Останнім часом стало популярним слово «вангування», яке походить від імені болгарської ясновидиці Ванги і означає «передбачення». І зараз я спробую зробити передбачення для освітянських чиновників та сотень дітей.

Отже, моє «вангування» таке. Улітку освітянський чиновник (міністр або його заступник) напише листа, яким відмінить дію одного з пунктів великого документа, затвердженого Міністерством юстиції. І все це для певної категорії юнаків.

Про що ж йдеться? А все обертається навколо двох слів – «приписне свідоцтво» або «свідоцтво про приписку«.

Восени 2016 року Міністерство освіти і науки України (далі МОН) видало наказ № 1236, яким затвердило Умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році. Цей наказ був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2016 року за № 1515/29645.

Ці умови передбачають, що військовозобов’язані абітурієнти при вступі у виш подають військовий квиток або посвідчення про приписку.

Усе б нічого, якби… Є проблема з поданням цього документу. Проблема для сотень юнаків, які вступають до вищих навчальних закладів України з окупованих територій.

Діти з анексованого Криму та з окупованих українських земель в Донецькій та Луганській областях не мають ані військового квитка, ані посвідчення про приписку, бо вони не ставали на військовий облік (Ст.14 Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу»).

Українських призовних дільниць та військових комісаріатів на окупованих територіях немає. А для постановки на облік потрібно мати ще один «пережиток» радянської кріпацької системи – прописку за місцем проживання.

Окрім того, дітям потрібно мати і ще й не менш важливий документ – довідку вимушеного переселенця (ВПО).

Проте прописку та довідку ВПО можливо отримати тільки після вступу до українського вишу.

Але під час прийому документів, виконуючи «букву закону», прийомні комісії будуть відмовлятися брати пакет документів у вступників з окупованих територій, мотивуючи це «відсутністю повного пакету документів».

Ось і виникає питання: а які документи вимагають міністерські чиновники? Можливо, країни-окупанта?

Чому ж виникла така ситуація? Можливо, міністерські чиновники не звернули на це увагу? І от тут виявляється дуже цікава історія. Випадок з «приписним» вже є в «історії окупованої освіти».

Уперше на цей випадок звернули увагу ще в 2014 році, під час першої вступної кампанії з початку окупації українських земель.

Але в ті часи умови прийому до вищих навчальних закладів були прийняті ще в 2013 році, коли ніхто і не очікував агресії від Російської Федерації. Проте, як тільки виникла проблема, ситуацію швидко виправили: був виданий відповідний лист МОН, в якому зазначалося:

У зв’язку із неможливістю роботи військових комісаріатів … Автономної Республіки Крим, … Міністерство рекомендує керівникам вищих навчальних закладів забезпечити прийом документів для вступу … від громадян вказаних регіонів без надання ними посвідчення про приписку (військового квитка).

Наступний, 2015 рік, раптом виявив все ту ж проблему – в умовах прийому до вишів знову була прописана норма про приписне без урахування окупованих територій.

У країні прокотилася хвиля обурення: звернення до МОН підписало 23 громадські організації.

Міністерство освіти і науки відреагувало практично миттєво, і освітні чиновники знову внесли зміни, в яких дуже коротко МОН повідомляло:

«Зважаючи на суспільну ситуацію в країні та з метою забезпечення прав на освіту випускників, Міністерство освіти і науки України, як виключення, дозволяє приймати документи на вступ на навчання від мешканців Автономної Республіки Крим … без військового квитка або приписного свідоцтва» (Лист МОН України від 23.07.2015 р. № 1/9-344 «Щодо прийому документів від вступників до вищих навчальних закладів у 2015 році«).

Як не прикро, у 2016 році ситуація… повторюється.

Ще навесні Центр громадянської просвіти «Альменда» надіслав листи до МОН, де порушувалося це питання. І пізніше, на зустрічах у міністерстві неодноразово згадувалося про дискримінацію хлопців-абітурієнтів з окупованих територій.

Проте результатів не було. І тільки початок вступної кампанії змусив чиновників звернути на цю проблему увагу і видати черговий лист — Лист МОН від 04.07.2016 № 1/9-342 «Щодо прийому документів від вступників, що проживають на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, а також в Автономній Республіці Крим».

У листі йшлося, що «особам, які проживають … на тимчасово окупованій території — Автономній Республіці Крим, при вступі до вищих навчальних закладах не обов’язково надавати посвідчення про приписку вступників».

Нарешті восени 2016 року МОН запропонувало для громадського обговорення проект Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році.

Однак у цьому проекті… лишаються старі норми. Можливо, чиновники знову «забули», проте до МОН були направлені листи не тільки від громадських організацій, а й від Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу. Марно…

От і маємо, що перший раз – це була суб’єктивна необхідність, другий раз – прояви непрофесіоналізму, третій випадок – це вже фахова безвідповідальність, а четвертий раз – жодних слів, окрім саботажу, підібрати неможливо.

Тож сьогодні в Україні діє документ, який дискримінує громадян України.

І влітку, під час вступної кампанії, ця проблема знову виникне. І скоріш за все чиновник своїм листом змінить положення. Ось таке «вангування» для Міністерства освіти.

Олег Охредько, для Центру інформації про права людини.

Матеріал підготовлений у співпраці з Institute for Peace and War Reporting