fbpx
Де будуть навчатися діти окупантів? - картинка 1

Де будуть навчатися діти окупантів?

На початку цього навчального року освітянські чиновники-колаборанти окупованого Криму радісно повідомляли про зростання кількості дітей-першачків в Криму. І дійсно, 1 вересня 2017 року вперше за парти кримських шкіл сіли майже 22,5 тисяч учнів та учениць, що на 3 тисячі більше у порівнянні з минулим роком (у 2016 році першачків було 18,461).

Таке різке збільшення викликає багато запитань, адже 6 – 7 років тому в Криму, як і по всій Україні, не відчувалася збільшення кількості новонароджених дітей. Окрім того, навіть статистика країни-окупанта реєструвала іншу тенденцію – у 2014 р. до перших класів шкіл окупованого Криму пішло 21,3 тис. учнів, у 2015 – 21,5 тис., а у 2016 р. – 18,4 тис.

Отже, причина в іншому. Схожий сплеск відбувся у Севастополі в минулому 2016 році. Тоді до перших класів шкіл окупованого Севастополя прийшло 4,800 дітей, що було більше ніж на тисячу (у порівнянні з 2015 роком), а от цього року кількість дітей в першому класі практично не збільшилося).

От і виходить, що діти перших класів стають своєрідним індикатором міграційної політики Російської Федерації. Причому це яскравий приклад «військової» міграції, коли збільшується кількість військових (в тому числі і таємних служб, прикордонників, поліції та інших). Переїжджаючи на окупований півострів, військові перебираються разом із сім’ями – от і відповідь на зростання кількості дітей в школах анексованого Криму.

Підтвердженням збільшення міграційних потоків є і кількість дітей дошкільного віку. Наприклад, в Севастополі дошкільні заклади відвідує біля 16 тисяч дітей, а на черзі стоїть близько10 тисяч (з них дітей від 3 до 7 років майже 6 тисяч). Із звіту міського відділу освіти в 2017 роц, кількість дітей в черзі на місця в дошкільні заклади у віці від 3 до 7 років збільшилася на 40%.

От тільки окупанти  не розрахували, що кількості навчальних закладів не вистачить для нормального навчання дітей. І минулого року в окупованому Севастополі практично половина шкіл перейшла на навчання в дві зміни, а в цьому році ця кількість збільшилася ще на дві школи. І в цілому в цьому році в окупованому Криму майже 10% школярів будуть навчатися в дві зміни, а в Сімферополі таких дітей буде 14%. Тим паче, що майже 70% шкіл вимагають капітального ремонту.

Збільшення кількості учнів привело до певного дефіциту підручників, адже збільшення кількості дітей, які приїжджають із батьками з Росії, неможливо спрогнозувати і замовити необхідну кількість підручників заздалегідь.

Російська окупаційна влада наймається вирішити проблему із перевантаженням шкіл шляхом будівництва нових закладів, проте це все в майбутньому (до 2020 р. планується відкрити 4 школи). У цьому році вперше з часів окупації в Севастополі була відкрита школа, яку ще почали будувати ще в минулому столітті (її ще називають школою «чотирьох президентів» через будівництво в часи всіх президентів).

Таким чином, міграційна політика окупантів веде до певного колапсу в системі освіти анексованого Криму.

Oлег Охредько, 

експерт з освітніх питань ЦГП «Альменда»