація приклала багато зусиль для створення своєї системи вищої освіти, зруйнувавши те, що було в Криму і створивши освітнього монстра – Кримський Федеральний університет. Результатом стало значне скорочення не тільки закладів, а й кількості студентів. Україна теж вела певну боротьбу, проте якщо справа щодо переведення студентів з окупованого Криму було практично реалізовано, то ситуацію із вступом дітей з тимчасово окупованого Криму практично програла. І це на фоні величезних преференцій з боку окупантів – виділення 16 тисяч бюджетних місць в російських вишах і навіть готовність матеріально «заманювати» дітей  (програма «Кримський студент»).

Олег Охредько
аналітик ЦГП “Альменда”
для ІА “Голос-Криму”