fbpx
Моніторинг стану реалізації права на освіту та освітніх потреб мешканців окупованого Криму - картинка 1

Моніторинг стану реалізації права на освіту та освітніх потреб мешканців окупованого Криму

Від моменту окупації частини української території і дотепер не існує платформи, де можна знайти офіційні дані щодо стану реалізації права на освіту та освітніх потреб мешканців окупованого Криму. Всі моніторингові дослідження здійснюються виключно громадськими організаціями і не мають систематизованого вигляду.

Відсутність державного моніторингу призводить до неврахування в освітній політиці освітніх потреб мешканців, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (далі ТОТ), а саме:
  • потребу в адаптації тестових завдань зовнішнього незалежного оцінювання (далі ЗНО) та програм вступних іспитів до закладів вищої освіти (далі ЗВО) з урахуванням стандартів та програм, за якими навчаються мешканці ТОТ;
  • потребу в розробленні індивідуальних освітніх програм (траєкторій) для тих, хто навчається за дистанційною або екстернатною формою навчання;
  • потребу у створенні єдиної освітньої платформи, що дасть можливість майбутнім абітурієнтам із ТОТ бути конкурентоспроможними під час вступу до ЗВО;
  • прогнозування «потоків» під час вступу відповідно до географії вступу, напрямів обраних спеціальностей та освітніх кваліфікацій тощо.

Враховуючи вищевикладене, автори моніторингу визначили наступну мету – відстеження якісних і кількісних показників дій держави Україна, які характеризують доступність, прийнятність та адаптивність права на освіту мешканців окупованого Криму.

Моніторинг стану реалізації права на освіту та освітніх потреб мешканців окупованого Криму планується провести впродовж квітня – вересня 2021 року.

Моніторинг у квітні проводився за такими напрямами:
  1. Якість роботи дистанційної системи навчання для кримчан, а саме: наявність інформації про заклади освіти, які організовують дистанційну освіту для дітей із ТОТ; наявність інформації про дистанційну освіту на сайтах закладів освіти, які організовують дистанційну освіту для дітей із ТОТ.
  2. Зміст та уніфікованість вступних іспитів до ЗВО України для дітей із ТОТ, а саме: які школи закріплено для складання іспитів для мешканців Криму, котрі вирішили скористатися спрощеною системою вступу через освітні центри «Крим-Україна»? Які органи відповідальні за формування питань до державної підсумкової атестації (далі ДПА) для дітей із ТОТ? Які програми використовуються для проведення ДПА та річного оцінювання в уповноважених закладах середньої освіти? Чи уніфіковано питання до ДПА для дітей із ТОТ?

З моніторингом можна ознайомитись нижче, або за посиланням.

Моніторинг підготовлено Центром громадянської просвіти “Альменда” в рамках проєкту «Спільна освіта: будуючи майбутнє разом». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. 

Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.